Zeljko Kopic nu mai înțelege ce se întâmplă cu un titular de la Dinamo: ”E foarte greu să vorbesc”
articol scris de Digi Sport19.04.2026, 09:03
Mamoudou Karamoko (26 de ani) a revenit la Dinamo de 3 meciuri, dar s-a accidentat din nou în partida câștigată sâmbătă seară cu ”U” Cluj, scor 2-1, într-un meci din etapa cu numărul 5 din play-off-ul SuperLigii.
SuperLiga SuperLiga: Universitatea Craiova - Rapid, duminică, 21:00, DGS 1
SuperLiga: Petrolul - Hermannstadt, duminică, 18:15, DGS 1
Atacantul francez a acuzat probleme medicale încă din prima repriză și a fost schimbat în minutul 39 cu Armstrong, după ce nu a mai putut continua partida.
Zeljko Kopic, despre Mamadou Karamoko: ”În timpul săptămânii, totul a fost în regulă, parametrii au fost buni”
Zeljko Kopic a vorbit și la flash-interviu despre situația lui Karamoko, iar apoi la conferința de presă a subliniat din nou că nu înțelege ce se întâmplă cu francezul de se confruntă cu probleme medicale.
Mamadou Karamoko a lipsit de la Dinamo și în luna martie timp de două săptămâni, dar și în luna ianuarie când a acuzat tot o problemă musculară.
”Pentru mine e foarte greu să vorbesc despre ce s-a întâmplat. În timpul săptămânii, totul a fost în regulă, parametrii au fost buni. Sperăm să nu fie ceva serios. Nu l-am simțit energic sau prezent în meci încă din primul minut.
A fost ceva acolo. O să vedem mâine (n.r. - duminică, 19 aprilie) ce a simțit și care e situația lui. Ne-a spus că a simțit ceva, dar nu cred că e ceva grav. Vom vedea cum se simte, vom face controale medicale.
Trebuie să așteptăm puțin și să vedem. E sezonul în care a jucat cel mai mult în cariera sa și poate acesta este motivul”, a spus Zeljko Kopic, la conferința de presă.
Cifrele lui Mamadou Karamoko
Francezul a ajuns în vară la Dinamo și mai are contract până în vara lui 2027.
Strasbourg U19, Paris U19, Strasbourg B, Wolfsburg B, LASK, Copenhaga, Videoton FC și Ujpest sunt echipele din cariera lui Karamoko.
- 550.000 de euro este cota de piață a lui Mamadou Karamoko, potrivit transfermarkt.com
- 27 de meciuri, 6 goluri și o pasă decisivă sunt cifrele lui Karamoko în acest sezon la Dinamo.
VIDEO rezumat Dinamo - ”U” Cluj 2-1
Probleme mari la Dinamo, după victoria cu ”U” Cluj: Alex Pop a ieșit și el accidentat. Nikita Stoinov nu va juca în meciul următor
Problemele au continuat și după pauză pentru Dinamo deoarece Alex Pop a acuzat și el probleme fizice și a fost înlocuit cu George Pușcaș.
Momentan nu se știe cu exactitate cât de grave sunt accidentările și Dinamo așteaptă verdictul medical în zilele următoare.
Pe lângă accidentări, Dinamo a mai primit o lovitură importantă. Nikita Stoinov a văzut cartonașul galben în minutul 65 și va fi suspendat pentru următorul meci din SuperLigă, derby-ul cu Rapid, după ce a ajuns la limita sancțiunilor disciplinare.
Astfel, staff-ul tehnic trebuie să regândească rapid formula de start pentru unul dintre cele mai importante meciuri din play-off.
Clasamentul din play-off, după Dinamo - ”U” Cluj 2-1
Etichete: video dinamo - u cluj , zeljko kopic , mamadou karamoko
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Campania de promovare a referendumului intern al PSD, intitulat „Momentul adevărului”, care va avea...