FOTBAL:ROMANIA-BELARUS, PRELIMINARIILE C.E 2024 (28.03.2023)
Englezii au dat verdictul, după ce Ucraina s-a calificat în grupa României la EURO
skriniar1
Atenție ”tricolori”! Starul unei adversare de la EURO 2024 a revenit la antrenamente
gigi-mm
De ce refuză Gigi Becali să revină pe stadion. Posibilul motiv din spatele deciziei patronului FCSB-ului

VIDEO Steaua - Slovan Bratislava 3-1. Prima victorie în Antalya

07.02.2013, 09:32

Steaua a obținut primul succes în seria de meciuri amicale din Antalya, al doilea din această iarnă, scor 3-1 cu Slovan Bratislava.

Chipciu MFX
  • SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Golurile steliștilor au fost marcate de Leandro Tatu (14), Adi Popa (58) și Mihai Costea (75), în timp ce pentru slovaci a punctat Lester Peltier (19).

Steaua a arătat bine, fiind tot timpul la cârma jocului. A deschis scorul la prima ocazie importantă, prin brazilianul Tatu (14), folosit ca titular. Egalarea a venit după cinci minute, din partea lui Lester Peltier, care a punctat din șapte metri, finalizând o centrare pe jos trimisă de Ibrahima Bakayoko. 1-1 a fost și scorul pauzei, restul primei reprize fiind lipsit de alte ocazii serioase de poartă.

La un minut de la reluare, Slovan Liberec a ratat o ocazie mare, dar Steaua a replicat prin Lucian Filip, al cărui șut a trecut cu puțin pe lângă (48). Adi Popa i-a adus din nou în avantaj pe "roș-albaștri" cu un șut din marginea careului mic, cu care a rupt plasa porții slovacilor (58). Adi Rocha și-a pus din nou pe toată lumea în cap, ratând din trei metri, deși se afla singur lângă poartă și avea tot timpul să își pregătească lovitura.

În minutul 68, Reghecampf l-a trimis pe vârful Stefan Nikolic pe o poziție nouă, de fundaș central, în locul lui Florin Gardoș. Mihai Costea a stabilit scorul final, cu un șut din afara careului, cu care și-a mai spălat din păcate și cu care a arătat că este mai în formă decât Rocha sau Nikolic, care au evoluat mai multe minute în pregătiri în avanposturi.

ECHIPA STELEI:

Cojocaru - Rîpă, Bratu, Gardoș, Pîrvulescu - Filip, Prepeliță - Adi Popa, Tatu, Chipciu - Rocha;
Au mai jucat: Costea, Latovlevici, Lupu, Pușcaș, Năstăsie, Roșu, Iancu, Nikolic;

Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90: Fluier final

Min. 86: Șut trimis cu mult peste poartă de slovaci, după minute bune în care niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să pună pericol în careul advers

Min. 82: Schimbare la Steaua: iese Prepeliță, înlocuit de Roșu

Min. 77: Schimbări la Steaua: ies Popa, Pîrvulescu, Rocha și intră Lupu, Năstăsie și Pușcaș

Min. 75: GOOOOL Steaua! Mihai Costea punctează cu un șut bun, din afara careului, catapultând mingea în plasa porții slovace

Min. 72: Ocazie pentru Slovan! Portarul Cojocaru a blocat excelent o fază de atac a celor din Bratislava, care au apărut din nou periculos în careu

Min. 68: Schimbare la Steaua: iese Florin Gardoș, înlocuit de Stefan Nikolic, care va evolua în premieră ca fundaș central

Min. 63: Ratare mare pentru Steaua! Adi Rocha a trimis cu capul pe lângă poartă dintr-o poziție excelentă, deși a fost găsit liber cu o centrare înaltă și a avut tot timpul pentru a-și pregăti lovitura

Min. 58: GOOOOL Steaua! Adi Popa îi readuce în avantaj pe steliști, cu o finalizare cu latul, din șase metri, fiind gășit liber de o minge care a traversat careul slovac. Mingea a trecut prin plasă, ieșind din poartă, dar golul este cât se poate de valabil

Min. 48: Șansă de gol și pentru Steaua! Filip urcă cu mingea la picior și trage pe jos, dar cu puțin pe lângă stâlpul stâng al porții

Min. 47: Ocazie pentru Slovan! Mingea trece cu puțin pe lângă vinclul porții apărate de Cojocaru, în urma unei lovituri de cap din careu

Min. 46: Trei schimbări făcute de Steaua la pauză: ies Chipciu, Rîpă și Tatu, înlocuiți de Iancu, Mihai Costea și Latovlevici. Pîrvulescu va juca fundaș dreapta în locul lui Rîpă

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză în Antalya, acolo unde Steaua și Slovan Bratislava se află la egalitate, scor 1-1

Min. 40: Slovacii încearcă să pună probleme pe contraatac, dar apărarea Stelei nu greșește și blochează bine tentativele adversarilor

Min. 36: Slovan a avut o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar a șutul s-a oprit în zid, iar faza s-a stins

Min. 31: Joc așezat în aceste momente, cu Steaua în posesie, dar fără să poată pune pericol la poarta slovacilor

Min. 25: Adi Popa are o acțiune bună în dreapta și își face mingea pe șut, dar trimite peste poartă

Min. 19: GOOOOL Slovan Bratislava! Lester Peltier egalează cu o finalizare din șapte metri, la o pasă trimisă pe jos din dreapta

Min. 18: Chipciu șutează de la peste 20 de metri, dar cu puțin peste poartă

Min. 14: GOOOOL Steaua! Leandro Tatu deschide scorul în meciul amical cu Slovan Bratislava. Centrarea a venit de pe flancul drept al atacului stelist, trimisă de Prepeliță, iar brazilianul a finalizat cu o lovitură de cap imparabilă

Min. 12:     Igor Zofcak încasează și el un cartonaș galben

Min. 11:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Paul Pîrvulescu, după un fault comis la circa 30 de metri de propria poartă

Min. 10: Portarul stelist Cojocaru are o primă intervenție, reținând cu siguranță un șut trimis din afara careului de un jucător al lui Slovan

Min. 7: Steaua arată bine în acest început de joc. Are posesia de partea ei și închide foarte bine culoarele către propria poartă, atunci când pierde mingea. Ocaziile întârzie să apară

Min. 1: Fluier de început al meciului amical dintre Steaua București și Slovan Bratislava

Meciul a început cu o întârziere de circa 13 minute. Mașina arbitrilor a făcut pană, iar problemele s-au întins pe mai multe minute, determinând amânarea fluierului de start.

Etichete: steaua , digi sport , slovacia , reghecampf , ajax , dinamo kiev , slovan bratislava , jablonec , video steaua slovan , steaua - slovan bratislava 3-1 , video steaua - slovan bratislava 3-1 , rezumat steaua - slovan bratislava 3-1

Misterul unei crime a fost elucidat după 30 de ani. Mărturia unui copil de 4 ani i-a dat de gol pe autori

O femeie a fost condamnată la cel puțin 17 ani de închisoare pentru uciderea unei adolescente în...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Au apărut imaginile! Tehnologia a dat verdictul la cea mai controversată fază din Real Madrid - Barcelona
gol-barca4
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Imaginile care schimbă totul! Tehnologia spaniolilor arată că golul lui Yamal din El Clasico trebuia validat
gol-barcelona
Gigi Becali a spus numele jucătorului căruia îi plătește "salariu degeaba" de 3 ani la FCSB
gigi
gigi-mm

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
Mititelu jr. a explicat cum a ajuns în comă. ”Dacă mai întârziau câteva minute nu mai aveau ce face”
mititelu
Foto Gestul care l-a transformat în inamicul public numărul 1 pe San Siro! Ce a făcut Thuram, după ce Inter a devenit campioană
marcus-thuram1
”Am stat în comă 10 ore!” Adrian Mititelu Jr., prima reacție după ce a fost internat de urgență! Cum a păcălit moartea
Informații noi despre George Pușcaș! Când va fi operat și ce șanse are să prindă EURO 2024: ”Suntem toți în alertă!”
Meg Ryan, două apariții într-o zi, la proiecția noului ei film, după 8 ani de pauză. Și-a lăsat la vedere tatuajul care-i amintește să se bucure de viață
Loredana Groza, într-o rochie albă decoltată. Artista a poza întinsă provocator pe canapea: „Ne-ai cucerit”
Luptă în 4 pentru cupele europene. Cine are cele mai mari șanse să prindă o poziție în Conference League
Maghiarii vor veni în România după benzină și motorină. La cât a ajuns litrul în țara vecină
Petre Ţuţea, românul anapoda: ”Am suferit 13 ani în temniţă pentru un popor de idioţi"
Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"