Exclusiv ”Și-a achitat Reghecampf datoria de 300.000 de euro?”. Rotaru a spus câți bani a recuperat
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Vi 04.08.2023 21:30

Universitatea Craiova - Hermannstadt 1-0. Victorie cu emoții pentru Reghecampf, la primul meci în Bănie de după revenire

04.08.2023, 23:05

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu cu Hermannstadt, scor 1-0, din cadrul etapei a patra a SuperLigii.

Oltenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă în minutul 13, după ce Mitriță a fost faultat de doi adversari în careu. Ivan și-a asumat responsabilitatea și a transformat fără emoții.

Până la pauză, Universitatea Craiova își putea dubla avantajul, însă Ișfan și Danciu nu l-au putut învinge pe Letica. Prima ocazie importantă a sibienilor a venit în minutul 51, în urma unei execuții de la distanță din partea lui Gabi Iancu, trecută pe lângă poartă.

Pe finalul meciului, Hermannstadt a forțat egalarea. În minutul 78, Jipa a șutat de la distanță și l-a obligat pe Popescu să respingă în corner. Două minute mai târziu, Alhassan a marcat golul egalizator, însă reușita a fost anulată pentru poziție de offside.

Cea mai mare ocazie a sibienilor a venit în minutul al șaselea de prelungiri, însă Popescu a intervenit eroic la lovitura de cap a lui Biceanu.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul al doilea în campionat, cu 8 puncte, la o lungime în spatele FCSB-ului. De partea cealaltă, Hermannstadt este pe poziția a șasea, cu 6 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Universitatea Craiova - Hermannstadt 1-0:

Meciul cu Hermannstadt va fi al doilea pentru Laurențiu Reghecampf (47 de ani) pe banca oltenilor, de la revenirea în Liga 1.

În noul sezon, cei de la Hermannstadt au obținut două victorii și au pierdut o dată, în timp ce Universitatea Craiova a câștigat un meci și a remizat de două ori.

În stagiunea trecută, Hermannstadt s-a impus în tur cu 1-0, iar oltenii și-au luat revanșa și s-au impus la retur, scor 2-0.

După trei etape, cei de la Hermannstadt se află pe locul cinci în clasament, cu șase puncte, în timp ce Universitatea Craiova ocupă poziția a opta, cu cinci puncte.

Clasament SuperLiga

clasament dinamo-sepsi

Ce a spus Laurențiu Reghecampf înaintea meciului cu Hermannstadt

”Trebuie să așteptăm să erupă vulcanul de pe Oblemenco. Prin evoluțiile noastre, să încercăm să-l umplem și să facem o atmosferă așa cum o știm. Va fi un meci dificil, întâlnim o echipă care vine după o perioadă bună. Trebuie să luăm în serios această echipă, joacă de câțiva ani împreună, au același antrenor. Le-am transmis jucătorilor să fie atenți, serioși.

Evoluţiile noastre trebuie să fie mai bune decât la ultima partidă. Trebuie să încercăm să marcăm, să închidem jocul cât mai repede şi să ne impunem ritmul nostru de joc. Asta doresc eu de la echipă. Ne avantajează că jucăm cu o echipă ofensivă. O să vedeţi că lucrurile se vor schimba la meciul de mâine. Eu mi-aş dori ca Hermannstadt să vină la Craiova şi să joace un fotbal ofensiv.

N-aveți cum să spuneți așa ceva, că meciul cu Hermannstadt e mai greu decât cel cu CFR. Nu aveți cum să spuneți acest lucru! Fiecare meci este greu în felul noi, dar, totuși, am jucat cu CFR, am jucat cu o echipă care va rămâne în față și va fi una dintre contracandidatele la titlu.

Timpul a fost scurt, nu am avut suficient pentru a pregăti acest meci, însă eu am mare încredere în băieţi şi sunt sigur că atitudinea va fi una pozitivă. Prin muncă şi sacrificiu, vom reuşi să câştigăm cele trei puncte. Va fi un meci dificil dacă ni-l vom face dificil. Adică dacă nu vom avea atitudine şi determinare.

Probleme sunt cu Elvir Koljic, în schimb Baiaram a reintrat în programul normal şi probabil îl veţi vedea şi mâine pe teren. Nu e sută la sută, însă va fi prezent.

Mai avem de lucru, anumite trasee, apoi pe faza defensivă pentru că primim gol uşor. Adversarii au multe ocazii de a ajunge la poartă în urma unor greşeli pe care le facem. Deci dăm foarte uşor mingea adversarilor. Dar aceste lucruri le vom rezolva uşor-uşor, suntem pe drumul cel bun”, a spus Laurențiu Reghecampf, la conferința de presă.

• 90+7 final
  • 90+6 oc
    Ocazie Hermannstadt

Popescu intervine cu piciorul la lovitura lui Biceanu și salveză două puncte pentru echipa sa.

• 90+1 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Ivan combină superb cu Markovic și apoi reia din voleu, însă Letica reține.

• 81 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Cîmpanu intră în locul lui Crețu.

• 80 oc

Alhassan înscrie din pasa lui Bărbuț, dar golul este anulat pe motiv de offside.

• 78 oc

Șutul lui Jipa este deviat de Mateiu, iar Popescu este nevoit să acorde lovitura de colț.

• 77 s
    Schimbare Hermannstadt

Alhassan intră în locul lui Sota.

• 74 oc

Mitriță pătrunde în careul mic și încearcă să salte mingea peste Letica, dar portarul respinge în corner.