mihai rotaru - dan sucu
”L-ați vedea pe Mihai Rotaru să meargă în galerie ca Dan Șucu?”. Replica lui Ivaylo Petev a venit pe loc
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă. ECHIPELE
COLAJ BUN
Gică Craioveanu a spus ce n-a moștenit Ianis Hagi de la tatăl său: ”N-are cum să o aibă”
LIVE Liga Digi Sport
UTA Arad UTA Arad
2 - 2
Rapid Rapid
Vi 10.09.2021 22:00

UTA - Rapid 2-2. Arădenii salvează un punct pe final, după două goluri în trei minute! Hora și Antal, eroii gazdelor

10.09.2021, 22:55

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

UTA a reușit să obțină un rezultat de egalitate in extremis pe teren propriu, în fața celor de la Rapid, 2-2, în meciul din cadrul etapei a opta din Liga 1. Cele două reprize nu au semănat deloc una cu alta - Rapid a fost echipa net superioară în prima parte, iar în repriza secundă arădenii au dominat cap-coadă.

UTA - Rapid 2-2. Oaspeții au început perfect partida, iar Albu a marcat o dublă împotriva fostei sale echipe

Gazdele păreau să fi intrat bine în meci, creând prima mare ocazie a partidei după doar patru minute, însă Moldovan a parat cu piciorul șutul lui Miculescu.

Rapid a replicat în minutul 16, când Albu a reușit să înscrie cu capul, în urma unei lovituri de colț. Același Albu și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, la doar 4 minute distanță, după ce centrarea sa a fost deviată în poartă de Vorobjovas. La ambele reușite, fotbalistul Rapidului s-a bucurat la fel ca Memphis Depay, sugerând faptul că nu îl afectează ostilitățile fanilor arădeni.

La scurt timp, Albu putea să reușească hattrick-ul în mai puțin de jumătate de oră, însă lobul său a fost parat de Iacob. Ultima ocazie din prima repriză a aparținut tot rapidiștilor, dar șutul din unghi al lui Carnat s-a dus pe lângă poartă.

UTA - Rapid 2-2. Arădenii au reușit să obțină un egal in extremis, prin golurile lui Hora și Antal

Partea secundă a fost exact opusul primei, în sensul în care UTA și-a creat ocazii după ocazii. Prima fază periculoasă a venit în minutul 51, urma unei lovituri libere, dar Benga a trimis alături din voleu. Hora, introdus pe teren la începutul reprizei a doua, a avut două ratări identice în decurs de doar patru minute, însă ambele lovituri de cap din urma unui corner nu au reușit să intre în poartă. Ubbink le-a dat și el emoții giuleștenilor, dar lovitura sa liberă a fost scoasă în corner de către Moldovan.

În final, arădenii au reușit să "spargă gheața" prin Hora, care a transformat fără nicio emoție lovitura de pedeapsă. Trei minute mai târziu, un alt jucător introdus de pe bancă, Antal, a stabilit egalitatea, după o finalizare simplă din careul de șase metri, iar arădenii au reușit să smulgă un punct, după ce au atacat toată repriza secundă.

Astfel, după rezultatul de egalitate, cele două echipe se mențin pe podiumul clasamentului. Rapid rămâne pe doi, iar UTA se clasează în continuare pe poziția a treia, la două puncte în spate.

VIDEO cu rezumatul meciului UTA - Rapid 2-2

UTA și Rapid se înfruntă în această seară într-un meci de foc, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe siteul digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.

Până la marele derby FCSB - Dinamo, etapa 8 propune un alt duel de zile mari: UTA - Rapid. Se anunță un adevărat spectacol la Arad, unde fanii giuleșteni vin în număr mare. Galeria Rapidului va avea parte și de susținerea "fraților" de la Poli Timișoara.

UTA - Rapid, LIVE VIDEO, de la 21:00, la Digi Sport 1. Se anunță show la Arad

Rapid se află pe locul 2 înaintea etapei cu numărul 8, cu 16 puncte, la cinci lungimi de liderul CFR Cluj. UTA ocupă locul 3, cu 14 puncte. Ambele echipe au o singură înfrângere la activ înaintea meciului direct.

Este de remarcat și golaverajul celor două rivale. Rapid a încasat numai două goluri până acum, ambele în etapa trecută, de la Universitatea Craiova. De partea cealaltă, UTA a primit numai trei goluri în startul de sezon.

Meciul de la Arad va fi condus la centru de arbitrul Iulian Călin. Asistenți vor fi Vladimir Urzică și Daniel Mitruți.

• 85 g g

GOL UTA! Gazdele restabilesc egalitatea în decurs de doar trei minute. Roger centrează pe jos, iar Antal finalizează din careul de șase metri.

• 82 gp gp

GOL UTA! Hora reușește să reducă din diferență, după ce transformă lovitura de pedeapsă fără nicio emoție.