FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Câți copii o vor susține pe Dinamo în meciul cu Petrolul Ploiești
Video Revenit după accidentare, Dennis Politic anunță: ”Ne va fi greu, dar nu avem timp să ne plângem de milă”
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
LIVE Premier League: Tottenham-Arsenal
Etapa 35

VIDEO Gloria Bistrița - Petrolul 1-1! ''Lupii" ratează victoria cu nouă minute înainte de final

21.09.2012, 10:27

Departe de spectacolul pe care l-a oferit în meciul cu Pandurii din etapa trecută, Petrolul lui Mircea Rednic s-a împiedicat la Bistrița. Prahovenii au avut victoria în buzunar, conducând cu 1-0 până în minutul 81, prin golul marcat de Marian Cristescu (6), dar s-au trezit egalați pe final. Gazdele au izbutit să dea lovitura din cea de-a doua fază de poartă pe care au avut-o tot meciul, prin nou-introdusul Layo dos Santos, aruncat în luptă de Nicolae Manea cu mai puțin de 60 de secunde înainte.

bucurie gloria dosSantos
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Piedică pe final

Ploieștenii au dominat autoritar, mai ales în prima repriză. Pe rând, Oprița (11, 24), Guilherme (14) și Grozav (34) ar fi putut majora scorul, însă pauza a consfințit scorul stabilit în minutul 6. La reluare, Nicolae Manea a făcut o dublă schimbare, cu Țârcă și Curtuiuș în locul lui Peteleu și Bratu, iar ardelenii au mai echilibrat meciul la mijlocul terenului. Totuși, marile ocazii au continuat să apară în dreptul Petrolului. Bokila nu l-a putut învinge pe Dolha în minutul 47, iar Grozav a irosit o ocazie uriașă în minutul 58, când a trimis neverosimil pe lângă poartă din doar câțiva metri.

Bistrița a amenințat pentru prima dată cu adevărat poarta lui Bornescu în minutul 70, când Curtuiuș l-a testat cu un șut din partea dreaptă, dar portarul Petrolului a reținut în doi timpi. A fost un preambul la ceea ce a urmat, deoarece gazdele au reușit să egaleze în minutul 81 prin Layo dos Santos, care, introdus de numai câteva zeci de secunde, a înscris cu capul din plonjon! Pe final, Rednic l-a aruncat și pe Tony pe gazon, iar acesta a avut în două rânduri golul în picior. A rămas 1-1, iar Petrolul poate socoti rezultatul aproape ca un eșec, după o partidă în care a avut cel puțin 4-5 oportunități mari de a-și asigura cele trei pune.

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier final, Gloria și Petrolul termină la egalitate, scor 1-1

Min - 89     : Romario primește cartonaș galben

Min - 87: Tony are golul doi al Petrolului în vârful ghetei, dar reia catastrofal din patru metri

Min - 87: Marian Cristescu îi lasă locul lui Tony la oaspeți

Min - 81 GOOOL BISTRIȚA, 1-1: Layo dos Santos restabilește egalitatea printr-o lovitură de cap din plonjon după centrarea lui Predescu

Min - 80: Layo Dos Santos intră în locul lui Braganca

Min - 70: Ocazie mare pentru gazde după o minge pierdută de Cristea! Curtuiuș intră în careu din partea dreaptă, dar Bornescu reușește să blocheze șutul din două intervenții

Min - 68: Rednic îl schimbă pe Gicu Grozav cu Adrian Cristea

Min - 67     : Marinescu primește cartonașul galben

Min - 59: Mustivar este schimbat cu Hoban

Min - 58: Grozav primește o centrare excelentă de la Oprița, dar șeptarul oaspeților trimite pe lângă poartă dintr-o situație ideală. Ocazie mare pentru Petrolul.

Min - 55     : Mustivar primește galben după un fault la Braganca

Min - 51: Predescu șutează de la 16 metri, dar fundașii Petrolului resping mingea

Min - 47: Dolha îl blochează printr-un reflex excelent pe Bokila, scăpat singur

Min - 46: Țârcă și Curtuiuș intră în locul lui Peteleu și Bratu la Gloria

Min - 45: Pauză la Bistrița, unde Petrolul conduce cu 1-0

Min - 45: Achim centrează în fața porții la prima bară, Dolha reține în doi timpi

Min - 40     : Galamaz este avertizat după o intrare tare

Min - 34: Șut puternic Grozav pe direcția lui Dolha și portarul respinge cu pieptul după ce nu poate reține mingea

Min - 24: Oprița scapă singur pe partea dreaptă, dar trimite din nou slab și mingea iese în corner

Min - 23: Centrare a lui Marinescu în fața porții, Dolha reține

Min - 14: Guilherme trimite puternic, dar pe direcția lui Dolha

Min - 11: Oprița scapă pe partea stângă, dar șutul este slab și Dolha reține

Min - 6 GOOOL PETROLUL, 0-1: Scăpat din marcaj, Marian Cristescu deschide scorul cu capul după o centrare venită de la Achim!

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START:

Gloria Bistriţa: Dolha - Peteleu, Tudose (cpt), Kanon, Reano - Anton, Romario - Zahiri, Predescu, Braganca - Bratu

Rezerve: Bota - Țârcă, Năstase, Layo, Feher, Ayza, Curtuiuş

Antrenor: Nicolae Manea

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Achim, Galamaz, Geraldo, Guilherme - Opriţa, Mustivar (cpt), Marinescu, Cristescu - Grozav, Bokila

Rezerve: Hamutovski - Yamissi, Cristea, Hoban, Cojocnean, Morar, Tony

Antrenor: Mircea Rednic

Etichete: liga i , fotbal , petrolul , gloria

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Aur pentru România la Europenele de canotaj, în proba ”regină”
cantoaj romania
Live Score&Video Tottenham - Arsenal 1-3, ACUM, în direct la DGS 1. Nottingham - City e la 18:30, pe DGS 2
Tottenham Hotspur v Arsenal, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 15 Jan 2023
Vară "de foc" pentru FCSB! Se știe primul meci oficial pe care îl va disputa sezonul următor
fcsb
Omul care a vorbit cu Gigi Becali la 12 noaptea după titlul luat de FCSB: "Coman pleacă 99 la sută!"
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Reacția lui Grozav după ce s-a stat 9 minute înainte să se dea penalty în min. 90+13: ”Credeam că n-o să mai dea”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-PETROLUL PLOIESTI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (1.04.2024)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”