Încă un român lângă Răzvan Marin la Empoli
articol scris de Digi Sport21.10.2023, 12:00
Răzvan Marin (27 de ani) a ajuns la Empoli în vara anului 2022, sub formă de împrumut de la Cagliari.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTAl/MkYyMSUyRjE4MjIzNDdfMTgyMjM0N19w/cm9maW1lZGlhLTA4MTA2OTg5MDYuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTkzZjhi/MTM1YzU2NmI3ZjNkMGQ0MGQzN2MxMDk0ZjM2.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Internaționalul român a confirmat și a devenit rapid un titular de drept în primul 11 al formației. Pe lângă Marin, Empoli și-a mai luat un român în echipă, iar cei doi au susținut primul antrenament împreună.
Răzvan Marin nu mai e singurul român de la Empoli
În vârstă de 17 ani, Darius Fălcușan a ajuns la Empoli la începutul lunii ianuarie, după transferul de la Universitatea Cluj. Fundașul central a semnat cu formația italiană un contract până în vara anului 2026, iar randamentul său pare că i-a convins pe oficialii clubului, care l-au chemat la prima echipă.
Fălcușan a susținut primul său antrenament alături de echipa mare a celor de la Empoli, iar la finalul ședinței de pregătire a ținut să își facă o fotografie alături de conaționalul său, Marin.
- Fălcușan este o prezență constanță la loturile de juniori ale României, acolo unde a evoluat pentru U16, U17 și U18
![marin](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTAl/MkYyMSUyRjE4MjIzNTBfMTgyMjM1MF9t/YXJpbi5qcGcmdz01OTAmaGFzaD03ZDcx/ODk5ZjA1MGY2MzM5ZTJlOTNhMmQ0NjYwNDgyMQ==.thumb.jpg)
Răzvan Marin a ajuns la selecția cu numărul 50 la echipa națională
Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23 al partidei, iar Ianis Hagi a dublat avantajul ”Tricolorilor” la cinci minute distanță. Răzvan Marin a marcat golul al treilea al României, din penalty, în minutul 44. Scorul final a fost stabilit de Florinel Coman, minutul 50.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Este cel de-a doua reușită pentru mijlocașul lui Empoli în tricoul naționalei. Internaționalul român a ajuns la selecția cu numărul 50 la echipa națională. Răzvan Marin a debutat pe 8 octombrie 2016, într-un meci câștigat de România contra Armeniei, scor 5-0.
Etichete: empoli , razvan marin , darius falcusan
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...