romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (29.02.2024)
Helmut Duckadam a pus la zid un jucător de la FCSB: "Și-a luat salariul și atât!"
Stirile Digi Sport

România-Islanda 22-19! Elevele lui Tadici obțin prima victorie la CE

05.12.2012, 12:12

Naţionala de handbal feminin a României a obţinut miercuri, la Vrşeţ, prima victorie din grupa D a CE din Serbia, scor 22-19 (15-13), cu reprezentativa Islandei şi s-a calificat matematic în grupele principale ale competiţiei.

curea romania
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

România a început mai slab partida și a fost condusă cu 2-1, dar apoi Meiroșu și Brădeanu au reușit să ne aducă pentru prima dată în avantaj. Islandezele au arătat ca o echipă foarte bună, iar în minutul 12 au avut cel mai mare avans din prima parte: 5-8! România a avut o serie foarte bună și a revenit la conducera jocului cu 12-10 cu puține minute înainte de pauză și datorită unei evoluții foarte bune a Talidei Tolnai.

La cabine s-a intrat cu avantaj mic pentru România - 15-13. La reluare, în poarta României a intrat Paula Ungureanu, care a debutat cu trei intervenţii consecutive reuşite, în aplauzele fanilor, dar şi ale coechipierelor. Primul gol al reprizei secunde a venit abia în minutul 38, 14-15.

Islanda a restabilit egalitatea pe tabelă, iar apoi în minutul 41 au înscris și elevele lui Tadici pentru prima dată în repriza secundă. Partida a continuat cu un joc destul de haotic de ambele părţi, cu realizări puţine, dar o miză foarte mare: calificarea României mai departe versus eliminarea Islandei (17-16, min. 47). Antrenorul Tadici a primit cartonaş galben pentru proteste la o decizie de arbitraj, care a oferit un atac Islandei (min. 48), iar Brădeanu a adus ulterior egalarea, 17-17. “România, România”, cântau fanii în tribune, în timp ce în teren, jucătoarele noastre erau extenuate. Emoțile s-au risipit în momentul în care tricolorele s-au desprins la 20-17 și 21-18.

Rezultatul final a fost 22-19 după un ultim gol al Adinei Meiroșu.

MARCATOARELE

Islanda – Jonsdottir 5 goluri, H. Skuladottir 4, D. Skuladottir 2, Pekaskyte 2, Stefansdottir 2, Sigurdardottir 1, Gudmundsdottir 1, Knutsdottir 1, Bragadottir 1

România – Brădeanu 7 goluri, Meiroşu 4, Stanca 3, Curea 2, Geiger 2, Neagu 1, Nechita 1, Vădineanu 1, Manea 1.

Marţi, în meciul de debut din grupa D, tricolorele au remizat cu Rusia, scor 21-21, în timp ce Muntenegru a dispus de Islanda, cu 26-16. În primul meci al zilei de miercuri, Muntenegru a învins şi Rusia, cu 30-27 şi este lider, cu 4 puncte, urmată de România, cu 3, Rusia cu 1 puncte şi Islanda 0. Cu o etapă înaintea încheierii grupei, România este calificată matematic în grupele principale, rezultatele de vineri urmând a stabili doar clasamentul final.

Joi este pauză în grupa D, iar vineri se vor juca ultimele două meciuri, după programul: Rusia-Islanda (19.05) şi România-Muntenegru (21.15).

După meciurile din grupele preliminare, primele trei clasate se vor califica în cele două grupe principale, a câte şase echipe. Partidele se vor juca între 9-13 decembrie, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.

LIVE TEXT

FINAL! ROMÂNIA se impune cu 22-19 în fața Islandei

Min 59:54 GOL ROMÂNIA 22-19! Meiroșu înscrie ultimul gol al meciului

Min 59:26 Time-out Tadici. Nu mai avem cum să pierdem partida, dar am suferit mai mult decât ne-am fi așteptat.

Încă un minut și jumătate

Min 57:47 Bară Brădeanu!

Min 57:03 GOL ISLANDA 21-19! Scorul se strânge, trebuie să marcăm

Min 56:25 Melinda Geiger trimite în bară de la 7 metri!

Min 55:53 Aruncare mult peste poartă a islandezelor

Min 54:47 GOL ROMÂNIA 21-18! Geiger marchează

Min 53:56 GOL ISLANDA 20-18!

Min 52:35 GOL ROMÂNIA 20-17! O nouă torpilă din partea Aureliei Brădeanu și ne distanțăm la trei goluri

Min 51:55 Islandezele ratează de la 7 metri!

Min 51:14 GOL ROMÂNIA 19-17! Aruncarea Cristinei Neagu lovește bara, dar Ionela Stanca e pe fază și înscrie nestingherită

Min 50:32 GOL ROMÂNIA 18-17! Aceeași Brădeanu aduce echipa în avantaj cu cea de-a șasea reușită!

Min 47:44 GOL ROMÂNIA 17-17! Brădeanu menține intacte speranțele româncelor

Min 46:25 Bară Cristina Neagu!

Min 46:01 GOL ISLANDA 16-17! Adversarele trec la conducere

Min 44:53 Reflexul Paulei Ungureanu menține egalitatea pe tabelă

Min 44:19 Time-out Tadici

Min 43:41 Oana Manea înscrie, dar golul este anulat pentru fault în atac!

Min 42:13 GOL ISLANDA 16-16! Nordicele egalează printr-un șut la vinclu

Min 40:02 GOL ROMÂNIA 16-15! Clara Vădineanu marchează primul gol al României din repriza a doua după 10 minute de joc!!!

Min 39:33 GOL ISLANDA 15-15! Adversarele transformă o lovitură de la 7 metri

Min 38:38 Revenită de pe bancă, Meiroșu trage pe lângă

Min 37:33 GOL ISLANDA 15-14! Primul gol al reprizei după 7 minute și jumătate de joc.

Min 37:19 Brădeanu arunca pe lângă

Min 36:36 Ajutată de blocaj, Paula mai apără o dată

Min 35:30 A doua eliminare de două minute pentru Adina Meiroșu

Min 34:58 Curea ratează incredibil! Este prima lovitură de la 7 metri pe care o ratează Iulia la acest CE

Min 34:29 Meiroșu scoate 7 metri

Min 33:46 Intervenție extraordinară Paula Ungureanu

Min 33:14 Curea face pași. Încă nu s-a înscris

Min 31:37 Și Meiroșu este sancționată cu 2 minute de penalizare

Min 30:49 Oana Manea obține eliminarea pentru 2 minute a unei adversare. Neagu și Curea nu se înțeleg și pierdem mingea.

Paula Ungureanu intră în poartă în startul reprizei secunde

România conduce Islanda la pauză cu 15-13

Min 29:54 Islanda trimite în bară

Min 29:28 GOL ROMÂNIA 15-13! Cristina Neagu reușește primul gol la Campionatul European

Min 28:47 Ada Nechita ratează de pe extremă

Min 28:13 GOL ISLANDA 14-13!

Min 27:49 GOL ROMÂNIA 14-12! Curea marchează de pe extremă printre picioarele portarului Islandei

Min 26:24 Forțare la Brădeanu

Min 24:49 GOL ROMÂNIA 13-12! Meiroșu duce România în avantaj

Min 24:20. GOL ISLANDA 12-12! Talida reintră între buturi

Min 24:14 Cristina Neagu faultează și Islanda beneficiază de lovitură de la 7 metri. Smedescu intră în poartă.

Min 23:34 Talida apără încă o dată, o lansează pe Stanca, dar Ionela este faultată! 9 metri

Min 22:25 Brădeanu ratează, islandezele pot egala

Min 22:01 GOL ISLANDA 12-11! Gol primit în superioritate numerică

Min 20:42. Time-out Islanda

Min 20:41 GOL ROMÂNIA 12-10! Iulia Curea transformă și fetele lui Tadici conduc cu două goluri

Min 20:21 Intră pe teren și Cristina Neagu! 7 metri pentru ROMÂNIA

Min 19:19 GOL ROMÂNIA 11-10! Brădeanu a lansat-o în atac pe Ionela Stanca, iar aceasta ne aduce la conducere

Min 17:52 GOL ROMÂNIA 10-10! După o intervenție de excepție a Talidei, Aurelia Brădeanu readuce egalitatea printr-o aruncare năpraznică la vinclu

Min 17:13 GOL ROMÂNIA 9-10! Stanca fructifică un contraatac-fulger

Min 15:58 GOL ISLANDA 8-10! Primim gol de pe extremă după o apărare inexactă a Iuliei Curea

Min 14:51 GOL ROMÂNIA 8-9! Oana Manea a fentat o jucătoare islandeză și a înscris după o aruncare puternică sub bară

Min 1:31. GOL ISLANDA 1-2

Min 1:11. GOL ROMÂNIA 1-1! Meiroșu înscrie primul gol al naționalei noastre.

Min 0:42. GOL ISLANDA 0-1!

Lotul României pentru acest meci:

Paraschiv, Geiger, Vădineanu, Dincă, Curea, Meiroșu, Manea, Stanca, Brădeanu, Neagu, Nechita, Pitea, Țăcălie, Ungureanu, Tolnai, Smedescu

Marţi seară româncele au scăpat printre degete victoria în meciul cu Rusia (21-21). Ele au irosit un avantaj de cinci goluri la pauză (12-7), pentru a fi egalate cu 30 de secunde înainte de fluierul final.

Etichete: romania handbal , tadici romania , romania islanda , europeanul de handbal din serbia , romania rusia 21-21

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Primul fotbalist pe care Xavi l-a cerut, după ce a acceptat să rămână la Barcelona
FC Barcelona Press Conference
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița