Foto Spania, campioană în Liga Națiunilor la fotbal feminin, după finala cu Franța
articol scris de Digi Sport29.02.2024, 09:26
Selecţionata Spaniei, campioana mondială en-titre, a câştigat prima ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal feminin, în finala căreia a învins naţionala Franţei cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul La Cartuja din Sevilla, în faţa a 32.657 de spectatori.
![UEFA Womens Nations League Final - Spain v France - Estadio Olimpico de Sevilla](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDIl/MkYyOSUyRjE5MTg4OTZfMTkxODg5Nl9z/cGFuaWEtbGlnYS1uYXRpdW5pbG9yLTE2/LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD1l/MTUzNTQyMDM5ODVjZmI5YTIzZDc5YzBiMjMzMmI5Nw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Galerie Foto
Naționala de fotbal feminin a Spaniei, campioană în Liga Națiunilor
"La Roja'' a deschis scorul în minutul 32, prin Aitana Bonmati, câştigătoarea Balonului de Aur 2023, care a fost desemnată cea mai bună jucătoare a finalei.
Ibericele, care au dominat jocul de la un capăt la altul, şi-au majorat avantajul după pauză, prin Mariona Caldentey (53).
În meciul pentru locul 3, disputat miercuri la Heerenveen (Olanda), selecţionata Germania a învins cu 2-0 reprezentativa Olandei, obţinând cu această ocazie calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, ca reprezentantă a Europei, alături de Spania şi Franţa. Au marcat: Klara Buhl (67) şi Lea Schuller (78).
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În finala de la Sevilla au evoluat echipele:
Spania: Cata Coll - Ona Battle, Irene Paredes, Laia Codina, Olga Carmona (Oihane, 68) - Aitana Bonmatí, Laia Aleixandri, Jenni Hermoso (Vicky Lopez, 85) - Athenea (Eva Navarro, 2), Salma Paralluelo, Mariona. Selecţioner: Montse Tome.
Franţa: Peyraud-Magnin - De Almeida, Lakrar, Mbock, Karchaoui - Henry (Dali, 58), Geyoro - Diani (Dufour, 76), Le Sommer, Bacha (Majri, 76) - Katoto (Cascarino, 58). Selecţioner Herve Renard.
Arbitru: Tess Olofsson (Suedia), potrivit Agerpres.
Iuliana Demetrescu, arbitră din România, a fost al patrulea oficial la meciul dintre Spania și Franța.
Galerie Foto
Etichete: franta , fotbal feminin , liga natiunilor , spania liga natiunilor , nationala spania fotbal feminin
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...