Jucătorul de la Benfica aproape să-și piardă un ochi după atacul fanilor a reacționat. Casele fotbaliștilor, vandalizate
05.06.2020, 17:05Atacul asupra autocarului celor de la Benfica a avut urmări. Weigl și Zivkovic au fost răniți, iar primul a apărut pe rețelele de socializare cu un bandaj la ochiul drept.

Liga 1: UTA Arad - Hermannstadt, vineri, 17:30, Digi Sport 1
Liga 1: Gaz Metan Mediaș - Dinamo, vineri, 20:30, Digi Sport 1
"Salutare tuturor. Vreau să vă spun că suntem bine. Chiar am fost norocoși. Cu toții facem greșeli, dar s-a depășit limita! Să arunci cu pietre într-un autocar și să nu-ți pese dacă cineva e rănit? Știu că fanii adevărați di Benficăi nu sunt așa. Mai ales în aceste săptămâni și luni trecute, trebuie să ne arate că e mai bine să stăm împreună decât să aruncăm cu pietre în alții. Vă mulțumesc pentru mesajeșle voastre pozitive. Apreciez pe fiecare dintre cei care mi-au scris", a postat Weigl.
După ce autocarul de la Benfica a fost atacat cu pietre, a venit rândul caselor fotbaliștilor să fie vandalizate.
Câteva dintre locuințele jucătorilor au fost murdărite pe garduri și pereți cu grafitti în care fotbaliștii erau amenințați. Una dintre cele mai "șifonate" locuințe a fost cea a lui Pizzi, iar Benfica a confirmat incidentul.
Publicația portugheză Tribuna Expresso a publicat imagini cu gardurile caselor.
Autocarul celor de la Benfica atacat cu pietre. Doi jucători au fost răniți
Totul s-a întâmplat după remiza de pe teren propriu a celor de la Benfica împotriva modestei Tondela, 0-0, de joi seara. Incidentul a avut loc la întoarcerea de la meci, pe autostrada care leagă stadionul Da Luz, din Lisabona, de centrul de pregătire al clubului.
Mai mulți suporteri au aruncat pietre în geamurile autocarului și i-au rănit pe Weigl și Zivkovic, care au fost transportaţi la spital din precauţie, după ce au fost răniţi de cioburile sărite din geamurile sparte ale vehiculului.
Potrivit publicației Tribuna Expresso, principalii suspecți sunt niște membri ai grupării No Name Boys, iar poliția a demarat investigații.

Un bărbat a găsit în podul casei un obiect din copilărie, care acum valorează o avere. A descoperit...

Dinamo se va deplasa la Mediaș pentru duelul cu Gaz Metan, în urma căruia Dusan Uhrin și elevii săi speră să se îndepărteze de locurile direct retrogradabile. Meciul poate fi urmărit mâine, de la ora...