Genoa Atalanta

Video Genoa - Atalanta 1-2. Prima victorie în deplasare din acest sezon al trupei din Bergamo

Video Inter, la un pas să fie eliminată din Cupă de o echipă din Serie C. A tremurat cu Pordenone și a câștigat la penalty-uri

donna real psg 1

Soluţia ideală pentru rezolvarea problemei Donnarumma. Două adversare din UCL, pregătite să facă o ofertă

inter por

13.12.2017, 01:00
  • Handbal feminin, Champions League: CSM București - Gyor (vineri, ora 20:30, Digi Sport 1)

Internazionale Milano a fost la un pas să ofere surpriza anului în Cupa Italiei, în fața lui Pordenone, o echipă din Serie C. Liderul din Serie A TIM s-a calificat în sferturile de finală după loviturile de departajare, scor 5-4, după 0-0 la capătul a 90, respectiv 120 de minute. În faza următoare, echipa lui Spalletti va juca împotriva câștigătoarei dintre AC Milan și Verona, care se întâlnesc miercuri, de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 3.

Inter a atacat tot meciul, dar s-a lovit fie de un portar excelent în persoana lui Perilli, în mai multe rânduri, fie de bară, cum a fost cazul pe finalul reprizelor de prelungiri, la lovitura de cap a lui Icardi (119).

La finalul celor 120 de minute de joc, Perilli a apărat două lovituri de la 11 metri, la șuturile lui Skriniar și Gagliardini. Pentru Pordenone au ratat Misuraca, Lulli și Parodi (pe primul și pe ultimul i-a blocat portarul Padelli, în timp ce Lulli a trimis peste poartă). 5-4 a fost scorul pentru milanezi la loviturile de departajare, cu penalty-ul decisiv transformat de Nagatomo pentru calificarea lui Inter.

Pordenone nu are amintiri plăcute de la meciurile încheiat în urma loviturilor de departajare. În iunie, în urmă cu o jumătate de an, în semifinalele play-off-ului de promovare în Serie B, a pierdut la penalty-uri în fața Parmei, scor 5-6.

Internazionale Milano a câștigat Cupa Italiei de 7 ori, ultima dată în 2011.

În sferturile de finală ale Cupei Italiei am putea avea parte de o nouă ediție din Derby della Madonnina. Inter va juca împotriva învingătoarei dintre AC Milan și Verona, care se întâlnesc miercuri, de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 3.

ECHIPELE

Inter (4-2-3-1): Padelli - Nagatomo, Skriniar, Ranocchia, Dalbert (80 Icardi) - Gagliardini, Vecino - Joao Cancelo, Eder, Karamoh (68 Perisic) - Pinamonti (46 Brozovic);
Antrenor: Luciano Spalletti;

Pordenone (4-2-3-1): Perilli - Formiconi, Stefani, Bassoli, Nunzela (117 Parodi) - Burrai, Lulli - Misuraca, Berrettoni (97 Ciurria), Miguel Angel (80 De Agostini) - Magnaghi;
Antrenor: Leonardo Colucci.

VIDEO Loviturile de departajare de la Inter - Portenone (5-4 d.l.d.)

ceballos real madrid internazionale milano transfer

Soldatul nord-coreean care a dezertat a recunoscut adevăratul motiv pentru care a fost împușcat

Video Sassuolo - Inter 1-0. Surpriza zilei! Icardi a ratat și un penalty, iar trupa lui Spalletti a ajuns la două înfrângeri la rând