csm bucuresti

Video Au rezistat doar trei minute! CSM București, calificare la pas în sferturile Cupei la handbal feminin

România, în finala Trofeului Carpați! Succes clar cu Bahrain

nationala de handbal masculin

Tricolorii, în finala Trofeului Carpați! Calificare cu Bahrain, după un meci cu multe durități

HANDBAL MASCULIN:ROMANIA-BAHRAIN, TROFEUL CARPATI (5.01.2018)

05.01.2018, 22:08
  • Tenis, WTA, Stuttgart: Simona Halep - Coco Vandeweghe (vineri, 14:30, Digi Sport 2)

• Serie A, EXCLUSIV, etapa 35: Inter-Juventus (sâmbătă, ora 21:45, pe Digi Sport 2) şi Fiorentina-Napoli (duminică, ora 19:00, pe Digi Sport 2)

Naţionala masculină de handbal a României va juca finala Trofeului Carpaţi la handbal masculin, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Călăraşi. Tricolorii au trecut de Bahrain cu scorul de 29-20 (11-13), în prima semifinală.

Tricolorii vor înfrunta formaţia Portugaliei, care a dispus în prima semifinală de Tunisia, cu scorul de 33-29 (14-14).

România a avut o primă repriză foarte slabă, fiind condusă cu 1-3 (min. 5), 8-3 (14), 11-7 (21), pentru ca la pauză scorul să fie de 13-11 pentru oaspeţi.

Echipa antrenată de Xavier Pascual a avut un debut excelent de repriză secundă, cu cinci goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 16-13 (38).
Bahrainul nu a marcat timp de 10 minute şi 30 de secunde, dar apoi a reuşit să restabilească egalitatea, 16-16 (42).

La scorul de 18-18, România a apăsat pe acceleraţie şi a înscris de trei ori la rând, 21-18 (49), iar echilibrul s-a rupt definitiv. În ultimele şase minute de joc, România a marcat de cinci ori, iar oaspeţii nu au mai punctat.

Oaspeţii au avut şi doi jucători care au primit cartonaşe roşii, Mohamed Habib în prima repriză (26), pentru faptul că a executat în faţa lui Mihai Popescu o aruncare de la 7 metri, iar Hasan Madan, în repriza a doua, pentru a treia eliminare de două minute.

Au evoluat echipele:

România: Ionuţ Iancu, Mihai Popescu - Alex Şimicu (3 goluri), Adrian Rotaru, Demis Grigoraş (3), Dan Racoţea (1), Marius Sadoveac (6), Gabriel Bujor (1), Dragoş Soare (2), Nicuşor Negru (6), Alex Csepreghi (2), Javier Humet, Robert Militaru (1), Cristian Fenici (1), Viorel Fotache (1), Chike Onyejekwe (2). Selecţioner: Xavier Pascual.

Bahrain: Abdulla Alzimoor, Mohamed Al Husain, Ali Khamis - Ali Eid, Ali Merza (1), Alfardan Hasan (1), A. Qader Mahmood (4), Mohamed Ali (1), Jalal Ahmed (4), Mohamed Merza, Ali Yousuf, Hasan Madan, Mohamed Almaqabi (2), Husain Alsayyad (4), Mohamed Habib (1), Komail Mahfoodh, Jasim Alsalatna, Ali Abdulqader, Mahdi Saad (2).
Selecţioner: Gudmundur Gudmundsson.

Sâmbătă, finala mică, Tunisia - Bahrain, va avea loc de la ora 18:45, iar finala mare va opune România şi Portugalia, de la ora 21:05.

Agerpres

Eliza Buceschi, decisivă în victoria dramatică împotriva Rusiei: "Asta a fost sarcina mea"