FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (17.07.2023)
Botoșani - Voluntari, LIVE VIDEO, 14:30, DGS 1. Luptă aprigă pentru evitarea retorgradării
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (25.09.2023)
Napoli, gata să plătească 10.000.000€ pentru un fotbalist din SuperLiga
pavol-safranko
I-a spus ”NU” FCSB-ului și acum e gata să meargă la CFR! Dan Petrescu îl cere insistent
UTA UTA
3 - 0
Otelul Galati Otelul Galati
Jo 25.04.2024 16:45

UTA - Oțelul 3-1. Mircea Rednic îl învinge pe Dorinel Munteanu. Arădenii sunt pe doi în play-out

25.04.2024, 18:42

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

UTA Arad a reușit să o învingă pe Oțelul Galați, scor 3-1, în cadrul etapei a șasea a play-out-ului SuperLigii României.

UTA Arad - Oțelul Galați 3-1

După o repriză lipsită de goluri, cei de la UTA au reușit să deschidă scorul în minutul 62. Omondi a fost lansat excelent de Luckassen și l-a învins pe Eduard Pap.

În minutul 78, cei doi fotbaliști ai ”Bătrânei Doamne” au lucrat și la golul doi, însă de data aceasta Omondi a fost servantul, iar Luckassen marcatorul.

Trei minute mai târziu, Rareș Pop a marcat golul 3 al celor de la UTA, iar în prelungirile partidei Cisotti a înscris golul de onoare pentru Oțelul.

VIDEO cu rezumatul partidei

Înaintea acestei partide, cele două echipe vin după rezultate diferite înregistrate în campionat. Astfel, dacă UTA a reușit să obțină doar o singură victorie în ultimele 4 etape de campionat (1-0 cu FC Botoșani), Oțelul a avut doar o singură partidă din ultimele 4 în care nu a reușit să câștige (moldovenii au remizat, scor 1-1, cu FC Voluntari).

De altfel, UTA a suferit o singură înfrângere acasă în ultimele 13 dueluri jucate în fața propriilor suporteri (1-3 cu Hermannstadt, în etapa a 4-a a play-out-ului).

În prezent, Oțelul Galați se află pe locul 7, primul din play-out, cu 30 de puncte, în timp ce UTA Arad ocupă poziția a 10-a, cu 28 de puncte.

În meciurile directe disputate în acest sezon, cele două formații au remizat la Galați, scor 1-1, în prima etapă a SuperLigii, în timp ce în returul de la Arad, din etapa a 16-a, Oțelul s-a impus cu scorul de 4-2

Până acum, între UTA Arad și Oțelul Galați s-au jucat 8 partide directe, iar rezultatele înregistrate pe teren au fost în favoarea moldovenilor: 5 victorii Oțelul, două remize, un succes UTA.

Echipe probabile

UTA Arad: Iacob - Căpușă, Conte, Stolnik, Rodrigues - Fabry, Mihai, Freitas - Omondi, Luckassen, Micovschi

Antrenor: Mircea Rednic

Oțelul Galați: Pap - Zhelev, Yabre, Cisse, Silva - Lameira, Zivulic, Cisotti - Maciel, Pop, Bodișteanu

Antrenor: Dorinel Munteanu

VIDEO Rezumat UTA Arad - Oțelul Galați, scor 2-4

UTA UTA
  • 90+4 final
  • 90+3 g
    Gol Otelul Galati

Cisotti șutează din careu și îl învinge pe Kucher!

• 84 s
    Schimbare UTA

Claudiu Micovschi a fost înlocuit de Ariel Lopez!

• 81 g
    Gol UTA

Rareș Pop a intrat cu balonul în careu, a șutat pe sub Pap și a dus scorul la 3-0!

• 80 s
    Schimbare Otelul Galati

Neagu a intrat în locul lui Zivulic!

• 78 g
    Gol UTA

Kevin Luckassen a primit o pasă perfectă în careu și l-a executat pe Eduard Pap!

• 71 oc
    Ocazie UTA

Rareș Pop a șutat din marginea careului, dar șutul său a fost respins de Pap!

• 67 s

Trif a intrat în locul lui Diogo Rodrigues!

• 64 s

Lameira a intrat în locul lui Alexandru Pop!

• 64 s

Bodișteanu a intrat în locul lui Tănasă!

• 62 g
    Gol UTA

Omondi e lansat excelent, șutează la colțul lung și l-a învins pe Pap!

• 59 s

Rareș Pop a intrat în locul lui Ezekiel!

Vulturar a intrat în locul lui Tudorie!

Kevin Luckassen a intrat în locul lui Joao Pedro!

• 40 oc
    Ocazie UTA

Cristian Mihai a șutat pe lângă poartă din careul Oțelului!

• 35 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Malle a fost avertizat!

• 20 oc
    Ocazie UTA

Micovschi a centrat în careu, Conte a lovit cu capul, dar balonul a trecut pe lângă poartă!

• 15 oc
    Ocazie Otelul Galati

Samuel Teles a trimis periculos cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poartă!

• 13 cg
    Cartonaş galben UTA

Juri Cisotti a fost avertizat!

• 10 oc

Alexandru Pop a reușit să introducă mingea în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de offisde!