norway

Norvegia, prima finalistă la Mondialul de handbal. Nu i-a dat nicio şansă nici Olandei

Norvegia şi Franţa vor lupta pentru titlul mondial. Suedia, învinsă dramatic în semifinale

bucurie franta

News Alert Surpriză de proporții la Hamburg! Franța e noua campioană mondială la handbal feminin!

franta suedia

16.12.2017, 09:24
  • Handbal feminin, Champions League: CSM București - Gyor (vineri, ora 20:30, Digi Sport 1)

Campioana mondială en-titre, Norvegia, şi vicecampioana olimpică, Franţa, se vor înfrunta în finala Mondialului de handbal feminin din Germania.

Într-o reeditare a finalei ediţiei trecute, Norvegia a învins clar Olanda, vicecampioana lumii, cu scorul de 32-23 (17-10), la Hamburg.

Scandinavele au început în forţă şi au condus cu 8-1, diferenţă care s-a menţinut şi la pauză (17-10). Norvegia şi-a păstrat cadenţa şi după pauză, obţinând o victorie facilă.

Nora Mork a marcat opt goluri pentru Norvegia, Stine Oftedal a contribuit cu şase, Veronica Kristiansen cu cinci, iar Amanda Kurtovic (CSM Bucureşti) cu patru.

Pentru Olanda, echipă antrenată de daneza Helle Thomsen (CSM Bucureşti), Laura van der Heijden a înscris cinci goluri, Lois Abbingh şi Yvette Broch câte patru.

În cealaltă semifinală, disputată tot la Hamburg, Suedia a fost învinsă dramatic de Franţa, cu scorul de 24-22 (11-12).

Nordicele conduceau cu 22-21 în min. 56, dar ''Les Bleues'' au marcat ultimele trei goluri ale partidei şi au obţinut victoria.

În prima repriză, Franţa a avut 10-6 pe tabelă, dar Suedia a înscris de şase ori la rând, întorcând scorul (12-10), iar la pauză a avut avantaj de un gol, 12-11. Franţa s-a desprins din nou după pauză, cu 19-15, dar Suedia a egalat, 19-19, a avut 22-21, dar a pierdut cu 22-24.

Cele două jucătoare suedeze de la CSM Bucureşti, Isabelle Gullden şi Nathalie Hagman, au marcat două, respectiv opt goluri. Jamina Roberts a reuşit cinci, iar Johanna Westberg patru.

De partea cealaltă, Alexandra Lacrabere a înscris cinci goluri, Blandine Dancette şi Allison Pineau câte patru, Laurisa Landre şi Grace Zaadi câte trei. Portarul Amandine Leynaud a reuşit nu mai puţin de 14 parade, având un procentaj de 40%.

Finala dintre Norvegia şi Franţa va avea loc duminică, de la ora 18.30, tot la Hamburg, într-o reeditare a semifinalei Euro 2016, câştigată cu 20-16 de scandinave.

În finala mică se vor înfrunta Suedia şi Olanda.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Soldatul nord-coreean care a dezertat a recunoscut adevăratul motiv pentru care a fost împușcat

Video Suedezii au luat-o razna într-un studio TV, la golul lui Toivonen

comentatori suedezi

Video Lloris, pus la zid de presa franceză după gafa din Suedia. Ce notă a primit portarul "cocoşilor"