VIDEO EXCLUSIV Un nou Țîră în atacul Rapidului: "E o presiune mare pentru mine"
24.01.2016, 14:25Rapid ar putea intra în faliment la începutul lui martie, după ce Tribunalul Bucureşti a amânat decizia în procesul de insolvenţă, dar giuleştenii continuă să facă transferuri. Au semnat până la finalul sezonului cu fiul lui Ştefan Ţîră, Cătălin.
![captura tara](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwMSUyRjI0JTJGNTU0NjY0XzU1NDY2/NF9jYXB0dXJhX3RhcmEuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPTY3NGE5YTMyODgwMjNlM2Y1N2NkNTU5ZDA1ZjJlN2Ix.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Atacantul care şi-a reziliat contractul cu Concordia Chiajna promite să pună umărul la revenirea Rapidului în Liga 1.
"Pentru mine cred ca e cea mai bună opţiune. A jucat tata foarte mult la Rapid şi sunt bucuros că am ajuns şi eu să îmbrac acest tricou. Ei sunt într-o situaţie nu tocmai bună. Eu la fel, am reziliat cu Chiajna şi e cel mai bine să ajut aceasta echipă, să promovăm în Liga 1", a spus Cătălin, în exclusivitate pentru Digi Sport.
"Pe mine m-a luat prin surprindere decizia asta, datorită faptului că Rapid e în inima noastră, crescând şi debutând acolo şi eu. Ideea e că trebuie să mulţumim unor oameni care au avut încredere în el. Nu a jucat în ultima perioadă la Chiajna. Vreau să îi mulţumesc lui Burcă pentru că are încredere în Cătălin. Am avut o discuţie serioasă şi cu el şi cu Dan Alexa, iar oamenii îşi pun mari speranţe în el.
E frumos să joci la Rapid, iar tensiunea, atmosfera... de multe ori te poate duce pe culmi, poate să-ţi dea şi în cap. La Rapid au fost mulţi jucători, nu toată lumea a rezistat. Eu i-aş dori din tot sufletul să joace cel puţin 2 ani, să joace în Liga 1 şi să vadă atmosfera care e la Rapid", a completat fostul atacant.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Dacă lucrurile merg cum îmi doresc, pot să rămân şi 3-4 ani la Rapid. Eu îmi doresc să promovăm, după care vom vedea ce va fi", a adăugat Ţîră jr.
Țîră nu-și face griji din cauza problemelor din Giulești: va juca pentru fani, nu-l interesează banii. Tatăl său l-a convins să îmbrace tricoul vișiniu. Ștefan Țîră a jucat nouă ani în Giulești.
"E o presiune foarte mare că sunt fiul lui Fane Ţîră. O să încerc să dau totul şi cât mai multe goluri la Rapid. Să le fac pe plac suporterilor şi să îmi fac un bine mie", a încheiat vârful.
Cătălin Ţîră a jucat în Olanda, la ADO Den Haag, la Concordia Chiajna şi la FC Braşov. Atacantul în vârstă de 21 de ani a evoluat şi pentru naţionala de tineret, pentru care a marcat un gol.
Etichete: rapid , liga 2 , catalin tira , fane tira
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...