Video Gigi Becali, glumă după glumă după ce a ieșit din post: a spus cum vrea să numească stadionul de 100.000 de locuri
Rangers FC v Celtic FC - Betfred Cup Final
Dan Șucu are concurență puternică pentru Neil Lennon
ianis-courtois
Video Ce a spus Thibaut Courtois despre faza în care i-a ”interzis” lui Ianis Hagi o ”bijuterie” de gol
UTA UTA
1 - 3
Vi 21.07.2023 21:30

UTA - CFR Cluj 1-3. Duel spectaculos la Arad! Ardelenii, lideri, după două etape

21.07.2023, 21:28

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

A fost spectacol total la partida UTA Arad – CFR Cluj, scor 1-3, în a doua etapă din SuperLiga României.

Astfel, ardelenii sunt lideri în clasamentul SuperLigii după primele două etape, în timp ce UTA rămâne cu un singur punct, pe locul 11.

UTA - CFR Cluj 1-3. Ardelenii sunt lideri în clasament

Prima ocazie importantă le-a aparținut ardelenilor, în minutul 15, când Jefte a încercat să îl lobeze pe Iacob. Bîrligea a irosit și el o ocazie importantă câteva minute mai târziu.

Arădenii au dat replica în minutul 20 prin Fabry, care a șutat puțin pe lângă poartă. Formația lui Mircea Rednic a deschis scorul în minutul 27, prin Cooper, care a înscris cu o execuție splendidă de la marginea careului.

Totuși, două minute mai târziu, ardelenii au egalat prin Bîrligea, din fața porții.

În minutul 34, ardelenii au beneficiat de un penalty obținut de același Bîrligea, însă Jefte Betancor nu a reușit să îl învingă pe Iacob.

Cu toate acestea, CFR a trecut în avantaj un minut mai târziu, după un autogol al lui Carp, cel care a provocat și penalty-ul ratat de Jefte.

După pauză, Rareș Pop putea înscrie în minutul 50, când a șutat cu stângul la poarta ardelenilor, în blocajul lui Sava.

Pe final, scorul a devenit 3-1 în favoarea celor de la CFR Cluj. Yeboah a înscris cu capul, după o respingere a lui Iacob.

Ardelenii au mai avut două ocazii importante în prelungiri, prin Krasniqi și prin Manea, însă partida s-a încheiat cu scorul de 3-1.

VIDEO Rezumatul partidei UTA - CFR Cluj 1-3

CFR Cluj poate urca provizoriu pe primul loc al campionatului, în cazul în care obține cel puțin o remiză în fața arădenilor.

Trupa lui Andrea Mandorlini a debutat în ediția 2023/2024 cu o victorie, obținută în fața celor de la Poli Iași, scor 2-0. De partea cealaltă, UTA a remizat pe terenul celor de la Oțelul, scor 1-1

UTA - CFR Cluj, Live Video, 21:30, Digi Sport 1. Arădenii n-au mai bătut în meciurile directe de aproape trei ani

În ceea ce privește confruntările directe, arădenii nu au obținut nicio victorie în ultimele cinci.

CFR Cluj s-a impus de trei ori, în timp ce în alte două rânduri rezultatul final a fost remiză. Ultima victoria a celor de la UTA a fost în noiembrie 2020, în cadrul unui meci din sezonul regulat.

UTA UTA
  • 90+9 final
  • 90+8 oc
    Ocazie CFR Cluj

Cvek centrează de la colțul terenului, balonul este prelungit în fața porții, Manea apare la finalizare, dar trimite în transversală.

• 90+6 oc

Krasniqi șutează puternic din interiorul careului, dar Iacob reușește să pareze.

• 90+2 oc
    Ocazie UTA

Fabry centrează din flancul stâng, iar Leidsman reia cu capul puțin peste poartă.

• 90+1 s
    Schimbare

Țîru este înlocuit cu Krasniqi.

• 85 g
    Gol CFR Cluj

Otele șutează din interiorul careului, Iacob respinge cu piciorul, iar Yeboah înscrie cu capul.