Concurență serioasă pentru Tătă? Un internațional italian, aproape de Fiorentina

Poftiţi pe "Dacia Arena". Pentru prima oară în istoria Italiei o arenă va purta numele unui brand auto

tatarusanu-1

08.01.2016, 19:58
  • Cupa Spaniei, sferturi: Leganes - Real Madrid (joi, 22:30, Digi Sport 1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Ajuns rezervă la campioana Franţei la fotbal, Paris Saint-Germain, portarul italian Salvatore Sirigu ar putea reveni în ţara sa, la Fiorentina, echipă al cărei titular între buturi este acum românul Ciprian Tătăruşanu, scrie site-ul violanews.com.

Sirigu este din acest sezon rezerva lui Kevin Trapp la PSG, cu care mai are contract până în luna iunie a acestui an. Goalkeeperul ar putea semna cu Fiorentina în mercato-ul din această lună, între cele două cluburi existând deja discuţii. Valoarea transferului ar fi de circa 7 milioane de euro.

"Uşa e deschisă, nu ştiu ce se va întâmpla. Vom căuta cu siguranţă cea mai bună soluţie pentru mine, pentru club şi pentru toată lumea", a spus portarul.

Ideea plecării lui Sirigu de la PSG este vehiculată de mai mult timp, deoarece portarul doreşte o echipă unde să fie titular, pentru a fi în lotul Italiei la EURO 2016. Sirigu a jucat din minutul 69 al meciului amical Italia - România, 2-2, disputat pe 17 noiembrie la Bologna. El a greşit la golul marcat în minutul 88 de Florin Andone.

AGERPRES

Cu mandat în Parlamentul European încă din 2009, Viorica Dăncilă n-a prea vorbit engleza în public.

Video Toulouse - Nantes 1-1. Tătăruşanu a primit gol în prelungiri, dintr-un penalty provocat de el