Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si FC Hermannstadt, contand pentru
Gică Hagi a găsit vinovatul principal pentru care Farul a fost egalată de Universitatea Craiova după ce a condus cu 3-0
”Patronul FCSB te vrea. Unde pleci?”. Louis Munteanu, răspuns pentru interesul lui Gigi Becali, în direct
g3
Exclusiv Primul transfer la FCSB după câștigarea titlului. Cine e fotbalistul și când va semna

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

UTA Arad și Rapid au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci disputat pe stadionul Municipal din Oradea, în etapa a 13-a a SuperLigii.

UTA Arad - Rapid, scor 2-2

Golurile din acest meci au fost marcate de Rareș Pop (minutul 19) și Kevin Luckassen (minutul 75) pentru arădeni, respectiv Funsho (minutele 12 și 45+1) pentru giuleșteni.

”Alb-vișinii” au condus de două ori în această partidă, dar arădenii au revenit pe tabelă și au reușit să obțină o remiză.

În prima repriză, arădenii și-au creat mai multe ocazii la poarta lui Horațiu Moldovan, dar rapidiștii au reușit să înscrie două goluri prin Funsho, pus în situații ideale de-a înscrie de Claudiu Petrila.

În repriza a doua, jocul a fost temperat până la golul reușit de Kevin Luckassen în minutul 75, care a primit în fața porții goale de la Reagy Ofosu. În prelungirile partidei, Rapid și-a mai creat o ocazie bună de a înscrie prin Andrei Borza, dar mingea acestuia, expediată de la aproximativ 25 de metri, se duce puțin pe lângă poarta apărată de Florin Iacob.

În urma acestui rezultat, UTA Arad se află pe locul al 14-lea în SuperLigă, cu 11 puncte acumulate după primele 12 runde, în timp ce Rapid ocupă poziția a 3-a în clasament, cu 23 de puncte adunate după 13 meciuri.

VIDEO Rezumat UTA Arad - Rapid 2-2

UTA Arad nu traversează cel mai bun moment, iar trupa lui Mircea Rednic nu a mai câștigat în SuperLiga de pe 28 august, atunci când o învingea pe FCSB, scor 2-1. În acest moment, arădenii ocupă locul 14 în clasament și au 10 puncte acumulate în 11 mecuri jucate.

De cealaltă parte, Rapid este pe poziția a 3-a în România. Elevii lui Cristiano Bergodi au 22 de puncte strânse în 12 meciuri și nu au mai pierdut în campionat de la jumătatea lunii august, atunci când au cedat cu scorul de 0-2 în fața Petrolului, pe teren propriu.

Duelul dintre cele două formații va avea loc la Oradea, asta deoarece arena din Arad a intrat într-un proces de schimbare a gazonului.

Mircea Rednic vrea să o învingă pe Rapid

UTA Arad a obținut doar două victorii în noul sezon, scor 2-1 cu FCSB și 1-0 cu Poli Iași. Arădenii primesc vizita celor de la Rapid, iar Mircea Rednic le-a pus gând rău giuleștenilor.

”Puriul” a lăudat prestațiile excelente ale elevilor lui Cristiano Bergodi, însă este de părere că echipa sa poate obține cel puțin un egal din confruntarea de vineri seară.

”Nu mă gândesc la un meci egal, să stăm să ne apărăm. Ați văzut ce s-a întâmplat și cu Sepsi. Așa că, vom juca la victorie. Oradea este cea mai bună alegere pentru suporteri, chiar dacă mi-aș fi dorit Sibiu, pentru condiții. Dar, nu suntem Barcelona, iar ambele echipe vor juca pe același teren.

Nu prea am soluții în atac, de aceea am pregătit un 4-1-4-1 în meciul amical. Rapid joacă cu un singur vârf de atac și cu Ioniță mai retras. Este o echipă pe val, mult mai bună acasă decât în deplasare”, a declarat Mircea Rednic, la conferința de presă.

UTA UTA
Rapid Rapid
  • 90+5 fr2

Final de meci!

• 90+4 oc
    Ocazie Rapid

Borza șutează de la aproximativ 30 de metri, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă.