CFR Cluj vs. Sepsi OSK, Play-off
Cum a comentat Bernd Storck înfrângerea cu CFR: Sepsi a jucat în 9 oameni, iar clujenii au marcat în minutul 90+6
Romania Superliga Play-Out
”Spuneați că UTA e prima echipă retrogradată”. Mircea Rednic, savuros la flash-interviu: i-a pus gând rău lui Dinamo!
FOTBAL:FCSB-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (25.02.2024)
Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”
UTA UTA
2 - 1
Sepsi Sepsi
Sb 27.01.2024 14:00

UTA - Sepsi 2-1. Spectacol total la Arad. Trei goluri marcate, un alt gol și un penalty, anulate de VAR. ”Roșu” neacordat

27.01.2024, 16:10

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

UTA a revenit cu noroc pe teren propriu, după patru luni de exil.

Pe un gazon impecabil, a la Premier League, elevii lui Mircea Rednic au evoluat foarte bine în cea mai mare parte a partidei. Luckassen și Omondi au fost primii care au trecut pe lângă deschiderea scorului, dar imprecizia de la finalizare i-a costat scump.

Oaspeții puteau rămâne în ”10” dacă Ștefănescu ar fi fost eliminat după intrarea dură asupra lui Benga, din minutul 19. A ”scăpat” însă cu un cartonaș galben, iar pe final de meci putea fi eroul oaspeților, dar a ratat incredibil egalarea în minutul 90+1.

UTA - Sepsi 2-1 | Gol și penalty anulate într-un interval de două minute

Scorul a fost deschis până la urmă în minutul 35, atunci când Fabry a șutat spre poartă, dar mingea a intrat în plasă din devierea lui Omondi.

În repriza a doua, Diogo, ajuns în postura de vârf, a marcat elegant la colțul lung. Arădenii au marcat și golul trei, prin Fabry, numai că reușita acestuia a fost anulată după intervenția VAR.

Era minutul 59. Două minute mai târziu, în loc de 3-0 se putea face 2-1. Debeljuh a încercat să scoată un penalty, pe care l-a obținut în primă fază, dar decizia arbitrului Florin Andrei a fost întoarsă la VAR.

Finalul a fost interzis cardiacilor. Ștefănescu a redus dintr-un alt penalty, corect acordat (81), după care cei de la Sepsi au alergat după egalare.

Iar faza din minutul 90+1 a fost una extrem de grea pentru UTA. Safranko, Kevin Varga și mai apoi același Ștefănescu nu au reușit să șuteze pe spațiul porții.

Așadar, UTA a obținut o victorie mare în lupta pentru ieșirea din zona ”minată”, în timp ce Sepsi a înregistrat primul eșec în mandatul lui Bernd Storck.

UTA revine pe terenul propriu de la Arad, după un exil de patru luni, și are o misiune grea azi în fața celor de la Sepsi.

De la finalul lunii septembrie, mai exact după partida UTA - FC Voluntari 0-0, din etapa 11, pe stadionul Francisc Neuman, care are o capacitate de 7.827 de locuri, au început lucrări ample de schimbare a suprafeței de joc.

Acum, stadionul este gata, astfel că elevii lui Mircea Rednic vor evolua din nou în fața propriilor fani, dar misiunea lor nu va fi deloc una ușoară. Arădenii trag tare pentru a ieși din zona ”minată” a clasamentului, în timp ce Sepsi nu a renunțat la calificarea în play-off.

Gruparea din Sfântu Gheorghe a început în forță noul an, cu scorul campionatului, 6-0 cu Poli Iași, astfel că moralul elevilor lui Bernd Storck este unul ridicat.

Mircea Rednic a răbufnit după FCSB - UTA 4-0

”Puriul” este de părere că jocul celor de la FCSB nu a fost unul care să impresioneze, iar elevii lui Elias Charalambous nu au făcut altceva decât să profite de greșelile echipei sale.

”I-am 'ajutat' pe ei. Am început bine, am avut o bară. Ei au avut un corner. Avem probleme la fazele fixe. Repriza a doua am controlat meciul. Apoi a fost un penalty. Habar n-am dacă a fost sau nu a fost. S-a dat ușor. Am început bine și am luat gol.

Ei au jucători cu calitate. În vestiar e normal că am fost supărat. E vorba de respect. Azi, Steaua (n.r. FCSB) nu a făcut un meci bun care să mă impresioneze. Au profitat de greșeli. Golul patru a fost o fază frumoasă. V-am zis că nu m-au impresionat, dar au un lot bun. S-a format un grup. Au arătat ca o echipă.

E clar că noi nu ne batem cu ei. Trebuia mai multă răutate, azi n-am avut. Am nevoie de jucători. Facem liste, dar nu se înaintează. Nu știu de ce. Noi suferim în atac și n-am adus niciun jucător. N-am nevoie de mai mult de trei-patru schimbări. Jucătorii cu care noi am discutat trag de timp. Tot ne pasează. Nu putem să luăm nici de dragul de a lua.”, a declarat Mircea Rednic la finalul meciului.

Rednic a cerut transferuri, conducerea s-a conformat: Vlad Morar și un mijlocaș portughez

După eșecul de luni, de la București, Rednic a spus că are nevoie de jucători pentru a întări lotul.

Am nevoie de jucători. Facem liste, dar nu se înaintează. Nu știu de ce. Noi suferim în atac și n-am adus niciun jucător. N-am nevoie de mai mult de trei-patru schimbări.

Jucătorii cu care noi am discutat trag de timp. Tot ne pasează. Nu putem să luăm nici de dragul de a lua.”, a declarat Mircea Rednic la finalul meciului de pe Arena Națională.

La câteva zile, UTA a anunțat transferul atacantului Vlad Morar (30 de ani) după care a urmat mijlocașul Joao Pedro (30 de ani), fotbalist cu peste 150 de meciuri în prima ligă a Portugaliei.

Vlad Morar a câștigat de două ori campionatul României alături de Farul, în sezoanele 2016/2017 și 2022/2023.

Și brazilianul Caua Santos (20 de ani) a semnat cu arădenii zilele trecute.