”Spuneați că UTA e prima echipă retrogradată”. Mircea Rednic, savuros la flash-interviu: i-a pus gând rău lui Dinamo!
Dorinel Munteanu a explicat cum a reușit FCSB să câștige titlul în SuperLiga
”Nu primesc foarte mulți bani la FCSB”. Ce salariu are campionul României
UTA UTA
2 - 4
Otelul Galati Otelul Galati
Lu 13.11.2023 20:30

UTA Arad - Oțelul Galați 2-4. Gălățenii s-au distrat și sunt la două puncte de play-off. Arădenii au marcat pe final

13.11.2023, 22:21

• Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Oțelul Galați a obținut o victorie frumoasă în fața celor de la UTA Arad, scor 4-2 în etapa a 16-a din SuperLiga României.

Astfel, formația pregătită de Oțelul Galați ocupă locul opt în clasament, cu 20 de puncte, la două de play-off, în timp ce UTA Arad este pe locul 12 cu 18 puncte.

UTA Arad - Oțelul Galați 2-4. Trupa lui Dorinel Munteanu este la două puncte de play-off

Gălățenii au început partida disputată la Sibiu. După doar cinci minute, tabela arăta 2-0 în favoarea formației pregătite de Dorinel Munteanu. Cisotti a deschis scorul în minutul 3, când a transformat un penalty obținut de Teles.

Al doilea gol al Oțelului a venit două minute mai târziu, când Pop a înscris cu capul, la o centrare a lui Cisotti.

UTA a dat replica câteva minute mai târziu, când Freitas a trimis periculos cu capul peste poartă, iar Conte putea înscrie și el în minutul 13.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 34, când Pop a înscris pentru a doua oară, cu o execuție frumoasă. Pe final, Pop putea face hat-trick-ul, însă a ratat singur cu portarul.

După pauză, gălățenii au majorat diferența la 4-0, după reușita lui Teles, însă arădenii au redus din diferență în minutul 86 prin Căpușă, care a șutat frumos din careu.

Pe final, Rareș Pop a obținut o lovitură de la 11 metri și tot el a fost cel care l-a învins pe Dur-Bozoancă de la punctul cu var.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Oțelul Galați 2-4

Înaintea duelului care se va disputa la Sibiu, cele două formații sunt vecine de clasament. ”Bătrâna Doamnă” ocupă locul 11, cu 18 puncte, în timp ce Oțelul, ”regina egalurilor”, se află pe 12, cu un punct mai puțin.

UTA și Oțelul s-au întâlnit de 11 ori la nivelul primei ligi. Arădenii s-au impus în două rânduri, gălățenii au câștigat 5 meciuri, iar 4 jocuri s-au încheiat la egalitate.

• În tur, Oțelul Galați - UTA Arad s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

Fabry este golgheterul celor de la UTA Arad, cu 4 reușite, în timp ce Pop e cel mai bun marcator al Oțelului, cu 5 goluri.

Mircea Rednic s-a confruntat de nu mai puțin de 18 ori cu formația gălățeană din postura de antrenor și are un palmares net favorabil: 12 succese, 5 remize și un singur eșec. ”Puriul” l-a întâlnit și pe Dorinel Munteanu ca adversar în 9 situații: 4 victorii, 3 rezultate de egalitate și două insuccese.

De partea cealaltă, tehnicianul Oțelului a fost de 5 ori adversarul celor de la UTA: 4 remize și o înfrângere.

UTA Arad - Oțelul Galați | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Meciul se joacă la Sibiu

Gruparea arădeană nu îşi poate susţine partidele de pe teren propriu pe arena ''Francisc Neuman'', întrucât acolo este montată o nouă suprafaţă de joc, iar în ultimele etape UTA a disputat meciurile de acasă la Oradea, pe stadionul ''Iuliu Bodola''.

După jocul cu Dinamo, câștigat cu 2-1, clubul din Arad a solicitat schimbarea stadionului pe care să îşi susţină partidele considerate în propriul teren, iar partida cu Oțelul va avea loc la Sibiu.

Penalty

Rareș Pop este faultat în careu, iar Radu Petrescu dictează penalty.

• 89 cg
    Cartonaş galben UTA

Mihai este avertizat.

• 86 g
    Gol UTA

Rodrigues îi pasează foarte bine lui Căpușă, care pătrunde în careu și șutează fără șansă pentru Dur-Bozoancă.