Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut decizia lui Ovidiu Hațegan la Dinamo - Poli Iași și a reacționat
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
UTA UTA
0 - 2
FC Botosani FC Botosani
Vi 14.04.2023 21:00

UTA Arad - FC Botoșani 0-2. Dubla lui Mailat, ajutat de gafa portarului, i-a făcut pe fani să strige demisia

14.04.2023, 22:55

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

UTA Arad avea nevoie ca de aer de o victoria cu FC Botoșani, în etapa a patra din play-out, însă s-a ales cu o înfrângere, 0-2, după o dublă a golgheterului Mailat, care a fost ajutat și de gafa portarului Kucher. În repriza secundă, suporterii arădeni au scandat demisia.

UTA Arad - FC Botoșani 0-2. Mailat a reușit o "dublă" și a ajuns la 14 goluri în acest sezon

Botoșaniul s-a instalat rapid la conducerea partidei, atât pe tabela de scor, cât și ca joc, iar Mailat a deschis scorul în minutul 12.

A urmat ocazia lui Florescu, iar apoi al doilea gol al lui Mailat. Mijlocașul ofensiv al moldovenilor a șutat de la 23 de metri, dar portarul Kucher a scăpat mingea în poartă și și-a îngropat echipa.

Prima ocazie a Aradului a venit abia în minutul 40, însă tot Botoșaniul a fost mai periculoasă și a încheiat repriza cu ocazia lui Florescu.

UTA Arad - FC Botoșani 0-2. Arădenii sunt pe loc de baraj

După ce a făcut trei schimbări la pauză, UTA a început repriza secundă cu o ocazie a puștiului Rareș Pop. A fost însă doar "un foc de paie", iar fanii și-au pierdut răbdarea și au strigat demisia.

Pe final, botoșănenii au avut o ocazie incredibilă, când Mihai Roman a ratat singur cu portarul. În prelungiri, Keșeru a nimerit bara din lovitură liberă, iar UTA - Botoșani s-a terminat 0-2.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA Arad - FC Botoșani 0-2:

Partida dintre UTA Arad și FC Botoșani se joacă astăzi, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro.

De asemenea, abonații RCS&RDS pot vedea confruntarea, pe teritoriul României, și în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

UTA Arad - FC Botoșani LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Continuă lupta pentru evitarea retrogradării

Trupa lui Laszlo Balint vine după un egal, 1-1, cu FC Voluntari, în timp ce FC Botoșani a învins-o pe teren propriu pe FC Argeș, 1-0.

Arădenii au nevoie mai mare de puncte, fiind amenințați serios cu retrogradarea.

În acest moment, UTA este pe locul 8, unul care ar duce formația la barajul de rămânere în Liga 1.

Ultima partidă dintre UTA Arad și FC Botoșani s-a terminat cu victoria gazdelor, 3-1, datorită reușitelor semnate de Milosevic (2x), Pop, respectiv Mihai Roman.

Ocazie UTA

Keșeru execută o lovitură liberă, dar nimerește transversala.

Ocazie FC Botosani

Mailat pasează printre picioarele lui Cascini, dar Mihai Roman ratează incredibil, singur cu portarul.

Fază meci UTA

Milosevici cere penalty după ce o minge centrată de el pare să îl lovească în mână pe Pius. Arbitrul acordă penalty inițial, dar după ce consultă VAR-ul, vede că mingea nu a atins mâna și schimbă decizia.

• 68 s

Otele intră în locul lui Roger.

• 57 cg

Mailat e avertizat.

• 53 oc
    Ocazie UTA

După o centrare de pe stânga în careu, puștiul Rareș Pop reia din prima, dar exact în brațele portarului.

• 49 oc
    Ocazie UTA

După o centrare din corner, Batha trimite pe lângă poartă.

Abeid intră în locul lui Postolachi.

Cascini intră în locul lui Anton.

Willie Barbosa intră în locul lui Ubbink

La pauză, UTA - FC Botoșani 0-2.

• 44 oc

Florescu execută o lovitură liberă direct pe poartă, însă mingea trece puțin pe deasupra.

• 40 oc
    Ocazie UTA

Batha șutează din afara careului, Rareș Pop deviază cu călcâiul, Milosevic șutează din întoarcere, dar în blocaj, iar Pius respinge din fața lui Anton.

• 35 g
    Gol FC Botosani

Mailat șutează de la 23 de metri, dar portarul Kucher scapă mingea în poartă

• 33 oc

Florescu șutează de la 30 de metri, dar mingea trece puțin peste transversală.

• 29 cg

Dican e avertizat.

• 12 g

Florescu centrează din lovitură liberă, Pius încearcă să reia, dar mingea e respinsă din fața sa și ajunge la Mailat, care șutează tare, sub transversală și reușește golul 13 în acest sezon.