Oficial S-a făcut cel mai scump transfer din istoria fotbalului feminin
articol scris de Digi Sport05.09.2025, 14:21
Mijlocaşul francez Grace Geyoro, care se afla sub contract cu Paris Saint-Germain până 2028, a semnat cu echipa engleză London City Lionesses pentru o sumă record în fotbalul feminin, 1,65 milioane de euro, relatează AFP, citând o sursă apropiată negocierilor.
Fotbal Baraj CM 2026: Kosovo - Turcia, marți, 21:45, DGS 1
Fotbal U19: România - Ucraina, marți, 17:00, DGS 1
După ce a petrecut un ultim sezon complicat, fostul căpitan al lui PSG a ales de a plec la clubul patronat de americanca Michele Kang, care este şi preşedinta echipei Olympique Lyon.
Grace Geyoro s-a transferat la London City Lionesses pentru o sumă record în fotbalul feminin
Clubul parizian mai pierduse o jucătoare de bază, atacantul Marie-Antoinette Katoto, plecată la Lyon, în această vară.
Geyoro (28 ani) a semnat un contract pe patru ani, a indicat sursa amintită, care a precizat că echipele au ajuns, joi, la un acord pentru suma de 1,65 milioane de euro.
Galerie Foto
În ianuarie, jucătoarea americană Naomi Girma s-a transferat la Chelsea pentru o sumă estimată de presă ca fiind mai mare de un milion de euro, ceea ce constituia un record pentru fotbalul feminin.
În iulie, Olivia Smith a devenit prima fotbalistă transferată pentru un milion de lire sterline, după ce clubul Arsenal Londra a ajuns la un acord cu Liverpool pentru a achita această sumă.
Geyoro îl va regăsi la London City Lionnesses pe Jocelyn Precheur, fostul său antrenor de la PSG (2023-2024), care a promovat cu echipa londoneză în Women's Super League (WSL).
Etichete: psg , transfer , transfer record , grace geyoro
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
În Criza Suezului din 1956, Marea Britanie și Franța se așteptau la implicarea Statelor Unite...
















