Liverpool nu mai așteaptă! Au început negocierile pentru primul transfer din era "post-Klopp"
Începe ”revoluția” la Manchester United! Ce decizie radicală au luat conducătorii clubului
Exclusiv Ce urmează pentru Daniel Niculae, după ce a fost pus sub urmărire penală
LIVE Liga Digi Sport

VIDEO Leeds – Chelsea 1-5. Repriză de vis pentru londonezi

19.12.2012, 11:36

Leeds United a visat frumos la o calificare în semifinalele Cupei Angliei, în detrimentul lui Chelsea Londra. Deținătoarea trofeului Champions League i-a spulberat speranțele în repriza secundă, când a punctat de cinci ori și a întors scorul deschis de gazde.

bucurie chelsea
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Elevii lui Neil Warnock au început curajos partida cu una dintre cele mai mari rivale ale lui Leeds. Gruparea din al doilea eșalon al fotbalului englez a deschis scorul la prima ocazie mare, prin Becchio. Londonezii au început "bombardamentul" la poarta lui Ashwood, care pe finalul reprizei a avut două intervenții excelente la șuturile de la distanță trimise de Frank Lampard.

Intrați la pauză cu avantaj minim, cei de la Leeds aveau speranțe din ce în ce mai mari la calificare. La două minute de la reluare, însă, "albaștrii" aveau să egaleze, prin Juan Mata, care a punctat cu un șut plasat, de la marginea careului.

Branislav Ivanovic a punctat și el, în minutul 64, aducându-i pe oaspeți în avantaj pentru prima dată în meciul de miercuri, de pe "Elland Road". Imediat, Moses a făcut 1-3, cu un nou șut din afara careului (min. 66). Londonezii au mai punctat de două ori în ultimele minute, prin Eden Hazard (min. 81) - intrat pe parcursul reprizei secunde - și Fernando Torres (min. 83).

Scor final 1-5, iar Chelsea se califică, astfel, în penultimul act al Cupei Ligii Angliei, acolo unde se mai află Bradford, Swansea și Aston Villa. "Albaștrii" au marcat de 16 ori în trei meciuri de Cupa Ligii în acest sezon. În precedentul an competițional, marcaseră de doar două ori în cele trei meciuri.

SEMIFINALELE CUPEI LIGII
Chelsea v Swansea
Bradford v Aston Villa

ECHIPELE

Leeds (4-4-2): Ashdown - Byram, Lees, Pearce, Peltier - Green, Tonge, Brown, Thomas - Becchio, Diouf;
Antrenor: Neil Warnock;

Chelsea (4-1-4-1): Cech - Azpilicueta, Ivanovic, Luiz, Bertrand - Lampard, Oscar - Moses, Mata, Marin - Torres;
Antrenor: Rafael Benitez.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90: Fluier final

Min. 83: GOOOOL Chelsea Londra! Fernando Torres își trece și el numele pe lista marcatorilor, punând latul din șase metri la o centrare din careu

Min. 81: GOOOOL Chelsea Londra! Eden Hazard îi aduce pe londonezi la trei goluri în fața lui Leeds, la capătul unui contraatac excelent

Min. 74: Schimbare și la Chelsea: iese Bertrand - accidentat - înlocuit de Ashley Cole

Min. 73: Leeds își epuizează modificările: ies Brown și El Hadji Diouf, înlocuiți de David Norris și McCormack

Min. 69: Cartonaș galben pentru Bertrand

Min. 68: Schimbare la Leeds: iese Thomas și intră White

Min. 66: GOOOOL Chelsea Londra! Victor Moses dublează avantajul londonezilor. Nigerianul a punctat cu un șut impecabil, la colțul scurt

Min. 64: GOOOOL Chelsea! Branislav Ivanovic îi aduce pe oaspeți în avantaj pentru prima dată în această seară cu un gol marcat cu capul. Sârbul a atacat excelent colțul scurt, la o centrare venită dintr-un corner de pe partea stângă a atacului londonez

Min. 59: Ocazie pentru Chelsea! Fernando Torres a reluat din șase metri o centrare venită de pe partea stângă, dar portarul Ashwood a salvat cu un reflex excelent

Min. 58: Prima schimbare a partidei este efectuată de Chelsea: iese Marco Marin și intră Eden Hazard

Min. 58: Chelsea domină acest început de repriză secundă, dar apărarea lui Leeds rezistă

Min. 47: GOOOOL Chelsea Londra! Juan Mata reușește să egaleze cu un șut din marginea careului. Portarul Ashwood a atins puțin balonul, dar nu l-a putut opri din drumul spre gol

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+3: Fluier de pauză la Leeds, acolo unde gazdele conduc cu 1-0 în meciul cu Chelsea Londra

Min. 45+2: O nouă șansă de gol pentru oaspeți! Frank Lampard l-a pus din nou la încercare pe Ashwood cu un șut de la distanță, din lovitură liberă, dar goalkeeper-ul lui Leeds a scos în lateral, cu antebrațul

Min. 41: Ocazie pentru Chelsea! Frank Lampard șutează bine din afara careului, dar portarul Ashwood plonjează și scoate excelent mingea care a "mușcat" și pământul în fața sa

Min. 38: GOOOOL Leeds United! Becchio deschide scorul pe "Elland Road". "Decarul" argentinian a punctat din centrul careului, punând latul la o centrare de pe stânga și trimițând la rădăcina barei

Min. 35: Branislav Ivanovic primește la mijlocul terenului și are în față o zonă liberă. Avansează cu balonul la picior până la 25 de metri, fără a fi atacat de vreun adversar, apoi șutează în forță, dar peste poartă

Min. 26: O nouă ocazie pentru Chelsea! Juan Mata a fentat un apărător advers în marginea careului și a tras periculos către colțul scurt, dar mingea a fost deviată în corner

Min. 17: Branislav Ivanovic este la un pas de o gafă impardonabilă, dar portarul Petr Cech iese din careu și respinge cu piciorul, din fața unui atacant al gazdelor

Min. 15:      Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Frank Lampard, după un fault tare comis asupra lui El Hadji Diouf

Min. 11: Șansă și pentru Leeds! Lees trece pe sub minge în careul mic, la o recentrare după o lovitură liberă de pe dreapta

Min. 6: Ocazie pentru Chelsea! Moses primește în stânga careului, preia, avansează câțiva pași și trage puternic, dar pe direcția portarului Ashdown, care scoate în corner

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Leeds United și Chelsea Londra, din turul 4 al Cupei Angliei

Etichete: cupa ligii , live text video leeds chelsea cupa ligii angliei digi sport , cupa ligii angliei leeds chelsea , video leeds chelsea , neil warnock rafa benitez , leeds - chelsea 1-5 , leeds united - chelsea londra 1-5 , video leeds - chelsea 1-5 , rezumat leeds - chelsea 1-5

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?

Exclusiv Florin Prunea a văzut ce a declarat Costel Gâlcă și a spus lucrurilor pe nume
florin prunea
Decizia luată la Rapid, după ce Daniel Niculae a fost pus sub urmărire penală
WhatsApp Image 2023-06-25 at 20.18.38 (1)
Elias Charalambous a spus când o să revină Florinel Coman pe teren
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Dan Șucu reacționează tranșant după ce Daniel Niculae a devenit inculpat în dosarul materialelor pirotehnice!
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Spaniolii au făcut anunțul: Atletico vrea să îl transfere pe Jack Grealish!
Manchester City's Jack Grealish ahead of the UEFA Champions League quarter-final, second leg match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture date: Wednesday April 17, 2024.

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”