Exclusiv Gigi Becali a vorbit despre transferul lui Marius Ștefănescu la FCSB: ”Am semnat, am avut o convenție”
gigibecali4
Exclusiv Gigi Becali a spus de ce Joyskim Dawa a fost schimbat la pauză în meciul cu Sepsi: ”La revedere”
stere
Exclusiv Stere Halep, prezent la revenirea Simonei Halep: ”Am emoții”. Ce spune despre duelul cu Badosa
Liga Digi Sport
Viitorul Viitorul
2 - 2
FCSB FCSB
Ma 19.01.2021 20:00

Viitorul - FCSB 2-2. Ce nebunie de meci! Două penalty-uri acordate, unul refuzat, un gol anulat și un autogol

19.01.2021, 20:27

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Viitorul și FCSB au terminat la egalitate în etapa a 17-a din Liga 1, scor 2-2, după un meci electrizant, cu două penalty-uri acordate, unul nedat, un autogol și un gol anulat.

Viitorul - FCSB 2-2. Gazdele au cerut un penalty pentru un henț al lui Dussaut

Oaspeții au început în forță și au ratat pe bandă rulantă. Mai întâi, șutul lui Coman, din apropiere, a fost parat excelent de Cojocaru, iar apoi Iulian Cristea l-a pus și el la treabă pe portarul Viitorului.

În minutul 8, FCSB a cerut henț în careu la Dussaut, care a respins cu emoții din fața lui Coman. Tănase putea să înscrie, dar șutul său din prima a fost reținut de Cojocaru.

Portarul Viitorului nu a mai avut ce face la penalty-ul executat de Matei, care a fost acordat după un duel dintre Mățan și Cristea. Viitorul a avut prima ocazie abia în minutul 26, prin Luckassen, însă tot FCSB a continuat să fie mai periculoasă prin Man, iar apoi prin Olaru.

Viitorul - FCSB 2-2. Roș-albaștrii mai au un singur punct avans în fața lui CFR Cluj

În minutul 55, arbitrul Istvan Kovacs a dat penalty la duelul dintre Octavian Popescu și Mladen, iar Tănase a adus pe FSCB în avantaj de la punctul cu var. În minutul 62, Viitorul a marcat, dar reușita a fost anulată pe motiv de offside.

A urmat o altă ocazie mare a echipei lui Mircea Rednic, dar parada extraordinară a lui Andrei Vlad i-a refuzat golul lui Mladen. În minutul 70, Dussaut a marcat în propria poartă, însă peste numai 3 minute scorul a devenit 2-2, prin Ely Fernandes.

Până la final Vînă a mai ratat o șansă, iar Viitorul - FCSB s-a terminat 2-2. Astfel, roș-albaștrii mai au doar un punct avans în fruntea clasamentului, peste CFR Cluj, în timp ce pentru antrenorul Viitorului, Mircea Rednic, acesta este al șaselea egal în ultimele lui 6 meciuri cu FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre Viitorul și FCSB este astăzi, de la ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Înaintea partidei cu Viitorul, FCSB este pe locul întâi în Liga 1, cu 37 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj, formație care a jucat deja în această rundă, victoria 3-1 de la Sepsi. De partea cealaltă, formația antrenată de Mircea Rednic ocupă a șaptea poziție, cu 21 de puncte, trei în spatele Chindiei, care are un meci în plus.

Rednic, cinci egaluri în ultimele cinci meciuri cu FCSB

Ultimele șapte meciuri ale lui Rednic împotriva FCSB-ului au fost de pe banca lui Dinamo. Unul dintre ele a fost câștigat cu 3-1, iar ultimele cinci s-au încheiat la egalitate! Serie de șapte meciuri este completată cu un egal, 0-0 pe terenul actualului lider din Liga 1, în august 2015.

De menționat este că Rednic a bifat înfrângeri cu FCSB când a antrenat Craiova, FC Vaslui, Rapid și Petrolul. Doar din postura de antrenor al lui Dinamo ”Puriul” este neînvins în fața rivalei (trei victorii și opt rezultate de egalitate).

În România, Rednic a mai antrenat FCM Bacău, Astra, CFR Cluj și Poli Iași, dar nu s-a întâlnit cu FCSB.

Toni Petrea: ”Mergem să facem un joc bun”

Întâlnim o echipă tânără, ca a noastră, o echipă preocupată să joace fotbal, care are un antrenor cu mare experiență. Mergem să facem un joc bun și să câștigăm cele trei puncte. E o problemă cu temperatura, e pentru toată lumea, sper ca jucătorii să se adapteze și să se exprime la capacitate maximă.

Prin jocul nostru, prin organizarea noastră, prin atitudine, prin apetitul nostru ofensiv sper să dominăm adversarul și să câștigăm”, a declarat Toni Petrea, la conferința de presă.

Meciul dintre Viitorul și FCSB va fi arbitrat de Istavan Kovacs.

FCSB FCSB
  • 90+4 fr2

Final de meci. Viitorul - FCSB se termină 2-2.

• 80 oc oc

Ocazie FCSB. Vînă șutează din careu, dar Dobrosavlevici se aruncă în fața mingii.

• 78 cg cg

Buziuc primește cartonaș galben.

• 75 s s

Crețu intră în locul lui Ovidiu Popescu.

• 73 g g

GOOOOL Viitorul! Ely Fernandes șutează din marginea careului, mingea îl atinge pe Miron și se oprește în poartă.

• 70 ag ag

GOOOL FCSB! Ovidiu Popescu centrează în fața porții, iar Dussaut marchează un autogol, după ce a vrut să respingă cu pieptul.

• 65 oc oc

Ocazie mare Viitorul. Andrei Vlad are o paradă de senzație la lovitura de cap a lui Mladen.

• 62 fm

Gol anulat Viitorul, marcat de Luckassen, din pasa lui Boboc, care se afla în offside în momentul primirii pasei.

• 59 cg cg

Mladen primește cartonaș galben.

• 56 gp gp

GOOOOL FCSB! Tănase transformă lovitura de pedeapsă.

• 55 cg cg

Bobcc primește cartonaș galben.

• 55 p p

Penalty pentru FCSB, la un duel al lui Octavian Popescu cu Mladen.

Buziuc intră în locul lui Olaru.

Începe repriza a doua.

La pauză, Viitorul - FCSB 1-0.

• 39 oc oc

Ocazie FCSB. Olaru șutează din afara careului, dar direct în brațele lui Cojocaru.

• 34 oc oc

Ocazie FCSB. Tănase pasează cu câlcâiul pentru Man, care trage din afara careului, dar puțin pe lângă poartă.

• 34 cg cg

Artean primește cartonaș galben.

• 26 oc oc

Ocazie Viitorul. După o centrare din lovitură liberă, Luckassen reia cu capul, dar Andrei Vlad reține cu siguranță.

• 17 gp gp

GOOOOL Viitorul! Matei transformă lovitura de pedeapsă.

• 16 p p

Penalty pentru Viitorul la un duel dintre Mățan și Cristea.

• 13 oc oc

Ocazie FCSB. Ovidiu Popescu pasează pentru Tănase, care șutează din prima, dar Cojocaru reține.

• 8 oc oc

Ocazie FCSB. Ovidiu Popescu centrează în fața porții, dar Dussaut preia greșit cu pieptul și respinge cu emoții din fața lui Coman. Oaspeții cer henț în careu la Dussaut.

• 6 oc oc

Ocazie FCSB. La o centrare din corner a lui Olaru, Iulian Cristea trimite pe poartă, dar Cojocaru reține.

• 3 oc oc

Ocazie FCSB. Olaru centrează de pe dreapta, Tănase prelungește până la Coman, care șutează din apropiere, dar portarul Cojocaru are un reflex excelent.