VIDEO Un fost căpitan al Stelei e de partea lui Tănase: "Dacă îi iei şi banderola, îl distrugi"
01.04.2015, 20:52Cristi Tănase rămâne căpitan la Steaua, în ciuda gestului nepotrivit din timpul meciului cu Viitorul. Este decizia luată de antrenorul roş-albaştrilor, Costel Gâlcă, susţinută în acelaşi timp de conducerea clubului, prin vocea preşedintelui Valeriu Argăseală.
![paraschiv banderola](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwNCUyRjAxJTJGNDA4MTcwXzQwODE3/MF9wYXJhc2NoaXZfYmFuZGVyb2xhLmpw/ZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD1kZmU1/YjNmNmZiNmYzOTg1NWM2ZTViNGZlYTlkZjcxZA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În apărarea lui Tănase a sărit şi un fost căpitan al Stelei, Sorin Paraschiv, care crede chiar că "decarul" campioanei trebuie să primească responsabilităţi mai mari, după ceea ce s-a întâmplat în ultima perioadă.
"Nu erau mai mult de 500 de spectatori, o fi fost vreunul care l-a înjurat tot meciul. Până la urmă, nu mai suporţi, cedezi. Dar nu ai cum să te pui cu ei. Ai scuipat pe unul şi au impresia că i-ai scuipat pe toţi", a spus Paraschiv, la emisiunea "Fotbal Club", de la Digi Sport.
"Dacă îi iei şi banderola, la ce a păţit şi la echipa naţională, îl distrugi. Dacă e un antrenor care ţine cu jucătorul, cu vestiarul, îl păstrează în continuare căpitan, îi dă responsabilitate mai mare", a adăugat fostul mijlocaş al roş-albaştrilor.
În acelaşi timp, Florin Bratu consideră că Tănase are circumstanţe atenuante pentru gestul său, dar avertizează că un căpitan de echipă trebuie să evite astfel de momente.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Din punctul meu de vedere, nu a procedat corect, dar, în acelaşi timp, are şi circumstanţe atenuante, pentru că a fost înjurat tot meciul şi e destul de greu să rezişti când vezi că fanii tăi te înjură. Totuşi, e căpitan şi ar trebui să fie mai responsabil şi să evite, pe cât posibil, astfel de gesturi", a precizat Bratu.
Etichete: steaua , video , florin bratu , cristi tanase , sorin paraschiv
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...