Neconvocat la naționala Braziliei, Neymar a rupt tăcerea: ”De ce nu pot face lucruri normale?”
articol scris de Digi Sport31.03.2026, 08:05
Neymar (34 de ani), fotbalistul de la Santos, nu a fost convocat la meciurile amicale ale Braziliei pentru amicalele de pregătire pentru Cupa Mondială cu Franța și Croația.
Fotbal Baraj CM 2026: Kosovo - Turcia, marți, 21:45, DGS 1
Fotbal U19: România - Ucraina, marți, 17:00, DGS 1
Extrema stângă s-a confruntat cu mai multe accidentări în ultima perioadă, iar Carlo Ancelotti (66 de ani) a considerat că acesta nu este în cea mai bună formă pentru a merita să prindă lotul Braziliei. Totodată, Neymar ar putea să nu prindă nici turneul final.
Criticat de fanii fotbalului, Neymar a rupt tăcerea: ”A fi fotbalist vine cu un preț”
Neymar a fost și este contestat pentru stilul său de viață și felul în care își petrece vacanțele. Mai mulți fani ai fotbalului consideră că brazilianul pune fotbalul pe locul secund, motiv pentru care ”și-au întors spatele” asupra acestuia.
Acum, golgheterul all-time al Braziliei a reacționat și a explicat că este un om normal și îl afectează criticile primite online.
”A fi fotbalist vine cu un preț, știi? E greu, pentru că Brazilia poate fi foarte dură în felul ăsta. Oamenii te critică atât de mult. Și nu înțeleg că ești o persoană normală, e greu. Sunt foarte recunoscător pentru că am muncit pentru asta.
Dar sunt și eu o ființă umană, am aceleași sentimente ca oricine. Sufăr, simt durere, mă trezesc într-o dispoziție proastă, plâng, mă enervez, mă bucur. Sunt normal, omule.
De ce nu pot face lucruri normale? Când ai puțin timp liber, ce faci? Te întorci la muncă în ziua ta liberă? Pentru că dacă faci asta, nu ești fericit, frate. Nu o să te plătească pentru asta, și totuși te duci?
Uite, dacă postez poza asta, oamenii o să spună: 'Neymar crede că e în vacanță'. Mă întristează să văd că există oameni care, într-un fel, nu mă plac.
Nu pot să greșesc, nu pot. Am făcut deja atât de multe greșeli. Și face parte din a fi om. Acum am 34 de ani, am greșit mult și o să mai greșesc mult”, a spus Neymar, conform The Touchline.
- 10.000.000 de euro valorează Neymar, conform Transfermarkt.com.
- Neymar este golgheterul all-time al naționalei Braziliei. Acesta are 79 de goluri reușite în cele 128 de meciuri jucate.
Neymar nu a fost convocat de Ancelotti pentru meciurile cu Franța și Croația
În partida cu Franța, Brazilia a pierdut, scor 1-2. Următorul amical este cu Croația, programat pe 1 aprilie.
Lotul Braziliei pentru meciurile cu Franța și Croația:
Portari: Alisson, Bento, Ederson
Fundași: Alex Sandro, Bremer, Danilo, Douglas Santos, Gabriel Magalhaes, Ibanez, Leo Pereira, Marquinhos, Wesley
Mijlocași: Andrey Santos, Casemiro, Danilo, Fabinho, Gabriel Sara
Atacanți: Endrick, Martinelli, Igor Thiago, Luiz Henrique, Cunha, Pedro, Raphinha, Vinicius Junior
Neymar este într-o relație cu Bruna Biancardi
Galerie Foto
Etichete: santos , neymar , brazilia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
În Criza Suezului din 1956, Marea Britanie și Franța se așteptau la implicarea Statelor Unite...


























































