Marius Marin, ”înger și demon” pentru Pisa
articol scris de Digi Sport16.12.2023, 20:34
Pisa a pierdut, în deplasare, în fața celor de la Palermo, cu scorul de 2-3, într-un meci din cadrul etapei a 17-a din Serie B.
![Palermo vs Pisa - Serie B 2023/2024](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTIl/MkYxNiUyRjE4NjI0MjVfMTg2MjQyNV9w/cm9maW1lZGlhLTA4MzAwNDk5NzIuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTUxZWE2/NTY4NDU1ZTA3Y2RhNzhlMzI5NGQ1Yjc0OTNl.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La gazde, Ionuț Nedelcearu (27 de ani) s-a aflat pe banca de rezerve pe durata întregii partide, în timp ce, pentru oaspeți, Marius Marin (25 de ani) a început acest meci ca titular.
Marius Marin, gol și cartonaș roșu în Palermo - Pisa
Marius Marin, mijlocașul convocat constant la echipa națională a României în preliminariile EURO 2024, a fost ”înger și demon” pentru Pisa în meciul cu Palermo.
Concret, la scurt timp după începerea reprizei secunde, ”Tricolorul” a reușit să marcheze pentru Pisa, în minutul 48, din pasa decisivă a lui Tomas Esteves, și să reducă din diferența de pe tabelă (Marin a marcat la scorul de 2-0 pentru Palermo, goluri marcate de gazde în prima repriză). Oaspeții nu s-au oprit și au reușit să ducă rapid scorul la 2-2, după golul marcat de Mattia Valoti în minutul 54.
Însă, în minutul 61, Marius Marin a primit direct cartonașul roșu din partea arbitrului, iar acest moment ”le-a tăiat” elanul oaspeților. În cele din urmă, Palermo, care a evoluat timp de jumătate de oră în superioritate numerică, a revenit la conducere pe tabelă printr-un gol marcat de Jacopo Segre în minutul 80. De altfel, această reușită a fost și cea care a stabilit scorul final al partidei.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Golul marcat de Marius Marin în partida cu Palermo a fost primul din acest sezon pentru internaționalul român.
- două milioane de euro este cota de piață a lui Marius Marin, potrivit Transfermarkt
- 15 partide a jucat Marius Marin pentru Pisa în acest sezon
Transferat de Pisa în vara anului 2019 de la Sassuolo pentru 400.000 de euro, Marius Marin s-a impus ca titular în garnitura de start a formației din Toscana. Astfel, mijlocașul român a adunat 190 de meciuri pentru Pisa, în decurs de 7 sezoane, a marcat 5 goluri și a furnizat 8 pase decisive.
Etichete: marius marin , pisa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...