Adversare din Macedonia, Danemarca, Ucraina și Elveția pentru Minaur Baia Mare în Liga Campionilor
26.06.2015, 21:53Campioana la handbal masculin HCM Minaur Baia Mare va evolua în grupa D a Ligii Campionilor, cu echipele HC Metalurg (Macedonia), Skjern Handbold (Danemarca), Motor Zaporoje (Ucraina), Kadetten Schaffhausen (Elveţia) şi câştigătoarea turneului preliminar, potrivit tragerii la sorţi de vineri seară.
![minaur b](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwNiUyRjI2JTJGNDY5MzY2XzQ2OTM2/Nl9taW5hdXJfYi5qcGcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9ZDRlODkxN2Y4OTZjMDMxNjE0ZjY1ODc5ZTBjYzEzM2M=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În grupa C vor juca echipele Naturhouse La Rioja (Spania), HC Meshkov Brest (Belarus), Chekhovskie Medvedi (Rusia), Futebol Clube do Porto (Portugalia), Vojvodina (Serbia) şi Tatran Preshov (Slovacia).
În turneul preliminar, a cărui câştigătoare va evolua în grupa D din care face parte şi Minaur Baia Mare, se vor duela pentru prima poziţie, în 5-6 septembrie, Elverum Handball Herrer (Danemarca)-OCI-Lions (Olanda), respectiv Alpla HC Hard (Austria)-RK Borac (Bosnia).
Minaur Baia Mare, care joacă în premieră în Liga Campionilor, s-a aflat în urna a cincea valorică din şase, la tragerea la sorţi pentru grupele C şi D din Liga Campionilor. Tot vineri seară va avea loc şi tragerea la sorţi pentru grupele A şi B, de ranking superior.
În conformitate cu noul regulament al Ligii Campionilor în grupele valorice A şi B se vor afla 16 echipe, iar în grupele C şi D, de ranking inferior, 12 echipe, între care şi Minaur Baia Mare.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Grupele A și B vor avea câte opt echipe la start, câștigătoarele urmând să meargă direct în sferturi, iar următoarele cinci clasate să evolueze în optimile de finală. Grupele C și D vor avea șase formații la start, câștigătoarele grupelor urmând să întâlnească ocupanta locului doi din cealaltă grupă, într-un singur meci. Câștigătoarele acestor meciuri se vor alătura celorlalte zece formații din grupele A și B în optimile de finală.
Meciurile din grupe vor începe în 16 septembrie, în timp ce turneul preliminar, cu participarea a patru echipe este programat la începutul lunii septembrie.
Turneul Final Four va avea loc la Koln, la finalul lunii mai 2016. Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona.
Etichete: handbal , liga campionilor , elvetia , ucraina , tragere la sorti , grupe , zaporoje , danemarca macedonia
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...