Ciprian Marica a răbufnit, după Farul - Universitatea Craiova 3-3: ”Nu au calitatea necesară”
edgar ie edelino ie (1)
Fratele geamăn al lui Edgar Ie a reacționat, după scandalul care a ”zguduit” Dinamo
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City
UTA UTA
2 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Mi 20.12.2023 17:30

UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2. Oltenii au trecut pe locul doi la capătul unui meci ”nebun”

20.12.2023, 19:27

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

UTA Arad și Universitatea Craiova s-au întâlnit pe stadionul Cluj Arena, în cadrul unui meci din etapa cu numărul 21 din SuperLiga.

UTA Arad - UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2. Arădenii, fără succes împotriva oltenilor din anul 2021

Înaintea fluierului de start al acestei partide, cele două echipe veneau după rezultate asemănătoare înregistrate în ultimele două etape de SuperLigă.

Astfel, UTA Arad a pierdut, în deplasare, cu Poli Iași, scor 0-1, în etapa a 19-a, și, ulterior, a remizat, pe teren propriu, cu Farul Constanța, scor 0-0, în etapa a 20-a. De cealaltă parte, Universitatea Craiova a ”cedat”, în deplasare, cu Hermannstadt, scor 1-2 (etapa 19), și a remizat, pe teren propriu, cu Poli Iași, scor 2-2 (etapa 20).

Meciul dintre cele două a fost de-a dreptul ”nebun”. UTA Arad avea 2-0 după numai șapte minute prin reușitele lui Micovschi și înscrisese chiar pentru 3-0 în minutul 40 prin Freitas, însă reușita a fost anulată pe motiv de offside.

La numai cinci minute distanță, Bancu a redus din diferență printr-un șut frumos la colțul lung, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1 pentru UTA.

Imediat după pauză, Kurtic a ratat un penalty pentru olteni, însă aceștia au egalat în minutul 76 prin Mitriță.

Ultimul succes al celor de la UTA în fața Universității Craiova datează din luna august a anului 2021, când arădenii s-au impus cu scorul de 1-0, în turul sezonului 2021/2022.

Clasamentul din SuperLiga României

În urma acestui rezultat, oltenii au acumulat 34 de puncte și au urcat pe doi în SuperLigă, iar UTA a trecut pe 12, la egalitate de puncte cu Voluntari, ambele cu câte 24.

Start prelungiri repriza 2

De la margine s-au arătat șase minute de prelungire!

• 84 s
    Schimbare UTA

Schimbare la UTA! Cooper a fost schimbat de către Tiberiu Căpușă.

• 75 g
    Gol Universitatea Craiova

Goool Craiova! Oltenii au egalat prin Alex Mitriță, care a șutat din afara careului, iar devierea l-a păcălit pe portarul gazdelor.

• 74 oc
    Ocazie UTA

Ocazie UTA! Cooper a reușit o trecere superbă și a ajuns în poziție bună, dar șutul său a fost apărat.

• 67 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Schimbare la Craiova! Kurtic a fost schimbat cu Houri la câteva minute după ce a ratat penalty.

• 62 s

Markovic a fost înlocuit cu Koljic!

• 62 s

Schimbare la Craiova! Danciu a fost schimbat cu Atanas Trică.

• 62 s

Schimbare la olteni! Roguljic a fost înlocuit cu Andrei Ivan.

• 61 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Cartonaș galben pentru Silva după ce l-a pus la pământ pe atacantul lui UTA, Cooper.

• 56 s

Schimbare la UTA! Fabry l-a înlocuit pe Rareș Pop după 56 de minute.

• 56 s

Freitas a fost schimbat de Marku Herald!

• 54 rp
    Ratare penalty

Kurtic a ratat un penalty pentru Craiova! Acesta a executat în bara transversală.

• 52 p
    Penalty

Penalty pentru Craiova! Abeid l-a faultat pe Capățină în careu, iar oaspeții vor beneficia de penalty.

• 45+7 fr1

Prima repriză s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru UTA Arad.

• 45+6 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Ocazie mare Craiova chiar în finalul reprizei! Portarul Iacob a respins de pe linia porții o minge trimisă periculos.

• 45+2 g

Gool Craiova! Nicușor Bancu a redus din diferență pentru Craiova chiar înainte de pauză printr-un șut frumos la colțul lung.

• 45 sr2

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

De la margine s-au arătat șapte minute de prelungire.

• 40 oc
    Ocazie UTA

Gool anulat UTA! Freitas marcase superb din afara careului pentru a face 3-0, însă golul a fost anulat pentru un offside anterior.

• 30 oc

Ocazie Craiova! Markovic a șutat foarte bine de la distanță, dar portarul Iacob a fost atent și s-a întins foarte bine după minge.

• 30 oc
    Ocazie UTA

Ocazie UTA! Oaspeții au executat foarte bine o lovitură liberă, dar șutul a fost respins de portarul Popescu.

• 24 oc

Ocazie pentru Craiova! Kurtic a fost găsit foarte bine de Mitriță, a driblat foarte bine adversarul, însă șutul său a fost apărat de portarul Iacob.

• 19 s

Prima schimbare și la UTA! Forțat de problemele medicale, Rednic l-a înlocuit pe Micovschi cu Albert Stahl.

• 10 s

Prima schimbare la Craiova! Petev a fost nevoit să-l scoată pe Vladimir Screciu, accidentat, iar în locul acestuia a fost introdus Mateiu.

• 7 g
    Gol UTA

Gool UTA! Micovschi a reușit dubla pentru formația sa după pasa venită de la Cooper, iar gazdele conduc cu 2-0.

• 2 g
    Gol UTA

Goool UTA! Arădenii au deschis scorul în minutul doi prin reușita lui Micovschi, iar meciul începe practic de la scorul de 1-0.

A început meciul dintre UTA Arad și Universitatea Craiova.