N-a fost bun pentru FCSB, dar a prins loc în echipa etapei de Liga Națiunilor. Coleg în ”primul 11” cu Pușcaș
articol scris de Digi Sport28.09.2022, 12:24
România a retrogradat în Liga C a UEFA Nations League pentru că nu a putut scăpa de ultimul loc din grupă chiar dacă a făcut scor cu Bosnia, 4-1, luni seară, pe Giulești.
![vadim-rata](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDgl/MkYzMCUyRjE1NzI5MzBfMTU3MjkzMF92/YWRpbS1yYXRhLnBuZyZ3PTEwNjAmaD02/MzYmaGFzaD1jMTNmNmQ5NzU5ODllYmRkOTMyODkwOGU0MDlmMWQ2NA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
N-a fost bun pentru FCSB, dar a prins loc în echipa etapei de Liga Națiunilor. Coleg în ”primul 11” cu Pușcaș
Singura consolare a tricolorilor, care au fost felicitați după meci de către Mihai Stoichiță, șeful Comisiei Tehnice din cadrul FRF, a fost aceea că George Pușcaș (26 de ani), autor al unei ”duble”, a fost inclus în echipa ideală a ultimei runde.
Pușcaș este coleg în acest prim 11 inedit și cu Vadim Rață (29 de ani), mijlocașul care nu a reușit la FCSB și s-a întors, după o perioadă foarte scurtă, la FC Voluntari. Rață, om de bază în naționala Moldovei, a fost notat cu 8,6 pentru că a reușit o pasă decisivă în partida cu Liechtenstein, scor 2-0, dar și pentru faptul că a avut un gol anulat de sistemul VAR.
Olandezul Virgil van Dijk (7,9), danezul Christian Eriksen (8,5) și irlandezul Robbie Brady (9,4), care a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în duelul cu Armenia (3-2) au fost, de asemenea, incluși în această echipă a premianților, conform Sofa Score.
George Pușcaș, cel mai fericit tricolor. Cine e bruneta care l-a luat în brațe după victoria României
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Galerie Foto
George Pușcaș (26 de ani) a marcat o ”dublă” în victoria obținută de naționala României, luni seară, contra Bosniei, scor 4-1, pe Stadionul Rapid.
Atacantul a fost extrem de fericit la final, chiar dacă acest succes nu a mai contat deloc în ierarhia finală a grupei din Liga Națiunilor.
Deși a jucat doar 12 minute în ultimele trei luni, Pușcaș a fost convocat de Edi Iordănescu pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia. Atacantul celor de la Genoa a fost rezervă în ambele partide, însă a intrat pe parcurs, în locul lui Alibec.
La final, Pușcaș s-a descătușat și a urcat în tribuna oficială pentru a sărbători alături de familie. Prima care l-a luat în brațe și care l-a strâns tare a fost Deea Pușcaș, sora sa. Vârful de atac a zăbovit clipe bune alături de cei dragi, deși pe teren jucătorii încă mai salutau publicul și galeria.
Etichete: christian eriksen , george puscas , virgil van dijk , vadim rata , echipa ideală liga natiunilor
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...