FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
bataie 2
Exclusiv Dinamo - Petrolul, cu spectatori în tribune?! Solicitarea a fost făcută, totul ar trebui să fie doar o formalitate
Digi Sport Special
Viitorul Viitorul
1 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 05.03.2021 20:30

Viitorul - Academica Clinceni 1-1. Constănțenii, cu gol în minutul 90+1, au o misiune imposibilă să prindă play-off-ul

05.03.2021, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După victoria cu 5-0 pe terenul lui Dinamo, Viitorul a smuls doar o remiză acasă cu Academica Clinceni, scor 1-1. Dacă ilfovenii au mai făcut un pas spre rămânerea pe loc de play-off, constănțenii au șanse mici să-l prindă.

Viitorul - Academica Clinceni 1-1. Șanse doar teoretice pentru Viitorul să mai prindă play-off-ul

Meciul a început cu Viitorul în atac, însă trupa lui Hagi nu s-a putut apropia prea mult de poartă și a încercat șuturi de la distanță, prin Artean, Jo și Ciobanu.

Puștiul Andronache a trimis și el pe lângă poartă, iar prima ocazie a Academicii a venit în minutul 35. Când nimeni nu se aștepta, o greșeală de marcaj l-a făcut pe Andronic să înscrie pentru Clinceni, în minutul 42, iar Dobrosavlevici a ratat ultima șansă a Viitorului din prima repriză.

Viitorul - Academica Clinceni 1-1. Tsoumou a egalat pentru constănțeni în prelungiri

În partea secundă, Matei a avut o ocazie pentru Viitorul, iar la cealaltă poartă, Chunchukov a tras direct în brațele portarului. Constănțenii au forțat atacul, iar Pitu a avut și el trei șanse.

În minutul 82, Clinceniul a cerut penalty, dar arbitrul nu a dat nimic, iar în loc de 0-2 s-a făcut 1-1 în minutul 90+1. Tsoumou, lăsat nemarcat, a egalat , iar constănțenii rămân cu șanse doar teoretice de a mai prinde play-off-ul. Mai au de jucat 5 meciuri și sunt 8 puncte până la ocupanta ultimei poziții de play-off, FC Botoșani.

VIDEO cu rezumatul meciului Viitorul - Academica Clinceni 1-1:

FC Viitorul primește vizita echipei Academica Clinceni, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Viitorul este obligată să câștige pentru a rămâne în cursa pentru play-off, Academica Clinceni fiind ocupanta locului 6. Diferența dintre cele două echipe este de opt puncte în acest moment, cu șase etape înainte de finalul sezonului regular.

În ultima rundă, Viitorul a învins Dinamo cu 5-0 și a pus capăt unei serii de trei înfrângeri la rând. Academica Clinceni a adunat trei remize consecutive în ultimele trei etape.

Arbitrul Marian Barbu va conduce la centru meciul de la Ovidiu, ajutat de asistenții Ovidiu Artene și Marius Marica.

LIVE VIDEO Viitorul - Academica Clinceni, de la 20:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Viitorul: Cojocaru - R. Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc - C. Matei, Artean, Ciobanu - Grădinaru, G. Ganea, Jo
  • Academica Clinceni: Vâlceanu - Achim, Gardoș, Patriche, Pîrvulescu - Cordea, Cascini, Cebotaru, A. Popa - Chunchucov, Longher

LIVE VIDEO Viitorul - Academica Clinceni, de la 20:30, la Digi Sport 1. Cum arată clasamentul

• 90+2 fr2

Final de meci. Viitorul - Academica Clinceni se termină 1-1.

• 90+1 g g

GOOOOL Viitorul! După o centrare din lovitură liberă, Tsoumou, lăsat nemarcat în careu, egalează cu un șut simplu.

• 82 fm fm

Clinceniul cere penalty după ce Cojocaru cade peste Chunchukov.

• 78 oc oc

Ocazie Viitorul. Pitu trage din afara careului, dar pe lângă poartă.

• 76 s s

Babunski intră în locul lui Jo.

• 73 oc oc

Ocazie Viitorul. Pitu e lansat în adâncime, dar portarul Vâlceanu iese din careu și respinge cu capul.

• 71 oc oc

Ocazie Viitorul. Pitu centrează din corner, dar mingea trece prin fața porții, fără ca cineva să poată să o împingă în plasă.