CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
ionut-pantiru
Exclusiv Suprinzător! Anunțul lui Gigi Becali despre jucătorul de la FCSB căruia ”îi plătește salariul degeaba de 3 ani”
Fotbal Club

Video Germania - România 24-22. "Tricolorele" mai pot ajunge în sferturile CM doar printr-o "minune". Danemarca, învinsă de Japonia

08.12.2023, 00:18

România a pierdut meciul cu Germania, scor, 22-24, din Grupa Principală 3 a Campionatului Mondial de handbal feminin.

captura
Meciul dintre Germania și România / Foto: Captură Digi Sport
  • EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

"Tricolorele" au făcut o primă repriză extraordinară, încheiată cu avantaj de trei goluri. Însă, nemțoaicele s-au redresat în partea secundă și au reușit să revină ușor-ușor pe tabelă.

Germania - România 24-22. "Tricolorele" nu pot ajunge în sferturi decât printr-un scenariu demn de SF

În minutul 43, Germania a făcut 16-15 prin Lott, iar de atunci diferența a fost majorată în mai multe rânduri. Dacă nemțoaicele au ratat mult în prima parte, același lucru l-au făcut și "Tricolorele" în repriza a doua, iar eșecul nu a mai putut fi evitat.

În urma acestui rezultat, Germania a urcat pe primul loc, cu șase puncte, în timp ce România a încheiat ziua pe locul 5, cu două puncte, astfel că se mai poate califica în sferturi printr-un singur scenariu, foarte puțin probabil.

Concret, pentru ca România să încheie grupa pe locul doi, toate astrele ar trebui să se alinieze în favoarea noastră. Potrivit GSP.ro, "Tricolorele" ar depinde de celelalte rezultate, asta în cazul în care înving Japonia și Polonia și fac șase puncte.

Factorul-cheie și cel care face acest scenariu aproape imposibil este ca Danemarca să piardă meciurile rămase, iar astfel să încheie grupa cu patru puncte. Totuși, având în vedere că danezele au pretenții la medalia de aur, ar fi cu adevărat o "minune" ca acest lucru să se și întâmple.

Dacă, totuși, aceste rezultate ar avea loc, Germania ar încheia grupa de pe primul loc, în timp ce România ar fi pe doi, la egalitate de puncte cu Polonia, dar avantajată de rezultatul din meciul direct.

clasamentgrupa3etapa3cmhandbalfeminin
Clasament Grupa Principală 3 la Campionatul Mondial de handbal feminin / Foto: Captură flashscore.ro

Germania - România 24-22

Min. 60: Final de meci! Germania câștigă, scor 24-22, iar România nu mai are șanse de calificare în sferturi.

Min. 58: Bazaliu înscrie și păstrează suspansul, dar nemțoaicele încă au avantaj de trei goluri, scor 24-21.

Min. 52: Buceschi transformă de la 7 metri și "Tricolorele" reduc din diferență, scor 22-18.

Min. 43: Lott înscrie și Germania trece pentru a doua oară în acest meci la conducere, scor 16-15.

Min. 39: Aceeași Behrend găsește din nou drumul spre gol și nemțoaicele se apropie la un singur gol, scor 14-15.

Min. 31: Behrend marchează primul gol al reprizei secunde și Germania reduce din diferență, scor 10-12.

Min. 31: Începe partea secundă.

Min. 30: Pauză. Germania - România 9-12.

Min. 30: Neagu înscrie al doilea său gol de la acest turneu final și "Tricolorele" se desprind pe tabelă înaintea pauzei, scor 9-12.

Min. 24: Pintea este de-a dreptul remarcabilă! Pivotul României mai punctează o dată, scor 7-9.

Min. 18: Pintea înscrie din nou de la limita careului de 7 metri, scor 5-8.

Min. 11: Buceschi transformă de la 7 metri pentru România, scor 3-6.

Min. 5: România revine rapid pe tabelă și se desprinde la două goluri grație reușitei lui Pintea, scor 1-3.

Min. 2: Germania înscrie primul gol al meciului prin Berger, scor 1-0.

Min. 1: A început meciul!

O calificare din Grupa Principală 3, în care trebuie să ocupăm unul dintre primele două locuri, ar însemna, practic, îndeplinirea obiectivului de calificare pentru turneul preolimpic.

Pentru prima dată la actualul turneu final, găzduit de Danemarca, Norvegia și Suedia, selecționerul o poate folosi și pe Cristina Neagu (35 de ani). Cea mai titrată handbalistă a României nu este refăcută total, dar ar putea intra în anumite momente ale partidei.

Anunțul că recuperarea Cristinei decurge bine, dar ar mai avea nevoie de timp pentru a ajunge la sută la sută din capacitatea fizică a fost făcut de președintele FRH, Constantin Din.

În prima partidă din cadrul competiției, România a trecut fără drept de apel de Chile, scor 44-19. A urmat apoi succesul fără probleme cu Serbiascor 37-28. ”Tricolorele” au prestat un joc entuziasmant și au obținut două puncte pentru grupele principale.

Cristina Neagu, în timpul unui antrenament / Foto: Profimedia

România a câștigat patru dintre ultimele cinci meciuri directe cu Germania. Ultimul a fost egal

Meciuri directe Romania Germania
Meciuri directe România - Germania, handbal feminin / Foto: Captură flashscore.ro

Etichete: cristina neagu , cm handbal feminin , video germania romania

Țara care își mută capitala pentru că actuala se scufundă în mare. Pentru asta, se construiește un oraș de la zero

Indonezia se pregătește să își mute capitala din Jakarta în Nusantara, aflat încă în construcție...

profimedia-0868753464
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor
FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20

Tragedie! Un campion a anunțat că fiul său în vârstă de 15 luni a murit: ”Prietenul meu e fără viață. Vă rog, ajutați-mă”
francis-ngannou
După ce FCSB a câștigat titlul, Giani Kiriță a făcut un anunț neașteptat
giani kirita
Fotbalistul de la CFR pe care Dan Petrescu îl dă afară. Ioan Varga a confirmat: ”Nu-l vrea”
CFR Cluj v FC Arges - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 19 Feb 2023
Tatăl Cristinei Neagu a murit. CSM București: ”Strângem rândurile alături de căpitanul nostru!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Skjern - Dinamo, LIVE VIDEO, 19:45, DGS 3. ”Dulăii” au avantaj minin în lupta pentru Fianl Four-ul EHF European League
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Viciul lui sunt femeile! S-a logodit cu o actriță, iar la câteva zile s-a afișat cu un manechin
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
De unde vine expresia „are viața lui Berilă"? Personajul a fost faimos în România interbelică
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”