Florentin Petre / Foto: Captură Digi Sport
Primele declarații ale lui Florentin Petre, după ce s-a întors la Dinamo
gigi-becali
Gigi Becali a făcut calculele pentru sezonul următor! FCSB, campioană: ”Vă spun ordinea!”
Digi Sport Special

VIDEO Gloria Bistrița – Pandurii Târgu Jiu 1-3. Arbitrii au greșit grav la primul gol al gorjenilor

07.10.2012, 09:54

Pandurii s-a remontat cu trei puncte după înfrângerea suferită etapa trecută la București, 0-3 cu Dinamo, dar elevii lui Petre Grigoraș au primit un ajutor nesperat de la brigada de arbitri.

BUCURIE PANDURII
  • MEDIA: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Victorie  cu ajutor de la centru

După ce în prima repriză nu s-a întâmplat mai nimic semnificativ, ambele echipe străduindu-se să nu greșească una în fața celeilalte, minutul 41 avea să arunce în aer stadionul din Bistrița. O fază prelungită de atac a oaspeților l-a scos mai întâi în evidență pe Dolha, după ce portarul a reușit să respingă de două ori șuturile oltenilor, pentru ca apoi mingea să ajungă la Matulevicius. Aflat chiar lângă bara din dreapta portarului bistrițean, acesta a scăpat însă mingea în afara terenului, balonul depășind cu toată circumferința linia de fund. Cum centralul Marius Bocăneală n-a fluierat nimic, lituanianul a pasat în șase metri pentru Mihai Răduț, iar acesta a înscris, moment în care gazdele au luat foc, atât pe teren, cât mai ales pe margine.

Nicolae Manea s-a întors însă și mai nervos după pauză, după ce a văzut imaginile de la primul gol al celor de la Pandurii. Trimis în tribune de Bocăneală, tehnicianul nu și-a mai putut stăpâni nervii și s-a îmbrâncit cu colegii de staff, pentru ca apoi să arunce în teren cu targa pe care o folosesc brancardierii la transportul jucătorilor.

Pe teren, Pandurii a trecut din nou pe lângă gol în minutul 52 prin Matulevicius, pentru ca atacantul baltic să îndeplinească practic o formalitate în minutul 55, după o centrare perfectă venită de la Grigoraș din partea dreaptă. În minutul 61, Maxim a ratat desprinderea singur cu Dolha, dându-le apoi gazdelor ocazia să echilibreze jocul. Cu tirul reglat din minutul 63, când l-a forțat pe Mingote să respingă în lateral din lovitură liberă, Predescu a reușit un gol senzațional în minutul 71, nimerind vinclul porții apărate de portughez de la 35 de metri!

Paradoxal, deși s-au trezit în inferioritate în minutul 81 ca urmare a eliminării lui Vlad, tot elevii lui Petre Grigoraș aveau să înscrie. Nistor a închis meciul în minutul 83 la capătul unui contraatac rapid, finalizat printr-un șut plasat pe sub Dolha. Gorjenii au urcat astfel pe locul 2 al clasamentului, cu 25 de puncte, la egalitate cu Steaua înaintea meciului pe care liderul urma să-l susțină duminică seară cu CFR Cluj la București, dar victoria de la Bistrița a fost ușurată mult de eroarea brigăzii de arbitri din minutul 41.

REZUMATUL PARTIDEI

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier final, Pandurii câștigă cu 3-1 la Bistrița

Min - 87: Băcilă intră în locul lui Maxim

Min - 83 GOOOL PANDURII, 1-3: Dan Nistor marchează după un contraatac cel de-al treilea gol al gorjenilor, lămurind soarta meciului!

Min - 81     : Alexandru Vlad este eliminat după cel de-al doilea cartonaș galben primit. Pandurii joacă în zece oameni

Min - 79: Boutadjine intră la Pandurii în locul lui Grigoraș jr.

Min - 78: Ayza îi lasă locul lui Laio

Min - 77: Voiculeț este schimbat cu Cristea

Min - 71 GOOOL BISTRIȚA, 1-2: Predescu marchează printr-o execuție de generic de la 35 de metri, trimițând din lovitură liberă direct în vinclul porții lui Mingote

Min - 66: Iese Romario și intră Enescu la Bistrița

Min - 63: Predescu trimite tare din lovitură liberă, Mingote respinge bine în lateral

Min - 61: Ocazie uriașă pentru Pandurii! Maxim preia foarte bine în șapte metri, dar nu reușește să-l învingă pe Dolha din postură de unu la unu

Min - 57: Țârcă intră în locul lui Braganca la gazde

Min - 55 GOOOL PANDURII, 0-2: Matulevicius este servit perfect de Grigoraș jr. din partea dreaptă și lituanianul îndeplinește o formalitate din șase metri

Min - 52: Matulevicius ratează de puțin din partea stângă majorarea scorului, trimițând pe lângă colțul lung al porții lui Dolha

Min - 46: Jocul a fost reluat după ce Nicolae Manea a avut un acces de furie pe marginea terenului la adresa arbitrului Marius Bocăneală

Min - 45+2: Pauză la Bistrița, unde oltenii conduc la limită

Min - 42: Braganca șutează foarte puternic în transversală din afara careului!

Min - 41 GOOOL PANDURII, 0-1: Răduț înscrie pentru Pandurii după o fază în care mingea a ieșit cu toată circumferința în afara terenului înainte ca Matulevicius să-i paseze ex-stelistului

Min - 38: Curtuiuș a trimis cu capul pe lângă poarta lui Mingote

Min - 29: Șut Nistor de la 30 de metri, peste transversală

Min - 22: Prima ocazie mai importantă la poarta Pandurilor. Ayza retrimite în careul mic după o centrare de pe dreapta, dar oaspeții reușesc să respingă

Min - 21: Voiculeț trimite peste poarta lui Dolha

Min - 5: Predescu șutează la poarta gorjenilor, Mingote reține

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START:

Etichete: steaua , dinamo , cfr cluj , pandurii , liga i , gloria bistrita , grigoras , clasament , nae manea

Crima din Oradea. Cine sunt cele două tinere care au devenit victime ale proxeneților. Părinții lor au aflat totul din presă

Cei trei suspecți în dosarul crimei din Oradea au fost arestați preventiv și riscă închisoare pe...

PTIwMGVhMTYyYWQ5ZTFkYmY4ZWVhMTcyOTc2MzY3ZTk3.thumb
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. CFR Cluj și-a adus un atacant ”de 600.000 de euro”

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an, în care se desfășoară și EURO 2024, se...

Răzvan Lucescu a refuzat lovitura carierei! Putea fi unic printre toți antrenorii din România
razvan
”Spuneți-i domnului Gigi Becali să mă sune!”. Atacantul așteaptă oferta FCSB-ului
gigi-becali
Merge la ”palat” și e gata să semneze cu FCSB!?
gigi becali masina
De la cel mai banal la cel mai frumos. Așa arată cele 24 de echipamente de la EURO! Locul ocupat de România
Ianis Hagi cu banderola de capitan la meciul amical de fotbal dintre Romania si Liechtenstein, desfasurat pe Stadionul S
gigi-becali

Impresara lui Erling Haaland a vorbit despre viitorul fotbalistului: ”Un singur lucru este sigur”
Premier League Manchester City v Wolverhampton Wanderers Erling Haaland of Manchester City looks on during the Premier L
Oficial Gică Hagi continuă ”curățenia” la Constanța: a șaptea plecare de la Farul
Foto Nicușor Dan, prima decizie legată de sport după ce a câștigat alegerile
nicusor-dan
Ioan Varga l-a făcut praf pe Cristi Manea, după plecarea de la CFR: ”Nesimțit! A umblat cu fofârlica”
CFR Cluj v Sahtior Soligrosk - UEFA Europa Conference League, Cluj-Napoca, Romania - 11 Aug 2022
Mesajul lui Cristi Manea, după ce a plecat de la CFR Cluj! Prima decizie luată
CFR Cluj v Chindia Targoviste - Romania SuperLiga 1, Cluj-Napoca - 04 Dec 2022
Val de reacții după ce o mireasă i-a cerut soțului cel mai bizar lucru înainte de nuntă: „Nu vreau să mă fac de rușine”
Portarul pe care vrea să-l aducă Gigi Becali la FCSB! A fost la Real Madrid și a câștigat Liga Campionilor!
Dinamo, pas uriaș spre ieșirea din insolvență: victorie esențială la tribunal! Cine mai poate să li se opună „câinilor”
Sofia Vergara, într-un costum de baie provocator, cu un decolteu amețitor. Imaginile au strâns peste 500.000 de aprecieri
Delia, într-un costum de baie minuscul. S-a pozat în oglinda de acasă, înainte de a ieși pe terasa pe care are și piscină
Navele rusești, filmate la 180 de kilometri de SUA. Surprinse în timp ce se îndreptau spre Havana
Ești tânăr șofer? Află dacă ți-au pus părinții modul de urmărire prin GPS pe mașină
Cine este Babasha, cântărețul de manele huiduit la concertul Coldplay de pe Arena Națională
„Rubla a încetat să mai fie o monedă convertibilă”. Un expert rus explică scenariul asemănător cu cel de după prăbușirea URSS
Exclusiv Ovidiu Burcă și Florin Prunea au spus cum poate ajunge Dinamo în play-off: ”Nu vedem o schimbare”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (18.02.2024)

Cel mai bun moment al zilei pentru a face sport pentru a scădea nivelul zahărului din sânge. E valabil mai ales pentru cei cu exces de greutate
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”