Manchester United v Tottenham Hotspur - Premier League - Old Trafford
Liverpool îl poate scăpa de calvar pe Radu Drăgușin! Planul pus la cale de ”Cormorani”
Manchester United, ManU v Bayern Munich Champions League 12/12/2023. Bruno Fernandes (8) of Manchester United looks deje
Căpitanul lui Manchester United a reacționat, după ce a fost pus pe lista de transferuri
După ce a câștigat titlul cu FCSB, Siyabonga Ngezana a spus lucrurilor pe nume: ”A fost primul șoc”
LIVE Stirile Digi Sport

Video Tottenham - Chelsea 1-4. Derby cu de toate la Londra! Gazdele au primit două cartonașe roșii și rămân pe locul 2

06.11.2023, 23:13

Tottenham a pierdut meciul de pe teren propriu cu Chelsea, scor 1-4, din etapa cu numărul 11 din Premier League.

Tottenham Hotspur v Chelsea, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 06 Nov 2023
Meciul dintre Tottenham și Chelsea / Foto: Profimedia
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Gazdele au început meciul cum nu se putea mai bine și au deschis scorul după doar 6 minute, în urma unui șut deviat al lui Kulusevski.

După două goluri anulate, Chelsea a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 32, prin Palmer. Pentru fault, Romero a primit cartonașul roșu.

La 10 minute după startul reprizei secunde, Udogie a încasat cel de-al doilea cartonaș galben, iar Tottenham a rămas în nouă.

Evident, Chelsea a început să atace în valuri, iar după mai multe ocazii ratate a marcat în minutul 74, prin Jackson. Același jucător și-a trecut în cont dubla în al patrulea minut al prelungirilor, ca peste alte trei minute să completeze hattrick-ul.

În urma acestui rezultat, Chelsea a urcat pe locul 10 în Premier League, cu 15 puncte, în timp ce Tottenham a rămas pe locul secund, cu 26 puncte, la o lungime în spatele liderului Manchester City.

VIDEO cu rezumatul meciului Tottenham - Chelsea 1-4:

Tottenham - Chelsea 1-4

Min. 90+8: Final de meci.

Min. 90+7: GOL Chelsea! Jackson scapă din nou pe contraatac, îl driblează elegant pe Vicario și înscrie cu poarta goală.

Min. 90+4: GOL Chelsea! Jackson își trece în cont dubla, după o fază similară cu cea din minutul 74.

Min. 74: GOL Chelsea! Sterling scapă singur cu portarul și îi pasează lui Jackson, iar cel din urmă îndeplinește o formalitate.

Min. 55: Eliminare Tottenham. Udogie este eliminat pentru al doilea cartonaș galben, iar gazdele rămân în nouă.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 45+12: Final de primă repriză.

Min. 35: GOL Chelsea! Vicario ghicește colțul ales de Palmer, dar nu poate evita golul.

Min. 32: Penalty pentru Chelsea! Golul lui Caicedo a fost anulat pentru offside, însă cu doar câteva secunde înainte Romero l-a faultat pe Fernandez, iar fundașul lui Tottenham a primit cartonașul roșu.

Min. 21: Gol anulat Chelsea! Sterling restabilește egalitatea, însă reușita este anulată, deoarece mingea i-a venit în mână înainte să o trimită în poartă.

Min. 6: GOL Tottenham! Gazdele deschid scorul cu noroc, după ce șutul lui Kulusevski este deviat.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start:

• Tottenham: Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bissouma, Sarr - Kulusevski, Maddison, Johnson - Son
    Rezerve: Bentancur, Dier, Emerson, Forster, Gil, Hojbjerg, Lo Celso, Richarlison, Skipp
    Antrenor: Ange Postecoglou
  • Chelsea: Sanchez - James, Disasi, Silva, Colwill - Caicedo, Fernandez - Palmer, Gallagher, Sterling - Jackson
    Rezerve: Badiashile, Cucurella, Washington, Gusto, Maatsen, Madueke, Mudryk, Petrovic, Ugochukwu
    Antrenor: Mauricio Pochettino

Înaintea partidei de astăzi, Tottenham ocupă locul 2 în clasament și are 26 de puncte în 10 meciuri jucate. Spurs poate urca însă pe prima poziție în Premier League, în cazul unui succes, asta deoarece liderul Manchester City are un singur punct avans în momentul de față, dar și cu un meci disputat mai mult.

De cealaltă parte, Chelsea ocupă locul 13 în Anglia. Trupa lui Pochettino nu are parcursul așteptat și are doar 12 puncte acumulate în 10 meciuri jucate.

Echipele probabile:

Tottenham: Vicario; Porro, Romero, Van de Ven, Udogie; Sarr, Bissouma, Maddison; Kulusevski, Johnson, Son

Chelsea: Sanchez; James, Silva, Colwill, Cucurella; Caicedo, Gallagher, Fernandez; Palmer, Jackson, Sterling

Mauricio Pochettino: ”Nu voi antrena niciodată Arsenal și Barcelona”

La conferința de presă organizată cu ocazia acestei partide, Mauricio Pochettino (51 de ani), antrenorul lui Chelsea care își va înfrunta în acest meci echipa la care și-a petrecut 5 ani ca tehnician (în perioada iulie 2014 - noiembrie 2019), a mărturisit că întoarcerea sa pe stadionul lui Spurs va marca un moment ciudat pentru propria persoană.

Cu toate acestea, Pochettino a avut numai cuvinte de laudă la adresa fostei sale formații și a susținut că, în opinia sa, Tottenham poate câștiga titlul în Premier League în acest sezon, sub comanda lui Ange Postecoglou.

"Este un sentiment ciudat să mă întorc la Spurs după patru ani... dar va fi o zi fericită. Simt că Spurs chiar poate câștiga campionatul, fac o treabă excelentă", potrivit jurnalistului Fabrizio Romano.

De asemenea, în cadrul aceluiași discurs, tehnicianul argentinian a susținut că niciodată nu va fi dispus să le antreneze pe Arsenal și Barcelona.

"Am spus că singurele echipe pe care nu le-aș conduce niciodată sunt Arsenal și Barcelona", a mai spus Pochettino.

Etichete: chelsea , premier league , tottenham

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Semnează cu Real Madrid până în 2028! Spaniolii anunță inevitabilul

5.000.000€ pentru Dan Petrescu la CFR Cluj!
dan pe
Exclusiv ”Cu siguranță nu va mai rămâne la Parma”. Care e ”prețul corect” al lui Dennis Man: ”Poate juca la orice echipă de top”
dennis-man
Exclusiv Surpriză! Echipa din SuperLigă care a cheltuit cei mai mulți bani: ”O sumă incredibilă”
dinamo
Jucătorul crescut de Dinamo, out din vară! În trecut a fost dorit de AS Roma
Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
Cât de vechi e jocul de table, de fapt? Împăratul roman ce paria echivalentul a 10.000 $ pe partidă
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Chelsea e gata să facă transferul verii! Îl vrea pe starul de 117.500.000€
Captură de ecran 2024-05-02 105206

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Momentul când un polițist prinde un porc care alerga prin oraș. Imaginile sunt virale: „Trebuia să joci rugby”