FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

UTA Arad și-a revenit după eșecul din etapa trecută. A câștigat cu 1-0 partida cu CS Mioveni, din etapa a opta a play-out-ului, într-un meci în care arădenii au avut un gol anulat și au ratat un penalty.

UTA Arad - CS Mioveni 1-0. Argeșenii încă nu sunt salvați matematic de la baraj

Meciul a început cu golul anulat al lui Otele, din minutul 3, pe motiv de offside. Peste câteva minute, arădenii au primit penalty, însă Iustin Popescu a apărat execuția lui Batha, de la punctul cu var.

În cele din urmă, UTA a deschis scorul în minutul 27, prin Vorobjovas. Tot UTA a fost mai periculoasă și în repriza secundă. Mai întâi, șutul lui Batha a ocolit poarta, iar iar apoi portarul a parat șutul lui Otele.

Puștiul Rareș Pop și-a încercat și el norocul, cu un șut de la distanță, dar pe lângă poartă.

UTA - Mioveni s-a terminat 1-0, iar argeșenii au acum nevoie de două puncte în ultimele două etape pentru a evita barajul, însă depinde de ceea ce se va întâmpla la meciul dintre Sepsi și Chindia.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - CS Mioveni 1-0:

UTA Arad și CS Mioveni se întâlnesc acum, în direct la Digi Sport 1, în etapa cu numărul opt din play-out-ul Ligii 1.

UTA Arad - CS Mioveni, Live Video, ACUM, Digi Sport 1. Arădenii au patru eșecuri în șapte meciuri

Arădenii ocupă locul 11 în clasament și au 29 de puncte acumulate. Formația pregătită de Ionuț Badea vine după un eșec pe terenul celor de la U Craiova 1948, scor 0-1, și a înregistrat până acum patru eșecuri și trei victorii în cele șapte meciuri disputate în play-out.

• În ultimul meci al sezonului, UTA Arad va juca contra lui Dinamo, în deplasare.

În celelalte două partide disputate în actuala stagiune, UTA Arad și CS Mioveni au remizat (0-0), în timp ce ultimul duel s-a încheiat cu victoria arădenilor (2-1).

Argeșenii au un parcurs bun în play-out. UTA Arad - CS Mioveni, Digi Sport 1

CS Mioveni are patru victorii, un egal și două eșecuri în cele șapte meciuri de la începerea play-out-ului. Trupa pregătită de Alexandru Pelici se situează pe locul 12 în clasament, cu 28 de puncte acumulate.

Runda precedentă, argeșenii au cedat în fața celor de la FC Botoșani, scor 0-2, pentru prima dată după cinci meciuri consecutive fără înfrângere.

Ocazie UTA

Laukzemis îi așează mingea cu pieptul lui Rareș Pop, care șutează din prima, dar pe lângă poartă.