romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 (15.03.2014)
Federico Piovaccari îi avertizează pe jucătorii FCSB-ului: ”Traseul e mai dificil acum!”
Fotbal Club

România - Germania 23-26. Trebuie să învingem Ungaria pentru a termina grupa pe 2

10.12.2013, 13:01

Fetele noastre au ratat șansa de a urca pe locul 1 al Grupei D, ca urmare a înfrângerii din meciul cu Germania, 23-26.

Elevele lui Tadici au fost conduse încă din debut, cu 4-1şi 8-4 (min. 16), fiind nevoite să alerge tot meciul, în zadar însă, după egalare. Apărarea şi portarul Talida Tolnai au făcut faţă cu greu liniei de nouă metri germane, dar treptat ofensiva României a reuşit să contracareze, 12-11 (min. 27).

Finalul primei reprize cu Germania a animat tribunele, mult mai populate ca în precedentele două zile. Jucătoarele au simţit diferenţa, dar nu au reuşit egalarea la ultimul atac înaintea pauzei, 13-12, pentru Germania.

Debutul reprizei secunde a fost extrem de slab pentru tricolore, care au primit trei goluri în trei minute, 16-12. Dominaţia Germaniei a continuat, 19-14 (min. 34), antrenorul Tadici certându-şi jucătoarele la time-out:

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

“S-au dus din nou la cinci goluri, ce faceţi?“, tehnicianul primind şi un cartonaş galben pentru comentarii la adresa arbitrajului.

Deși am dat de mai multe ori senzația că putem reveni, până la urmă fetele noastre s-au recunoscut învinse, mai ales din cauza pripelii din atac și a greșelilor din apărare.

În plus a contat și faptul că din cele 10 aruncări de la șapte metri, am ratat cinci. Plus că am trimis și de cinci ori balonul în bară. Asta, spre deosebire de Germania, care n-a beneficiat de nicio aruncare de la 7 metri tot meciul.

Woltering, portărița, dar mai ales Muller, au fost principalele obstacole ale Germaniei. Muller a marcat nu mai puțin de 11 goluri pentru naționala țării sale, din totalul celor 26 de goluri marcate marți seară. Cu acest scor, România mai are acum șanse doar la locul doi în grupă, dar pentru asta trebuie să învingă Ungaria joi.

Marcatoare:

România – Nechita 6 goluri, Neagu 4, Perianu 3, Marin 3, Ciuciulete 3, Brădeanu 2, Ardean-Elisei 1, Manea 1

Germania – Muller 11 goluri, Naidzinavicius 4, Steinbach 4, Nadgornaja 3, Augsburg 2, Althaus 1, Loeper 1.

De ce trebuie să terminăm pe 2?

Pentru că, astfel, România va avea parte de un adversar facil în optimi și deci șanse mai mari pentru a ajunge în sferturi. Mai exact, vom juca cu locul trei din Grupa C, cel mai probabil cu Angola.

Tricolorele, care vor juca la Novi Sad până în optimile de finală, au câştigat anterior meciurile cu Tunisia, scor 27-17 şi cu Australia, scor 32-13, iar după trei etape rămân cu 4 puncte.

În primul meci de marţi din grupa D, Cehia-Tunisia 28-24. Ultima partidă a zilei în grupa României este cea dintre Ungaria şi Australia.

Grupa D (ce meciuri au mai rămas de jucat)

România - Cehia (20.15).

# România singura echipă naţională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.

LIVETEXT

FINAL. Germania s-a impus cu 26-23 iar fetele lui Tadici sunt obligate acum să învingă joi Ungaria pentru a termina pe locul doi în Grupa D. Asta pentru a avea un culoar mai ușor spre sferturi.

Min. 59 - Neagu a ratat de la 7 metri. Woltering a apărat senzațional. A fost a 10-a lovitură de la 7 metri pentru România.

Min. 57 - Neagu a transformat, după ce prima dată ratase: 23-25, dar Muller a refăcut imediat diferența.

Min. 56 - A noua aruncare de la 7 metri, scoasă acum de Manea.

Min. 56 - Muller a marcat al 10-lea gol al ei, din 25 ale Germaniei.

Min. 54 - Elisei a trimis în bară! A cincea bară. Din fericire, a marcat Ciuciulete: 22-24

Min. 52 - Nechita a finalizat superb un contraatac, după o intervenție excelentă a Paulei Ungureanu. Din păcate, a marcat iar Muller: 21-24.

Min. 51 - Neagu a transformat impecabil o lovitură de la 7 metri: 20-23.

Min. 49 - Brădeanu a marcat al doilea gol al său și revenim iar la trei goluri de Germania: 19-22

Min. 47 - Neagu a marcat un gol senzațional, la vinclu, și diferența s-a redus acum la trei goluri: 18-21

Min. 46 - Neagu și Nechita au marcat și România se apropie: 17-21

Min. 43 - Brădeanu a marcat și ea primul gol al serii, în doi timpi, dar imediat au replicat și nemțoaicele: 15-21

Min. 40 - Mai respirăm și noi. A marcat Perianu. De pomană, pentru că pe contraatac au marcat și nemțoaicele prin Muller. Time-out TADICI.

Min. 37 - Fetele noastre au ratat două oportunități de a marca, prin Ada Nechita, care a trimis balonul în poartă, dar a călcat semicercul, și prin Ciuciulete care a primit o pasă aiurea de la Nechita, pe un contraatac. În schimb, au marcat nemțoaicele. De două ori: 13-18.

