ianisss
Foto Cum a fost surprins Ianis Hagi la antrenamentul lui Alaves, după ce a fost lăsat pe bancă 3 meciuri la rând
WhatsApp Image 2023-12-25 at 12.41.27 (1)
Ianis Hagi, regretat de o fostă echipă? ”A făcut un super sezon” / ”I-a împiedicat ascensiunea”
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Viitorul Viitorul
1 - 0
Botoşani Botoşani
Du 03.03.2019 17:00

Viitorul - FC Botoșani 1-0. Constănțenii sunt în play-off. Au marcat primul gol după 672 de minute în Liga 1

03.03.2019, 18:55

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Viitorul s-a impus cu 1-0 în fața celor de la FC Botoșani și s-a calificat în play-off. Constănțenii au marcat în minutul 26, prin Lyes Houri, după o fază făcută de Drăguș. Trupa lui Gheorghe Hagi nu mai marcase în precedentele 7 meciuri, ceea ce înseamnă 672 de minute.

Ultima dată, Viitorul marcase pe 5 decembrie, în meciul cu Gaz Metan Mediaș, din etapa a 18-a. În plus, a fost și prima victorie a constănțenilor după 8 etape. Precedenta victorie a Viitorului fusese pe 1 decembrie, în meciul cu Dinamo, 4-1, din etapa a 17-a.

Până la final, Viitorul a mai avut două bare în interval de două secunde, în minutul 56, prin Drăguș și Hagi, dar rezultatul a rămas 1-0, iar Viitorul merge în play-off pentru a patra oară.

• 90 fr2

Final de meci. Viitorul se impune cu 1-0 și se califică în play-off.

• 79 oc oc

Roman îi pasează lui Golofca pe stânga, însă atacantul moldovenilor trage direct în brațele portarului Cojocaru.

• 76 oc oc

Mihai Roman trage pe spate, însă mingea trece mult peste.

• 72 s s

Răzvan Oaidă e înlocuit cu Marian Târșă.

• 71 s s

Tudor Băluță e înlocuit cu Radu Boboc.

• 60 s s

Ianis Hagi e înlocuit cu Andrei Ciobanu.

• 56 oc oc

Două bare Viitorul. Drăguș îl întoarce pe Burcă și trimite în bară, mingea revine la Ianis Hagi, care trimite cu capul în transversală, iar mingea ajunge în brațele lui Fraisl.

• 55 s s

Mihai Alexandru Roman intră în locul lui Karaboue.

• 54 oc oc

Mladen centrează de pe partea dreaptă pentru Calcan, care trage din careu, dar Fraisl respinge.

• 50 cg cg

Miron primește cartonaș galben.

Începe repriza secundă.

La pauză, Viitorul este în avantaj, 1-0.

• 44 cg cg

Rodriguez primește cartonaș galben.

• 44 oc oc

Drăguș recupereză o minge, după un atac pozițional al botoșănenilor, îi pasează lui Ianis Hagi, care îl deschide pe Calcan pe dreapta. Acesta centrează în fața porții, dar Mirton degajează. Mingea ajunge la Drăguș, care pasează greșit, iar faza se stinge.

• 43 oc oc

Calcan centrează de pe partea dreaptă, dar Fraisl iese și boxează mingea.

• 36 cg cg

Tudor Băluță primește cartonaș galben.

• 28 cg cg

Răzvan Oaidă primește cartonaș galben.

• 26 g g

GOOOOOL Viitorul! Drăguș preia o fază pe cont propriu pe stânga, iar după câteva driblinguri îi pasează lui Lyes Houri, care trage tare de la 25 de metri. Portarul Fraisl a atins mingea, dar șutul a fost prea bun, iar Viitorul deschide scorul. A fost primul gol al Viitorului în campionat după 672 de minute.

• 18 cg cg

Ianis Hagi are o intrare "crimilană" la Golofca, cu talpa, direct pe piciorul mijlocașului de la Botoșani. Arbitrul Ovidiu Hațegan îi arată cartonașul galben mijlocașului ofensiv al constănțenilor.

• 14 oc oc

Calcan îl ridiculizează pe Burcă, în banda dreaptă, și îi pasează lui Băluță, care trage pe centrul porții, dar Fraisl reține.

• 8 cg cg

Ongenda primește cartonaș galben.

• 4 oc oc

Tudor Băluță șutează de la 30 de metri, dar portarul botoșănenilor, Fraisl, reține în doi timpi.

Începe meciul. Viitorul are lovitura de start.

• 0

În precedentul meci s-a impus Viitorul, acasă la Botoșani, scor 1-2, grație golurilor marcate de Voduț și Ianis Hagi. Gazdele au redus atunci din handicap prin Trujic, în minutul 90+4