În 2013 pleca pe bani mulți în străinătate, iar acum s-a întors în fotbalul românesc! Cu ce echipă a semnat
articol scris de Digi Sport02.11.2023, 11:29
Constantin Nica (30 de ani) a revenit în fotbalul românesc, la aproape un an după ce a plecat de la Dinamo și s-a transferat în Italia, la Pistoiese.
![AC Milan v AC Cesena- Serie A](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTEl/MkYwMiUyRjE4MzExMzhfMTgzMTEzOF9H/ZXR0eUltYWdlcy00NjQxMjIxNTguanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWQzNzRm/YTFiNTM2N2ZmNTkwN2FkZTBiMTdmYzcxM2Ez.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Fundașul dreapta, ajuns la Atalanta în 2013, rămăsese liber de contract încă de pe 1 iulie, după ce formația din Serie C a renunțat la serviciile sale. Acum, Nica va juca din nou în al treilea eșalon, dar cel românesc.
Constantin Nica a semnat cu Unirea Alba-Iulia
Fostul fotbalist al "Câinilor Roșii" a semnat cu Unirea Alba-Iulia, conform Playsport. Clubul a fost preluat recent de către Alexandru Pelici, astfel că formația din Liga 3 pare că are un proiect destul de serios pentru promovare.
Noua sa echipă se află pe locul 6 din 10 în Seria 9 și își propune să se lupte pentru promovare de pe pozițiile de play-off (1-4).
- 66 de minute a jucat Constantin Nica ultima dată când a fost la Dinamo. A fost îndepărtat de la echipă după ce ajunsese pe "lista neagră" a lui Mircea Rednic.
Constantin Nica prinsese transferul carierei în 2013
Nica și-a petrecut junioratul la Dinamo, iar în 2012 era promovat la echipa de seniori. După un sezon foarte bun, Atalanta a crezut în el și a decis să îl cumpere pentru suma de 1,6 milioane de euro, una semnificativă pentru fotbalul românesc.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Apărătorul nu a reușit să bifeze decât 10 meciuri pentru formația italiană, care l-a împrumutat apoi la mai multe echipe din eșaloanele inferioare, iar mai apoi la Dinamo, pentru ca în 2018 să nu îi mai ofere prelungirea contractului.
De atunci, Nica a jucat pentru Dunărea Călărași, FC Voluntari, Vojvodina (Serbia), din nou Dinamo, Piostiese și acum Unirea Alba-Iulia.
- Două meciuri are Constantin Nica la selecționata României.
Etichete: atalanta , constantin nica , unirea alba iulia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...