Oficial În 2018 era desemnat cel mai bun jucător din Academia Hagi! Acum, a semnat cu noua echipă
articol scris de Digi Sport09.07.2025, 14:02
Cosmin Tucaliuc (25 de ani) și-a găsit o nouă echipă în perioada de mercato a verii și începe un nou capitol din cariera sa.
Liga a 3-a Media: Fotbal Club, miercuri, 20:00, DGS 1
Media: Fotbal European, miercuri, 22:45, DGS 1
Mijlocașul ofensiv crescut la academia lui Gică Hagi a plecat de la CSM Reșița, după ce contractul său a ajuns la final, și a semnat cu CSM Cetatea 1932 Suceava.
Cosmin Tucaliuc, în liga a 3-a, la CSM Cetatea 1932 Suceava
Transferul lui Tucaliuc a fost anunțat oficial pe pagina de Facebook a clubului din al treilea eșalon.
"Noul jucător al Cetății 1932 vine cu o experiență solidă în ligile superioare ale fotbalului românesc, evoluând de-a lungul carierei sale pentru cluburi importante precum Farul Constanța, Petrolul Ploiești, Concordia Chiajna, CS Mioveni, FC Buzău și CSM Reșița.
Cosmin Tucaliuc are aproximativ 120 de jocuri în primele două eșaloane ale României. Bine ai venit, Cosmin, și mult succes!", a transmis clubul.
- Din informațiile digisport.ro, Tucaliuc va primi un salariu de 3.000 de euro lunar.
Cosmin Tucaliuc a fost o mare speranță a Academiei Hagi
În 2018, Tucaliuc reușea să câștige premiul de cel mai bun jucător al generației sale, din cadrul Academiei Hagi.
Mijlocașul îi devansa pe Marius Leca și Alexandru Pop. În prezent, primul dintre ei joacă la FC România, o echipă de amatori din Anglia. Celălalt evoluează la Dinamo, după ce "Câinii" l-au transferat cu 125.000 de euro la începutul anului, de la Oțelul.
Etichete: academia hagi , cosmin tucaliuc
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, candidații au avut de rezolvat exerciții și...