Min. 37 - A reintrat Cristina Neagu, care a mai jucat cam 15 minute în prima parte.

Min. 36 - AM RATAT A PATRA LOVITURĂ DE LA 7 METRI, a treia în bară! Ada Nechita a tras în transversală.

Min. 34 - Reducem din diferență. Ada Nechita a transformat de la 7 metri, lovitură scoasă de Oana Manea, primul gol al reprizei a doua.

Min. 32 - Contraatac al nemțoaicelor, al doilea al meciului, prin Augsburg, care a finalizat: 12-16.

Min. 32 - A înscris și Nadgornaja: 12-15

Min. 32 - Muller, al șaselea gol! România - Germania 12-14

Min. 31 - A început repriza a doua.

Min. 30 - Perianu a avut șansa egalării, dar a tras în portar. La pauză, Germania conduce România cu 13-12

Min. 29 - Ciuciulete a marcat din nou, după ce, cu o fază înainte Oana Manea nimerise bara! România - Germania 12-13

Min. 26 - Germania marchează din nou, prin Naidzinavicius, cu toată opoziția Aureliei Brădeanu, care a fost eliminată pentru două minute.

Min. 26 - Contraatac fulger al nostru prin Ada Nechita, care nu iartă și România s-a apropiat la un gol de Germania. Time-out pentru nemți.

Min. 25 - Ada Nechita a marcat al doilea gol al său și al 10-lea pentru România, din lovitură de la 7 metri, scoasă de Manea. România - Germania 10-12

Min. 24 - Muller, coșmarul României. A marcat iar, pentru a cincea oară, și Germania conduce cu 12-9

Min. 22 - Mutare inspirată a lui Tadici, care a scos-o  pe Neagu și a introdus-o pe Perianu. Aceasta din urmă a marcat din nou. România - Germania 9-11

Min. 21 - Fetele noastre au redus din diferență, prin Luciana Marin.

Min. 19 - După ce Tadici s-a răstit la fete, Perianu s-a înălțat și a finalizat elegant, după care Ciuciulete a marcat și ea primul gol.

Min. 17 - A TREIA RATARE DE LA 7 METRI. Marin a tras acum în bară. Eliminare de două minute pentru Nadgornaja, care a luat-o de gât pe Manea.

Min. 16 - Festival de goluri Muller. L-a marcat pe al patrulea al său și al zecelea al Germaniei. România - Germania 5-10

Min. 15 - Luciana Marin a marcat un gol important, dar imediat au reacționat și nemțoaicele, tot cu gol.

Min. 15 - Muller a marcat al treilea gol. Scor 4-8

Min. 14 - Neagu a tras de pe picioare, dar, din nou, a respins portarul Germaniei.

Min. 14 - Și Cristina Neagu a ratat o șansă de a marca. A apărat portarul.

Min. 13 - Luciana Marin a ratat o aruncare de la 7 metri. A trimis în bară. România - Germania 4-7

Min. 11 - Germania a refăcut diferența de două goluri.

Min. 10 - Oana Manea a reușit să marcheze un gol extrem de important. Scor 4-5

Min. 9 - Elisei a luat o cursă pe cont propriu și a marcat cu toată opoziția nemțoaicelor. Scor 3-4

Min. 9 - Ada Nechita a încercat golul al treilea, dar a tras în blocaj.

Min. 8 - Luciana Marin a transformat lovitură și scorul este acum 4-2 pentru Germania.

Min. 7 - Oana Manea a scos cea de-a doua lovitură de la 7 metri.

Min. 6 - Germania conduce cu 4-1. Tadici a cerut primul time-out.

Min. 6 - Muller a marcat al doilea gol pentru Germania, care conduce cu 3-1.

Min. 5 - Aurelia Brădeanu a ratat lovitura de la 7 metri! A tras în portar.

Min. 5 - Aruncare de la șapte metri pentru România scoasă de Oana Manea.

Min. 4 - Germania conduce cu 2-1, după ce golul nostru a fost marcat de Ada Nechita.

Min. 2 - Nici fetele noastre n-au reușit să marcheze. Oana Manea și Cristina Neagu au fost blocate

Min. 1 - Nemțoaicele au ratat prima aruncare

Min. 1 - A început partida.

Etichete: romania - germania , romania handbal feminin , germania handbal , romania australia , romania live text , germania live text , handbal live text , romania serbia

S-a declanșat o „cursă pe viață și pe moarte” care va transforma cu totul cea mai mare piață a mașinilor electrice din lume

O „cursă pe viață și pe moarte” s-a declanșat în cea mai mare piață a mașinilor electrice din lume...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto Diana Șucu, detalii neștiute despre Dan Șucu: ”A slăbit 10 kg. I-a fost greu”
dan-sucu
Barcola a rupt tăcerea! Ce a spus despre faza la care Istvan Kovacs l-a eliminat pe Araujo, în Barcelona - PSG 1-4
Foto Cum a fost surprins Mirel Rădoi la meciul cu CFR Cluj, după ce i-a spus ”NU” Universității Craiova
mirel radoi craiova cfr cluj (11)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Nelly Furtado, într-o rochie mulată, cu șireturi, la premiera „The Greatest Hits”. „Ești uluitoare”, i-au transmis fanii
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița