Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
Video După chinul cu ”gladiatorii” de la Sepsi, Mario Camora a făcut anunțul despre Dan Petrescu
UTA UTA
0 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Vi 15.09.2023 18:30

UTA - Universitatea Cluj 0-1. ”Studenții” obțin toate cele trei puncte de la Arad

15.09.2023, 20:25

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Universitatea Cluj a reușit să o învingă pe UTA Arad, scor 1-0, în cadrul etapei a noua din SuperLiga României

UTA - Universitatea Cluj 0-1

”Șepcile Roșii” au început mult mai bine partida, iar Bogdan Vătăjelu a avut prima ocazie, în minutul 2.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost tot a ”Studenților”. Ovidiu Bic a trimis slab din careu, iar Florin Iacob a respins în bară.

Singurul gol al partidei de pe arena ”Francisc von Neuman” a fost marcat de Daniel Popa în minutul 71, după ce a profitat de o respingere slabă a goalkeeper-ului arădean.

VIDEO cu rezumatul partidei

UTA Arad ocupă locul 14 în clasament înaintea acestei partide și are 7 puncte acumulate în tot atâtea meciuri disputate.

De cealaltă parte, Universitatea Cluj este pe poziția a 13-a și are tot 7 puncte acumulate, dar în 8 meciuri jucate. Ardelenii au un singur succes în actualul sezon din campionat, obținut în etapa a treia, scor 4-3 cu FCU 1948 Craiova.

Ioan Ovidiu Sabău a dezvăluit de ce s-a întors la Universitatea Cluj

Înainte de a se disputa acest meci, Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani), antrenorul Universității Cluj, a prefațat duelul pe care-l va avea împotriva fostului său coechipier de la echipa națională, Mircea Rednic (61 de ani), care a revenit după ce a suferit un infract

”Sper să fie bine, să fie relaxat (n.r. Mircea Rednic). Să ia decizia cea mai înțeleaptă, să stea acasă și să nu pe bancă. Să nu vină pe furiș. E mai importantă sănătatea lui.

Un meci cu două echipe în suferință, cu puține puncte. Chiar dacăa au schimbat mulți jucători (n.r. UTA Arad), pare o echipă mai omogenă. Au arătat destul de bine cam în toate meciurile, ca ritm, ca atitutine.

Noi avem mici probleme cu jucătorii importanți care s-au accidentat și lipsesc. Încă nu sumtem o echipă omogenă, avem jucători cu calitate individuală.

În 2-3 meciuri vom arăta foarte bine, dar deocamdată încă ne căutăm, nu avem identitate, suferim la capitolul pregătirii. Jucătorii noi încă nu au minute jucate în campionat, dar ne punem la punct”, a spus Sabău la emisiunea Fotbal Club.

De asemenea, Ioan Ovidiu Sabău a dezvăluit și de ce a ales să revină pe banca tehnică a formației clujene, după ce, la finalul sezonului trecut, a părăsit-o pe Universitatea.

”M-am întors după o perioadă în care am lipsit 8-9 ani ca și antrenor și a fost o încărcătură mare. Luam echipa într-un moment destul de delicat. Pe umerii mei era o mare răspundere, o mare responsabilitate.

Ce ar fi fost să retrogradez cu echipa mea de suflet. Când s-a terminat campionatul (n.r. sezonul trecut), am zis că nu mai am energia, puterea, motivația să continui și am zis că mai bine ar fi să mă opresc.

Asta a fost toată povestea. Nu au fost alte lucruri. După câteva luni, mi-am revenit, m-am refăcut, și acum iar am motivația aceea, chiar într-un moment mai greu. Dar îmi permite timpul să-mi pun lucrurile la punct”, a mai spus Sabău.