Oficial Ziua și plecarea de la Farul! Unde a ajuns jucătorul lăudat de Hagi: "Are mult talent și știe fotbal"
articol scris de Digi Sport28.08.2026, 12:22
Farul Constanța continuă permutările din această vară.
SuperLiga SuperLiga: Corvinul - Dinamo, sâmbătă, 21:30, DGS 1
SuperLiga: FC Argeș - Sepsi, sâmbătă, 18:30, DGS 1
Zilele trecute, Iustin Doicaru a plecat de la Farul la Rizespor. Atacantul a semnat în Turcia și va aduce în conturile fostei formații 1,5 milioane de euro, sumă la care se vor adăuga și anumite bonusuri.
Ionuț Cojocaru, împrumutat de Farul la campioana Maltei, Sliema Wanderers
Vineri, 28 august, Farul a anunțat plecarea lui Ionuț Cojocaru la Sliema Wanderers. Atacantul va evolua sub formă de împrumut până la finalul sezonului pentru campioana din Malta.
Ionuț Cojocaru este un produs al Academiei Hagi.
"Ionuț Cojocaru a fost împrumutat
Farul Constanța și Sliema Wanderers au ajuns la un acord privind împrumutul atacantului Ionuț Cojocaru, în vârstă de 23 de ani, pentru sezonul 2026-2027, la multipla campioană a Maltei, cu 26 de titluri.
Produs al Academiei Hagi, Cojocaru a evoluat până în prezent pentru Farul în 57 de partide în toate competițiile, în care a marcat 8 goluri și a oferit 5 pase decisive.
În Malta, Cojocaru va fi coleg cu Andra Seruca, un alt jucător care a îmbrăcat tricoul Farului în vara trecută.
Mult succes, Cojo", a transmis Farul.
În 2024, Gică Hagi îl lăuda pe Ionuț Cojocaru.
”Joacă foarte bine, are mult talent, un atacant care știe cu mingea, vede golul, are demarcări bune. Are nevoie de mai multe meciuri, dar știe fotbal”, a spus Hagi, la conferința de presă.
Iustin Doicaru a semnat cu Rizespor! Turcii l-au numit "noul Hagi"
Zilele trecute, Iustin Doicaru a semnat cu Rizespor. Fotbalistul de la Farul va fi coleg de echipă cu Valentin Mihăilă, accidentat la ultimele meciuri.
În schimbul lui Ionuț Doicaru, Farul va încasa 1,5 milioane de euro, plus procente. Atacantul le-a intrat deja la inimă turcilor și a fost numit de aceștia drept "noul Hagi".
"Rizespor a ajuns la un acord cu talentul român în vârstă de 19 ani, Iustin Doicaru, care joacă pentru FCV Farul Constanța și este supranumit noul Hagi.
Çaykur Rizespor, care a apăsat butonul pentru construirea lotului de viitor, l-a adăugat în lot pe Iustin Doicaru, noua bijuterie a fotbalului românesc.
Prin această mișcare, Rizespor a investit atât în viitor, dar și-a consolidat linia ofensivă cu un tânăr promițător", au scris turcii de la Ajansspor.
Etichete: transfer , farul , malta , ionut cojocaru , sliema wanderers
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Cum ar arăta un atac al Rusiei contra NATO? După ce armata rusă s-a împotmolit în Ucraina, Moscova...