VIDEO Nicușor Stanciu e coleg cu idolul său din copilărie. ”Acum l-a depășit!”
15.08.2013, 20:57Alexandru Kalanyos, antrenorul de la juniorii Unirii Alba Iulia al lui Nicușor Stanciu, a povestit, în exclusivitate pentru Digi Sport, câteva amănunte interesante din copilăria actualului mijlocaș al Stelei.
![nicusor stanciu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTMl/MkYwOCUyRjE1JTJGMTE3NTM4XzExNzUz/OF9uaWN1c29yX3N0YW5jaXUuanBnJnc9/MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTA3OWY4MDg1ZmViMTcwNWFkMzMxMTU4MjNkZWU2NGY2.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”Când a venit Nicu pentru prima oară aici, cu maică-sa, când avea 10 ani, era micuț, puțin plinuț. L-am pus la începători, dădea bine și cu stângul și cu dreptul. Am întrebat-o pe maică-sa dacă a mai jucat la o echipă. A zis că nu, că a jucat doar în fața casei, cu copiii”, își amintește tehnicianul din Alba-Iulia.
Kalanyos a rememorat un alt episod care spune multe despre felul de a îmbina sportul și învățătura al mijlocașului stelist. ”În ziua în care a dat examenul de capacitate la matematică, aveam meci cu Real Deva. I-am spus să învețe, să termine repede, să facă tot posibilul să facă și treabă și să vină și repede la meci. A ajuns când era deja început meciul. L-am schimbat rapid, l-am băgat, și fără probleme a și dat, în cinci minute, un gol de la 20 de metri, cu piciorul stâng”, a mai declarat Alexandru Kalanyos.
„Seamănă cu Hagi, ca stil de joc”
Antrenorul din copilărie al lui Nicușor Stanciu susține că a știut întotdeauna că fostul jucător al Vasluiului va ajunge departe în fotbal și a dezvăluit că modelul de fotbalist al acestuia a fost chiar unul din actualii săi colegi de echipă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
„La 13 ani, am spus că în trei-patru ani Stanciu va juca în Liga 1 și va fi un nume destul de mare în fotbalul românesc. S-a adeverit, iată, în 2013.
Eu îl foloseam în fața apărării, la recuperare, în sistemul 4-4-2, dar îl foloseam și în banda stângă. Îi spuneam „Copile” - că așa era porecla lui - „o să ajungi la o echipă mare și trebuie să te gândești că, dacă te-am folosit toate posturile nu o să ai probleme de adaptare. Seamănă cu Hagi, ca jucător, dar modelul lui de fotbalist, când era la mine era Adrian Cristea. Îi plăcea foarte mult de Cristea. Și, iată, că acum l-a depășit”, a încheiat Kalanyos.
Etichete: steaua , video , transfer , fc vaslui , antrenor , nicusor stanciu , adrian cristea , unirea alba iulia , idol , alexandru kalanyos , copilarie
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)