Euro 2020 Package
Transfer neașteptat: Harry Maguire a fost propus la Chelsea
369809622_694594732483704_4017149004685960744_n
Dat de gol de fosta iubită, fundașul ”cu siguranță mai bun decât Drăgușin” semnează: 50.000.000 €
ID219965_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Exclusiv Gigi Becali și-a anunțat decizia, imediat după FCSB - Oțelul 0-2: ”M-am enervat”

Video Villa - Arsenal 1-0 | United - Bournemouth 0-3 | Crystal Palace - Liverpool 1-2

09.12.2023, 21:36

Etapa cu numărul 16 din Premier League a început cu meciul Crystal Palace - Liverpool 1-2 și a continuat, printre altele, cu Manchester United - Bournemouth 0-3 și Aston Villa - Arsenal 1-0.

profimedia-0794931674
Harry Maguire / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Partidele au putut fi urmărite pe canalele Digi Sport, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Aston Villa - Arsenal 1-0. Gazdele au ajuns la 15 victorii consecutive pe teren propriu

Partida de pe Villa Park a fost una foarte echilibrată, întrucât s-au întâlnit unele dintre cele mai în formă echipe din campionat.

Aston Villa a deschis scorul rapid, când McGinn a punctat în minutul 7 pentru 1-0. Scoțianul a înscris golul de trei puncte, întrucât Arsenal a mai produs pericol la poarta adversă și a marcat în minutul 90 prin Kai Havertz, însă golul a fost anulat pentru un henț.

Astfel, gazdele au ajuns o serie impresionantă de 15 victorii consecutive pe teren propriu.

Clasamentul din Premier League

În urma acestui rezultat, Arsenal și-a pierdut poziția de lider, întrucât a fost depășită de Liverpool. De partea cealaltă, Villa a urcat pe locul 3 și se află la doar o lungime în spatele ”Tunarilor”.

anglia
Clasamentul din Premier League / Foto: Captură Flashscore

Final de meci. Aston Villa s-a impus cu scorul de 1-0.

Min 90: Gol anulat pentru Arsenal! Havertz a înscris pentru ”Tunari”, însă golul a fost anulat pentru un henț.

Min. 76: Matty Cash a recuperat o mingea aproape de careul advers și a șutat spre poartă, mingea s-a dus pe lângă.

Final de repriză. Villa a intrat cu avantaj la pauză, scor 1-0.

Min. 38: Ocazie Arsenal! Mingea a ajuns la Odegaard în interiorul careului, însă șutul expediat de norvegian a fost prins de Emiliano Martinez.

Min. 7: Gool Aston Villa! McGinn a deschis scorul, după o fază frumoasă a elevilor lui Unai Emery.

Update. A început meciul.

Echipele de start:

Aston Villa (4-4-1-1): Martinez - Konsa, Diego Carlos, Pau Torres, Digne - Bailey, Kamara, Douglas Luiz, McGinn - Tielemans - Oatkins

Rezerve: Marschall, Cash, Dendoncker, Diaby, Duran, Lenglet, Moreno, Ramsey, Zaniolo

Antrenor: Unai Emery

Arsenal (4-3-3): Raya - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Odegaard, Rice, Havertz - Saka, Gabriel Jesus, Martinelli

Rezerve: Ramsdale, Cedric, Elneny, Jorginho, Kiwior, Nelson, Nketiah, Trossard, Walters

Antrenor: Mikel Arteta

Manchester United - Bournemouth 0-3. Oaspeții au reușit prima victorie din istorie pe terenul ”Diavolilor”

Meciul de astăzi a avut parte de premieră istorică, întrucât a fost pentru prima oară în istorie când Manchester United pierde pe teren propriu cu Bournemouth.

Partida a început cum nu se poate mai slab pentru United, întrucât Solanke a deschis scorul încă din minutul 5.

După pauză, Billing și Senesi au înscris în minutele 68 și 73 pentru a stabili scorul final.

În urma acestui rezultat, United a rămas pe locul 6 cu 27 de puncte, în timp ce Bournemouth a urcat pe 13, cu 19 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Manchester United - Bournemouth 0-3

Final de meci. Bournemouth a câștigat cu 3-0 pe terenul celor de la Manchester United.

Min. 90+2: Bournemouth a înscris prin Ouattara, dar golul a fost anulat pe motiv de henț.

Min. 74: Goool Bournemouth! ”Diavolii roșii” sunt la pământ, după ce Senesi a marcat pentru Bournemouth. United-Bournemouth este 0-3.

Min. 69: Goool Bournemouth! Billing a făcut 2-0 pentru oaspeți din pasa lui Tavernier.

Pauză. La cabine s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Bournemouth.

Min. 5: Gool Bournemouth! Solanke a deschis scorul pentru oaspeți după o execuție de excepție.

Manchester United (4-2-3-1): Onana - Dalot, Maguire, Shaw, Reguilon - McTominay, Amrabat - Antony, Fernandes, Garnacho - Martial

Rezerve: Bayindir, Evans, Hojlund, Mainoo, Pellistri, Rashford, Van de Beek, Varane, Wan-Bissaka

Antrenor: Erik ten Hag

Bournemouth (4-2-3-1): Neto - Smith, Zabarnyi, Senesi, Kerkez - Cook, Christie - Semenyo, Kluivert, Tavernier - Solanke

Rezerve: Travers, Sinisterra, Rothwell, Ouattara, Moore, Mepham, Kilkenny, Brooks, Biling

Antrenor: Andoni Iraola

Crystal Palace - Liverpool 1-2. ”Cormoranii” au trecut pe primul loc

Liverpool a reușit să se impună în deplasare, după ce nu a făcut o primă repriză deloc bună. La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, însă Mateta a înscris pentru gazde din penalty, în minutul 57. Apoi, Palace a rămas în inferioritate după ce Ayew a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 75, iar Liverpool a profitat din plin.

