Olympique de Marseille v PAOK Thessaloniki - Quarter Final, First Leg, UEFA Europa Conference League
Exclusiv Răzvan Lucescu l-a antrenat pe Alex Mitriță și știe care este marea problemă a acestuia
uta-10
Foto Ipostaze inedite cu jucătorii de la UTA Arad! Elevii lui Mircea Rednic s-au urcat în tancuri
ESP: Atletico de Madrid - UD Las Palmas. La Liga EA Sports. Date 25 Horatiu Moldovan of Atletico de Madrid during the La
Reacția spaniolilor, după ce Horațiu Moldovan a "debutat" pe Metropolitano, dar nu pentru Atletico
Digi Sport Special
UTA UTA
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 23.10.2022 18:15

UTA Arad - Universitatea Craiova 1-2. Dan Nistor l-a ”servit” de două ori pe Baiaram! Presiune pe Ilie Poenaru

23.10.2022, 20:08

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova s-a impus pe terenul celor de la UTA Arad cu scorul de 2-1, în etapa a 15-a din Liga 1, o partidă spectaculoasă, cu răsturnări de situație și o eliminare.

În clasamentul Ligii 1, Universitatea Craiova a urcat pe locul patru, cu un total de 24 de puncte, în timp ce UTA Arad se află pe locul 13, cu doar 16 puncte.

UTA Arad - Universitatea Craiova 1-2. Dan Nistor, două pase decisive pentru Ștefan Baiaram

Arădenii au avut un start mai bun de meci și puteau deschide scorul în minutul 4, când Cascini a trimis cu capul pe direcția lui Arlauskis.

În minutul 12, Stahl a centrat în careul arădenilor, însă șutul lui Rareș Pop a fost deviat și a respins în afara terenului.

La următoarea fază, arădenii lui Ilie Poenaru au deschis scorul. Abeid a ajuns la un balon respins în careu și a șutat din întoarcere la poarta lui Arlauskis. După doar câteva minute, Dobescu a respins greșit un balon și a fost aproape să trimită în propria poartă. Balonul a nimerit bara transversală.

Oltenii puteau egala în minutul 25, când Crețu a șutat din prima puțin pe lângă poartă. Golul egalizator a venit, însă, în prelungirile primei reprize, când Dan Nistor a centrat din lovitură liberă, iar Baiaram a trimis cu capul în poarta arădenilor.

După pauză, arădenii au rămas în zece jucători, după ce Paul Anton a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Elevii lui Mirel Rădoi au trecut în avantaj în minutul 57, când Dan Nistor l-a servit pentru a doua oară pe Baiaram care a marcat cu un șut din prima.

Egalitatea putea fi restabilită în minutul 67 când, dintr-o poziție ideală, Postolachi a șutat mult peste poarta Universității Craiova.

La finalul partidei, suporterii arădeni, supărați pentru înfrângere, i-au cerut demisia lui Ilie Poenaru.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Universitatea Craiova 1-2

UTA Arad - Universitatea Craiova 1-2

Cele două formații au mare nevoie de puncte. Mai ales gazdele, antrenate de Ilie Poenaru. UTA vine după patru etape fără succes, iar un nou pas greșit îi poate fi ”fatal” tânărului tehnician.

De partea cealaltă, nici Universitatea Craiova nu o duce mai bine, însă alternează momentele bune cu cel mai slabe. Oltenii au ca obiectiv intrarea în lupta la titlu, iar Mirel Rădoi speră să lege al doilea succes consecutiv în Liga 1, duminică, la Arad.

Statisticile confruntării UTA - Universitatea Craiova

17 septembrie 2022, UTA - FC Hermannstadt 1-2: a fost singura partidă pierdută de arădeni din ultimele opt disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au mai înregistrat cinci victorii şi două rezultate de egalitate.

• Doar un succes au reuşit oltenii în ediţia curentă pe teren advers, 2-1 cu FCU Craiova 1948, în rest au o remiză (1-1 cu U Cluj) şi trei înfrângeri.

Aproximativ 9.150 spectatori / meci este media înregistrată de UTA pe teren propriu în campionatul curent, locul 6 în clasamentul spectatorilor.

De la revenirea arădenilor pe prima scenă din 2020, UTA şi Universitatea Craiova s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus oltenii, un joc s-a terminat cu victoria gazdelor din această rundă, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

• Ilie Poenaru a debutat ca antrenor în Superliga României chiar contra craiovenilor, pe 14 iulie 2019, în Universitatea - Academica Clinceni 3-2. Au urmat alte șase confruntări cu gruparea din Bănie, două încheiate cu victorii, iar alte patru la egalitate.