Federația a reacționat, după ce Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărțuire: ”E un scenariu SF”
articol scris de Digi Sport27.10.2025, 13:10
Denisa Golgotă (23 de ani) a anunțat, la revenirea în țară de la Mondialele de gimnastică, faptul că a depus plângere la Federație pentru hărțuire și amenințări.
Gimnastica SuperLiga: Botoșani - Rapid, luni, 21:30, DGS 1
SuperLiga: CFR Cluj - Voluntari, luni, 18:30, DGS 1
Gimnasta nu a vrut să dezvăluie numele oamenilor pe care îi acuză de hărțuire, dar a transmis că ”persoanele cu care mă antrenez în sală sunt cele care m-au hărţuit şi au încercat să mă facă să cedez psihic”. De asemenea, susține că a fost amenințată cu bătaia.
Ioan Suciu: ”Ce citesc pare un scenariu SF. Ar fi trebuit să spună acolo dacă s-a întâmplat ceva grav”
Ioan Suciu, noul președinte al Federației de Gimnastică, a reacționat și a transmis că a încercat să o ajute pe Denisa Golgota în măsură în care a putut.
De asemenea, Suciu a subliniat că nu înțelege reacție gimnastei. România a avut două reprezentante în finale la Mondialele de gimnastică. Sabrina Voinea a ocupat locul 7 la bârnă și locul 4 la sol și Denisa Golgotă a încheiat pe locul 7 la sol.
”Au fost niște chestiuni mai vechi, petrecute în trecut, care au culminat cu tot ce s-a întâmplat acum deși credeam că s-a trecut peste ele. Rivalitatea sportivă e bună, dar aici trecem peste o linie.
Eu, personal, i-am adus medic Denisei Golgotă, am umblat prin spitale, m-am zbătut ca totul să fie ok, acum ce citesc pare un scenariu SF. Ar fi trebuit să spună acolo dacă s-a întâmplat ceva grav.
Va urma o anchetă după această întrecere, nu las lucrurile așa nicio clipă pentru că nu putem merge înainte așa cum se prezintă situația acum”, a spus Ioan Suciu, potrivit prosport.ro.
Denisa Golgotă a depus plângere la Federație pentru hărțuire
Denisa Golgotă, care a revenit în competiții după o pauză, susține că a depus plângerea, dar a fost ignorată de Federație.
”Bullying-ul nu a fost doar în sala de antrenament, atât bullying cât şi hărţuire, am depus o plângere care a fost total ignorată de Federaţie. Cam toată lumea ştie la ce mă refer, persoanele cu care mă antrenez în sală sunt cele care m-au hărţuit şi au încercat să mă facă să cedez psihic.
(n.r. Există persoane în sală care te-au hărţuit personal?) Da! (n.r. Nu a fost niciun răspuns din partea Federaţiei?) Nu, toată lumea s-a făcut că plouă, din păcate.
Nu-mi pare rău că am revenit, consider că a fost cea mai bună decizie, sunt bucuroasă pentru ce am reuşit să fac, dar, într-adevăr, nu mă aşteptam să am parte de atâta discriminare şi de atât de mult rău. Poate o să spun la un moment dat, dar cred că toată lumea poate să tragă singură concluziile pentru că toată lumea ştie cu cine mă antrenez în sala de gimnastică.
(n.r. E discriminare şi din partea Federaţiei?) Cu siguranţă este, din păcate. Federaţie favorizează o gimnastă, nu anumite gimnaste, o gimnastă şi atât. Eu o să-mi văd de treabă, sper să se regleze lucrurile, ceea ce am fost nevoită să accept…nu e ok ce s-a întâmplat, sper să fie bine pe viitor şi să se ia măsuri.
Nu mă aşteptam să fie ce a fost, atmosfera care a fost şi ce s-a întâmplat în acest an. Pentru mine, psihic a fost foarte greu să merg mai departe, nu ştiu câte persoane ar fi reuşit să ajungă unde am ajuns, având în vedere cât de mult am suferit.
Nu ştie nimeni prin cât de multe lucruri eu am trecut. Singurele persoane care m-au susţinut sunt persoanele din familie, fără ei n-aş fi ajuns niciodată aici. Doamna Corina Moroşan, doamna Carmencita Constantin şi doamna Silvia Stroescu sunt singurele persoane care de la început au fost cu mine şi au făcut ceva pentru ca eu să revin în sală şi să-mi reiau antrenamentele.
Singura persoană care a avut grijă de mine în Jakarta a fost doamna Corina. În rest, nimeni nu s-a interesat de cum sunt, să vină să mă întrebe cineva de cum mă simt, dacă pot să concurez. Doar doamna Corina.
Denisa Golgotă: ”Au venit fete la mine să-mi spună ce a spus acea persoană, că mi-ar da pumni până mă desfigurează”
Cu siguranţă m-aş fi aşteptat la mai mult din partea Federaţiei, sunt total dezamăgită. În acelaşi timp, sunt mulţumită de mine că şi aşa cum a fost, eu mi-am făcut treaba şi a fost un an foarte reuşit.
Când făceam gimnastică acum 5 ani de zile, nu exista ca cineva să fie prioritar, acum a fost un şoc şi pentru mine aceste favoritisme. Eu am un vis, încă cred că ceva se va schimba după Mondial, nu este normal să fie un aşa tratament faţă de celelalte sportive, nu doar de mine.
Pot spune că s-a întâmplat de foarte multe ori să vină fete la mine şi să-mi spună ce au auzit că a spus acea persoană, că mi-ar da pumni în gură până mă desfigurează şi am nevoie de operaţii estetice”, a declarat Denisa Golgotă, citată de as.ro.
Etichete: ioan suciu , denisa golgota , federatia de gimnastica
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Aproximativ 25% dintre bărbații cu alopecie androgenică observă căderea părului până la vârsta de...