Oficial A semnat chiar la miezul nopții! Un campion mondial i-a spus ”adio” lui Cristi Chivu
articol scris de Digi Sport02.09.2025, 08:14
Despre Benjamin Pavard (29 de ani), ajuns în august 2023 la Inter, s-a tot zvonit pe parcursul verii că va pleca de la formația din Milano.
Serie A Europa League: Univ. Craiova - KuPS, joi, 20:00, DGS 1
Supercupa Europei: PSG - Aston Villa, miercuri, 22:00, DGS 1
În cele din urmă, după ce a purtat tratative cu mai multe echipe și i-a fost oferit chiar Barcelonei, care l-a refuzat, campionul mondial din 2018 a ajuns la un acord cu Marseille.
- 25 de milioane de euro este cota de piață a lui Pavard, potrivit transfermarkt.
- Benjamin Pavard a jucat 70 de meciuri pentru Inter, timp în care a marcat un gol și a oferit patru pase decisive.
Benjamin Pavard, împrumutat de Inter la Marseille!
Fundașul dreapta francez va juca sub formă de împrumut la gruparea din Hexagon în stagiunea 2025/2026, iar în înțelegerea dintre Marseille și Inter există și o opțiune de cumpărare definitivă de 15 milioane de euro. Echipa pregătită de Roberto De Zerbi a anunțat mutarea pe rețelele sociale la miezul nopții.
Este de așteptat ca Pavard să aibă un rol important în Franța, unde a mai jucat pentru Lille. VfB Stuttgart și Bayern Munchen sunt celelalte echipe din CV-ul lateralului francez.
Sub comanda lui Cristi Chivu, fundașul de 29 de ani a apucat să joace doar două meciuri (148 de minute), din cauza faptului că s-a confruntat cu probleme medicale.
Chivu și-a început aventura la Inter cu o victorie clară (5-0 cu Torino), după care a urmat o înfrângere neașteptată cu Udinese, pe teren propriu, scor 1-2.
După pauza destinată echipelor naționale urmează un derby cu Juventus, pe 13 septembrie, ora 19:00, în direct pe Digi Sport.
VIDEO rezumat Inter - Udinese 1-2:
Etichete: inter , cristi chivu , marseille , benjamin pavard
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Un cutremur de magnitudine 4,5 s-a produs marți seară, la ora 20:21, în zona seismică Vrancea...