Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
mircea-rednic
Video Rednic jubilează după UTA - Oțelul 3-1: ”Obiectivul este realizat!”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
UTA UTA
4 - 3
FC Voluntari FC Voluntari
Lu 18.03.2024 17:30

UTA - Voluntari 4-3. Meci total ”nebun”! Răsturnări de situație și goluri în prelungiri

18.03.2024, 19:25

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

UTA și Voluntari s-au întâlnit în penultimul meci al rundei cu nr 1 din play-off și play-out, în SuperLigă.

UTA - Voluntari 4-3

În urma acestui rezultat, UTA Arad a urcat pe locul 9 în clasament, cu 23 de puncte, la egalitate cu FC Hermannstadt. De cealaltă parte, FC Voluntari se află pe penultima poziție din SuperLigă, cu 14 puncte.

FC Voluntari a avut cele mai mari ocazii în debutul meciului, iar în cele din urmă Adam Nemec a deschis scorul cu o lovitură de cap în urma unui corner, minutul 28.

UTA Arad a egalat prin Machado cu un șut superb din marginea careului, minutul 38. În cele din urmă, ilfovenii au intrat în avantaj la cabine, după ce Armaș a punctat pentru 2-1 în primul minut de prelungire.

Omondi a adus egalarea pentru UTA cu o lovitură de cap, iar Alexandru Tudorie și-a dus echipa în avantaj cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

În cele din urmă, Merlo a marcat pentru 3-3, în minutul 90+2. Machado a reușit o ”dublă” pentru echipa sa și le-a adus cele trei puncte arădenilor.

VIDEO Rezumat UTA Arad - FC Voluntari 4-3

După meciuri, au apărut multe discuții, inclusiv că Rednic ar fi preferat să o ajute pe Dinamo pentru că oricum UTA nu are licență de cupe europene, dar varianta a fost negată vehement antrenorul celor de la Arad.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Pe mine partea sportivă mă interesează! Eu am vrut toată viața să fac performanță. Am luat-o de la Hunedoara, am ajuns la Dinamo, la echipa națională, apoi în străinătate. La toate echipele m-am dus să fac performanță! E și vina mea că am ales echipe care se băteau pentru a se salva de la retrogradare. Poate aici e și vina mea. Dar nu regret nimic!

Apoi financiar. Am un salariu sub al celor doi antrenor care au fost la voi (n.r. la UTA) în trecut. Comparați performanțele! Aveam în contract că mi se mărește salariul dacă intru în play-off. Aveam un bonus de 20.000 de euro. Se dublau și primele! Eu nu mi-aș fi dorit să fiu în play-off? Apar tot felul de probleme acum!”, a spus Mircea Rednic.

UTA nu a pierdut niciun meci pe teren propriu în 2024, dar echipa vizitatoare se prezintă la meci cu un antrenor nou, Florin Pârvu, și de pe o poziție care le dă fiori ilfovenilor. Rămîne de văzut dacă această teamă a retrogradării îi va mobiliza pe jucători, sau, din contră le va turna plumb în ghete.

Voluntari nu a mai câştigat de 12 meciuri în SuperLigă, de la acel 2-1 în Giuleşti cu Rapid, pe vremea lui Ilie Poenaru, iar succesorul său la Voluntari, Nicolae Dică, şi-a încheiat mandatul cu trei egaluri şi patru înfrângeri!

Cele două echipe s-au confruntat de trei ori în acest sezon, 0-0 în tur la Arad şi 1-0 pentru UTA la Voluntari, în retur, şi o dată Cupa României, scor 0-0 la Oradea.

Gol UTA

Machado a marcat cu un șut din afara careului.

• 90+2 g
    Gol FC Voluntari

Merloi a restabilit egalitatea din pasa lui Carnat.

• 88 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Merloi a primit cartonașul galben.

• 80 g
    Gol UTA

Alexandru Tudorie a trimis mingea cu capul în poartă din centrarea lui Micovschi.