Salah și Elliott au dat lovitura pentru Liverpool și au înscris în minutele 76 și 90+1, iar ”Cormoranii” au trecut, cel puțin temporar, pe primul loc în Premier League, întrucât fostul lider Arsenal are de disputat un meci dificil în deplasare la Aston Villa, care a surclasat-o pe Manchester City în ultima etapă.

VIDEO cu rezumatul meciului Crystal Palace - Liverpool 1-2

Final de meci. Liverpool a reușit ”remontada” și s-a impus cu scorul de 2-1.

Min. 90+9 - Ocazie mare Crystal Palace! Andersen reia cu capul după o lovitură liberă, însă Alisson a avut o intervenție bună.

Min. 90+1 - Goool Liverpool! Harvey Elliott a dat lovitura în minutele de prelungire la capătul unei acțiuni individuale.

Min. 76 - Goool Liverpool! Mohamed Salah a egalat pentru Liverpool imediat după ce gazdele au rămas în inferioritate numerică.

Min. 75 - Cartonaș roșu Crystal Palace. Jordan Ayew a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Min. 57 - Gool Crystal Palace: 1-0! Mateta a marcat fără emoții de la punctul cu var

Min. 56 - Penalty Crystal Palace

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Pauză

Min. 29 - Arbitrul a dictat un penalty pentru Liverpool și cartonaș galben pentru Van Dijk, dar mai apoi le-a anulat pe ambele după intervenția VAR.

Min. 27 - Bară Crystal Palace. Intervenție de zile mari a lui Alisson, care a respins un balon șutat de Lerma. Balonul s-a dus mai apoi în stâlpul din dreapta porții, faza a continuat, dar fără efect pe tabela de marcaj.

Min. 1 - A început partida.

Echipele de start

• Crystal Palace: Johnstone, Clyne, Andersen, Guehi, Ward, Richards, Lerma, Ayew, Hughes, Schlupp, Edouard.

Rezerve: Ahmada, Mateta, Ebiowei, Matheus Franca, Olise, Ozoh, Riedewald, Tomkin, Matthews.

Antrenor: Roy Hodgson

• Liverpool: Alisson, Tsimikas, van Dijk, Quansah, Alexander-Arnold, Endo, Szobozslai, Gravenberch, Salah, Nnunez, Diaz.

Rezerve: Bradley, Doak, Elliot, Gakpo, Gomez, Jones, Konate, McConnell, Kelleker.

Antrenor: Jurgen Klopp.

Etichete: liverpool , manchester united , arsenal , aston villa , crystal palace , bournemouth , etapa 16 premier league

Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”

Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...

Răsturnare de situație în cazul lui Gică Hagi. Ce s-a întâmplat la întâlnirea cu Răzvan Burleanu

Naționala României a rămas fără selecționer, după ce Edi Iordănescu (46 de ani) a decis să plece.

Laurențiu Reghecampf, victorie în fața Anamariei Prodan: suma pe care trebuie să o plătească impresara
regheprodanca
Ilie Dumitrescu l-a văzut 54 de minute și i-a fost de ajuns: "Copilul ăsta e de primele 3 echipe din România!"
ilie dumitrescu
A semnat! Pariul de 150.000.000€ al lui MM Stoica la FCSB, prezentat la noua echipă
Lovitură! Decizia luată de Brighton, după ce noul antrenor l-a cerut expres pe Andrei Rațiu
Romania v Netherlands - UEFA Euro 2024 - Round of 16 - Munich Football Arena

Exclusiv Gigi Becali, ofertă uriașă pentru Louis Munteanu: a dezvăluit suma la miezul nopții, în direct la TV
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Vlad Chiricheș a aflat în direct că Gigi Becali tocmai îl făcuse praf la TV! Reacția căpitanului de la FCSB
chiri
Video Ce s-a scandat în Ghencea, după golul de 2-0 al Oțelului în fața FCSB-ului
FOTBAL:FCSB-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (26.07.2024)
Romania's Marius Marin (left) and Netherlands's Xavi Simons battle for the ball during the UEFA Euro 2024, round of 16 match at the Munich Football Arena in Munich, Germany. Picture date: Tuesday July 2, 2024.
Borussia Dortmund i-a stabilit prețul unui jucător la 40.000.000 de euro. 3 echipe se bat acum pentru el
firo: July 12th, 2024, football, soccer, 1st league, 1st Bundesliga, season 2024/2025, DEW21 dream team - BVB, Borussia Dortmund
Zendaya, cea mai bine îmbrăcată vedetă de la petrecerea LV ținută înainte de Jocurile Olimpice. În top se află și Charlize Theron
Marius Șumudică e noua soluție a lui Răzvan Burleanu pentru postul de selecționer! Care sunt condițiile
Gigi Becali contraatacă după anunțul că UEFA o va „deposeda” pe FCSB de Cupa Campionilor Europeni
Un zâmbet care fură inimi și picioare interminabile care cuceresc privirile. Charlize Theron, fermecătoare într-o rochie mini, la Paris
Roxana Nemeș, răsfăț în Mykonos. S-a pozat într-un costum de baie alb, în piscina cu vedere la mare
FCSB, cu gândul la Maccabi: campioana recurge la o strategie menită să mărească șansele de calificare
Amendă de 30.000 de lei pentru o lucrare în gospodărie. Mulți nu știu că e ilegal
Umilința unei românce în Italia: De 2 ani nimeni nu vrea să îi închirieze o locuință, explicația
Fantastic! Nadia Comăneci, în careul de ași la deschiderea Jocurilor Olimpice. Românca a purtat flacăra pe Sena. Cine a aprins-o VIDEO