deschidere
Foto I-a luat 17 ani să o spună! Materazzi, declarații fără precedent despre lovitura de cap a lui Zidane
dennis-man
Italienii, anunț despre viitorul lui Dennis Man: ”De invidiat”
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Ce a făcut Gică Hagi în timpul meciului Manchester City - Real Madrid: ”Nu am mai rezistat!”
Stirile Digi Sport

Video Nations League, finala | Croația - Spania 0-0 (4-5 d.l.d.). Suspans total! Ibericii câștigă trofeul

18.06.2023, 23:35

Spania a învins-o pe Croația la loviturile de departajare, 5-4, și a câștigat Liga Națiunilor, ediția 2023.

profimedia-0784125681
Spania o învinge pe Croația și câștigă Nations League / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Finala mică s-a jucat între Olanda și Italia, iar elevii lui Roberto Mancini s-au impus cu 3-2.

Partida a început cu un avânt ofensiv al croaților. Totuși, prima ocazie a fost a ibericilor, prin Gavi, însă jucătorul Barcelonei a tras pe lângă. Croații au replicat prin Kramaric și Perisic, însă Unai Simon a fost la post.

Repriza secundă a adus o nouă ocazie mare a Croației, prin Juranovic, care nu a găsit poarta cu un șut din careu. Spania a fost aproape să dea lovitura pe final, dar Asensio și Fati nu au putut marca. În prelungiri, ibericii au dominat, dar tot nu au putut marca, iar învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Acolo Croația a ratat prin Majer și Petkovic, iar de la spanioli doar lui Laporte i-a tremurat piciorul. Astfel, ibericii s-au impus, 5-4, și au ridicat trofeul deasupra capului.

VIDEO REZUMAT Croația - Spania 0-0 (4-5 d.l.d.)

Croația - Spania 0-0 (4-5 d.l.d.). Ibericii se impun

UPDATE: Dani Carvajal marchează, iar Spania câștigă Nations League! Croația - Spania 4-5.

UPDATE: Petkovic ratează și el! Croația - Spania 4-4.

UPDATE: Laporte ratează! Croația - Spania 4-4.

UPDATE: Perisic păstrează speranțele vii pentru croați! Croația - Spania 4-4.

UPDATE: Asensio marchează și Spania este în avantaj! Croația - Spania 3-4.

UPDATE: Lovro Majer ratează, iar Spania poate trece în avantaj! Croația - Spania 3-3.

UPDATE: Merino marchează! Croația - Spania 3-3

UPDATE: Modric înscrie impecabil! Croația - Spania 3-2.

UPDATE: Rodri marchează și el! Croația - Spania 2-2

UPDATE: Brozovic marchează! Croația - Spania 2-1.

UPDATE: Joselu înscrie! Croația - Spania 1-1.

UPDATE: Vlasic înscrie! Croația - Spania 1-0.

Min. 120: Fluier final! Învingătoarea se decide la loviturile de departajare.

Min. 108: Același Dani Olmo trage din careu, însă balonul e deviat în corner.

Min. 106: Start în partea secundă a prelungirilor.

Min. 105+2: Final al primei reprize de prelungiri.

Min. 104: Olmo ajunge la o minge respinsă de fundașii croației, șutează puternic, dar dă mult peste poartă.

Min 91: Start al prelungirilor.

PAUZĂ

Min. 90+5: Final. Urmează prelungirile.

Min. 90: Asensio șutează din careu, cu dreptul, dar balonul se duce pe lângă poartă.

Min. 84: Ocazie uriașă pentru Ansu Fati! Jucătorul de Barcelona primește în careu, de la Merino, însă șutul său e blocat în ultimul moment.

Min. 56: Jordi Alba centrează din stânga, Asensio reia, dar nu pune în pericol buturile lui Livakovic.

Min. 51: Pasalic sare pe sub minge, balonul ajunge la Juranovic, însă șutul său se duce pe lângă poartă.

Min. 46: Start în partea secundă.

PAUZĂ

Min. 45+2: Final de primă repriză.

Min. 31: Modric centrează pentru Perisic, iar reluarea acestuia e parată cu greu de Unai Simon.

Min. 23: Kramaric scapă singur spre poarta Spaniei, însă finalizarea e slabă.

Min. 12: Gavi recuperează mingea în jumătatea adversă, după care șutează la colțul scurt, puțin pe lângă poartă.

Min. 1: A început partida!

• Croația: Livakovic - Juranovic, Erlic, Sutalo, Perisic - Brozovic, Modric, Kovacic - Pasalic, Ivanusec, Kramaric
  • Spania: Simon - Navas, Le Normand, Laporte, Alba - Rodri, Fabian - Asensio, Gavi, Yeremi - Morata

Olanda - Italia 2-3

VIDEO cu rezumatul partidei Olanda - Italia

Min. 89: Gool Olanda! Wijnaldum face o preluare superbă și trimite mingea în poarta italienilor.

Min. 82: Olanda marchează prin Werghorst, dar reușita este anulată după consultarea VAR pentru o poziție neregulamentară.

Min. 73: Gool Italia! După doar 5 minute de speranță, Olanda mai primește un gol, după reușita lui Chiesa și se reface astfel diferența de două goluri pe tabelă.

Min. 68: Olanda reduce din diferență prin Bergwijn, care șutează puternic din careul italienilor.

Min. 20: Gool Italia! Frattesi primește mingea în centrul careului și șutează fără speranțe pentru portarul Olandei. Reușita este validată după consultarea VAR, pentru un presupus henț.

Min. 6: Gool Italia! Dimarco marchează, după o acțiune excelentă a elevilor lui Roberto Mancini.

UPDATE: Începe partida.

Olanda: Bijow - Dumfries, Van Dijk, Geertruida, Ake - Wieffer, De Jong, Simons - Malen, Gakpo, Lang

Italia: Donnarumma - Toloi, Acerbi, Buongiorno, Dimarco - Verratti, Cristante, Frattesi; Raspadori, Retegui, Gnonto

Croația - Spania, în finala Nations League, de la 21:45, pe Digi Sport 1

Croația s-a calificat în ultimul act al competiției după ce a învins-o pe Olanda cu scorul de 4-2. Croații au fost conduși cu 1-0, după golul înscris de Malen în prima repriză, dar au trecut în avantaj după golurile marcate de Kramaric și Pasalic.

În minutul 90+6, olandezii au marcat golul egalizator prin Lang, însă, în prelungiri, Petkovic și Modric au înscris și au trimis-o pe Croația în finală.

În ceea ce o privește pe Spania, cealaltă finalistă a competiției, s-a calificat după ce a învins-o pe Italia cu scorul de 2-1.

După ce au deschis scorul în minutul 3 prin Pino, spaniolii au fost egalați după doar câteva minute, după ce Immobile a înscris de la 11 metri. Pe final de meci, Joselu a marcat golul calificării.

Ultima oară, cele două reprezentative s-au întâlnit în optimile de finală ale EURO 2020, când Spania s-a impus cu 5-3.

VIDEO Rezumatul partidei Olanda - Croația 2-4

VIDEO Rezumatul partidei Spania - Italia 2-1

Etichete: italia , spania , olanda , croatia , nations league

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47

Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”
240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Șut are șansa de a deveni campion cu FCSB, dar când era mic ținea cu altă echipă. ”Recunosc”
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2022)
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci