"Thriller"! Reacția lui Răzvan Lucescu, după eliminarea din semifinalele Cupei Greciei
articol scris de Digi Sport21.02.2024, 23:19
Miercuri seara, PAOK Salonic a fost eliminată în semifinalele Cupei Greciei, după ce a pierdut, în deplasare, în fața lui Panathinaikos, scor 1-0 (5-6 d.l.d.).
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDIl/MkYyMSUyRjE5MDg5ODZfMTkwODk4Nl9w/cm9maW1lZGlhLTA4NDg0NTAxNjYuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTNjMDU5/ZTlkOGE1OWZjMzZkNDZkZjAwY2JlYmViNjE4.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Panathinaikos a eliminat-o pe PAOK din Cupa Greciei
După 0-1 în meciul tur, PAOK Salonic a venit pe terenul rivalei Panathinaikos pentru a se califica în ultimul act din Cupa Greciei. Formația antrenată de Răzvan Lucescu a fost foarte aproape de această performanță, însă totul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde elevii antrenorului român au ratat de patru ori.
"În fotbal sunt situații și de genul acesta. Am fost eliminați după o scurtă perioadă în care nu am jucat așa cum ar trebui.
Am dominat jocul, am câștigat în timpul regulametar, am făcut 2-0 și când eram în zece oameni am arătat că suntem o echipă care poate juca un fotbal bun împotriva oricărui adversar. Jucătorii știau de ieri că am venit aici pentru a ne califica.
Lucrurile au început foarte bine pentru noi, am făcut 2-0, dar Baba s-a accidentat. La penalty-uri sunt emoții, se poate întâmpla orice și am ratat calificarea. În această seară jucătorii au arătat o imagine fantastică. Acesta trebuie să fie drumul nostru. Trebuie să continuăm așa”, a spus Răzvan Lucescu, potrivit presei din Grecia.
Răzvan Lucescu, eliminare dramatică din Cupa Greciei după 18 penalty-uri executate
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În timpul regulamentar de joc, unicul gol a fost marcat de Andrija Zivkovic în minutul 72 din pasa decisivă a lui Jonny. Reușita mijlocașului sârb i-a permis trupei pregătite de Răzvan Lucescu să ducă partida în prelungiri, după ce, în meciul tur, Panathinaikos a câștigat în fața lui PAOK Salonic cu scorul de 1-0.
În prelungiri, PAOK Salonic și-a dublat avantajul prin Tomasz Kedziora, care a marcat pentru 2-0 în minutul 105 din pasa lui Kiril Despodov.
Însă, în ultimele clipe ale partidei, gazdele au reușit să egaleze scorul la general, de 2-2, după golul reușit de Dimitrios Limnios în minutul 120+9.
Astfel, echipa calificată în finala Cupei Greciei s-a decis la loviturile de departajare, unde trupa lui Răzvan Lucescu a pierdut în fața lui Panathinakos, scor 5-6, după ce elevii săi au ratat 4 din ultimele 5 penalty-uri ale lui PAOK Salonic.
În finala Cupei Greciei, dacă s-ar fi calificat, PAOK Salonic s-ar fi duelat cu câștigătoarea ”dublei” Panetolikos - Aris (în tur, Aris s-a impus, în deplasare, cu 1-0).
Etichete: razvan lucescu , paok , panathinaikos
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)