wanda 24 1

Video Şi cu stângul, şi cu dreptul! Un jucător al Bolognei a făcut istorie, cu o "dublă" din lovitură liberă

samp genoa

Video Genoa - Sampdoria 0-2. Trei victorii la rând în derby pentru prima oară în peste 60 de ani

verdi dubla

04.11.2017, 21:05

În timp ce AC Milan traversează o perioadă dificilă, un jucător crescut de rossoneri, Simone Verdi, face spectacol în Serie A TIM.

Fotbalistul de 25 de ani a marcat de două ori din lovitură liberă pentru Bologna, în meciul de pe teren propriu cu Crotone. O performanţă cu atât mai spectaculoasă cu cât a reuşit să înscrie şi cu stângul, şi cu dreptul.

Verdi a deschis scorul în minutul 38, când a executat impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Mingea trimisă cu piciorul stâng l-a lăsat fără replică pe portarul calabrezilor, Alex Cordaz, inacapabil să schiţeze vreun gest.

După ce Crotone a restabilit rapid egalitatea, prin Budimir, Verdi s-a remarcat încă o dată. În prelungirile primei reprize, "nouarul" Bolognei a beneficiat de o altă lovitură liberă din preajma careului. A executat din nou perfect. De această, cu piciorul drept. Iar Cordaz a fost nevoit din nou să scoată mingea din poartă.

De peste trei ani nu mai marcase un jucător două goluri din lovitură liberă într-un meci din Serie A. Ultimul care o făcuse era brazilianul Paulinho, de la Livorno, într-un duel cu Udinese.

De asemenea, Verdi a devenit primul jucător care a înscris de două ori direct din lovitură liberă într-o partidă de Serie A executând atât cu stângul, cât şi cu dreptul, din sezonul 2004/05.

Ultimul fotbalist al Bolognei care a reuşit o "doppietta" din lovitură liberă a fost Cristiano Scapolo, în 1996.

Din păcate pentru Verdi, golurile sale, cu care a ajuns la cota 3 în acest sezon, nu au fost suficiente, iar Bologna a pierdut suprinzător în faţa lui Crotone, scor 2-3. După pauză, Trotta, din penalty, şi Budimir, au întors rezultatul pentru oaspeţi, la care Adrian Stoian a evoluat până în minutul 60, când a fost înlocuit de Rohden.

Suarez: ”Am plâns când Barcelona mi-a spus că mă vrea chiar dacă îl mușcasem pe Chiellini”

suarez-pique

Primul oraș de provincie din România care ar putea avea metrou

Video Faza zilei în Premier League: un fotbalist a greşit ziua meciului. ”Frate, jucăm mâine”

48228F9400000578-5268123-image-a-12_1515944431708

Federer zice că are șanse mici la AO: ”La 36 de ani nu mai pot fi considerat favorit”