gattuso-1

Video "Era mai bine să fiu înjunghiat!" Gattuso, nervos după ce portarul de la Benevento i-a stricat debutul

Video Inter - Chievo 5-0. Nerazzurrii au urcat pe primul loc, după cea mai clară victorie a sezonului

fiorentina sassuolo

Video Fiorentina - Sassuolo 3-0. Toscanii câștigă din nou în Serie A după o lună

inter chievo

03.12.2017, 18:45
  • Liga 1, etapa 25: Viitorul - Botoşani e luni, ora 20:45, pe Digi Sport 1

Inter Milano a profitat de înfrângerea lui Napoli cu Juventus şi a urcat pe primul loc în Serie A TIM. Echipa antrenată de Luciano Spalletti a făcut spectacol pe teren propriu în faţa lui Chievo şi s-a impus cu 5-0, după un meci în care Ivan Perisic a reuşit primul hat-trick în nerazzurro.

Astfel, pentru prima oară din ianuarie 2016, Inter este lider în Italia la finalul unei etape. Icardi&co. vor avea primul test serios de pe prima poziţie chiar sâmbătă, când vor juca Derby d'Italia cu Juventus, la Torino, ÎN DIRECT la Digi Sport.

Deşi i-au lipsit trei titulari - Joao Miranda şi Roberto Gagliardini suspendaţi şi Matias Vecino incomplet refăcut - Inter nu i-a lăsat nicio şansă adversarei şi a rezolvaz meciul încă din prima repriză. Perisic a deschis scorul în minutul 23, pentru ca Mauro Icardi să dubleze avantajul nerazzurrilor cu şapte minute înainte de pauză.

Căpitanul gazdelor a devenit astfel cel mai bun marcator din Serie A în acest sezon, cu 16 goluri, şi a intrat în Top 10 al golgheterilor interişti all-time, egalându-l pe legendarul Mario Corso. Ambii au înscris de câte 94 de ori pentru Inter.

În repriza a doua, trupa lui Spalletti şi-a continuat prestaţia excelentă. Perisic a mai marcat de două ori, iar între reuşitele sale a venit golul lui Milan Skriniar, care a finalizat o acţiune superbă.

După un meci în care raportul şuturilor a fost 39-7, Inter a obţinut cea mai clară victorie a sezonului şi aşteaptă marele duel cu Juventus de pe primul loc.

ECHIPELE

Inter: Handanovic - D'Ambrosio (Dalbert 77), Ranocchia, Skriniar, Santon - Borja Valero, Brozovic - Candreva (Karamoh 85), Joao Mario, Perisic - Icardi (Eder 75)

Antrenor: L. Spalletti

Chievo: Sorrentino - Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Gobbi (Jaroszynski 87) - Depaoli, Rigoni (Tomovic 64), Bastien - Birsa - Inglese, Meggiorini (Garritano 69)

Antrenor: R. Maran

Simptomele apar la câteva ore (până la maximum 24-48 de ore) după un eveniment şocant: pierderea...

Video Higuain, accidentare gravă cu Torino! A urmărit restul partidei cu ochii în lacrimi

Higuain

România furată | Cine sunt oamenii din spatele Tel Drum şi rolul lui Liviu Dragnea

Dinamo - FCSB! Cine va câștiga Derby de România? Asta au votat fanii

FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FCSB, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (1.05.2017)

Video Genoa - Inter 2-0. Autogol de generic al formației milaneze, cu Ranocchia și Skriniar în prim plan